Kuiken: oproep Klaver voor gezamenlijk programma logisch gebeuren
APELDOORN (ANP) - PvdA-leider Attje Kuiken ziet de oproep van GroenLinks-voorman Jesse Klaver om de eerstvolgende Tweede Kamerverkiezingen in te gaan met een gezamenlijk programma, wel zitten. "Zijn woorden waren geen verrassing", zei Kuiken op een ledenraad van de partij. Ze noemt het een "logisch gebeuren".
Welke vorm zo'n programma moet krijgen, moet verder met de leden van beide partijen worden besproken. "Doe je dat met speerpunten, met een uitgangspuntenprogramma of doe je dat met een andere vorm. Over de vorm kun je discussiƫren." Ze zegt "echt te geloven" in de samenwerking.
Volgens haar hebben de leden ook kunnen ervaren dat de samenwerking van PvdA en GroenLinks werkt. Dat het kabinet het plan van beide partijen voor een energieplafond heeft overgenomen, noemt Kuiken "een belangrijk succes, dat echt het verschil voor mensen thuis maakt".
'Linkse hergroepering'
Klaver zei vrijdag in de Kerdijklezing dat de samenwerking tussen de partijen een volgende fase in moet gaan. "De tijd is rijp voor linkse hergroepering. Daarom moeten we ons fundamenteel aan elkaar committeren." Volgens hem heeft de kiezer recht "op een wezenlijk alternatief in dit versplinterde politieke landschap".
De PvdA en GroenLinks gaan volgend jaar na de verkiezingen voor de Provinciale Staten een gezamenlijke fractie in de Eerste Kamer vormen. Deze stap steunden de leden van beide partijen in de zomer al met een grote meerderheid. In de Tweede Kamer werken beide fracties al langer nauw samen.
Op de ledenraad in Apeldoorn werd ook een motie aangenomen waarin de oproep wordt gedaan dat beide partijen op lokaal niveau meer het gesprek met elkaar moeten aangaan. De motie kreeg meer dan 80 procent van de leden achter zich.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariƫr Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.
3 uur geleden