Kuiken en Klaver: uitslag smaakt naar meer
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsuitslag smaakt voor GroenLinks en de Partij van de Arbeid "naar meer". Dat hebben de politieke leiders Attje Kuiken (PvdA) en Jesse Klaver (GroenLinks) gezegd tijdens een gezamenlijke vergadering van de Tweede Kamerfracties. Vooral Kuiken is blij met de uitslag en vindt die "een opmaat" naar nauwere samenwerking in de Tweede Kamer. Vervolgens sneden ze een taart aan met een foto erop waar zij en de lijsttrekkers van beide partijen voor de senaat juichend op staan.
Volgens de voorlopige prognose van het ANP behaalt zowel de gezamenlijke fractie van PvdA en GroenLinks als BBB in de Eerste Kamer vijftien zetels. Dat lijkt te betekenen dat beide fracties straks voldoende senatoren in huis hebben om plannen van het kabinet aan een meerderheid te helpen. Het kabinet moet dus een keuze maken, zeggen Klaver en Kuiken.
"Je kunt alleen met ons zaken doen als het ook echt linksom is, echt een koersverandering. Anders niet", aldus Kuiken. Klaver wil vooral stappen zien op het gebied van klimaat, armoede en stikstof.
Samenwerking
PvdA en GroenLinks deden in nagenoeg alle provincies elk met een eigen lijst mee aan de Provinciale Statenverkiezingen, en alleen in Zeeland met een gezamenlijke lijst. Vervolgens vormen ze in de Eerste Kamer een gezamenlijke fractie. Het idee is dat de twee partijen gezamenlijk een grotere invloed hebben dan los van elkaar. Toch lijkt dat in het aantal stemmen vooralsnog niet of nauwelijks terug te zien.
Met 91 procent van de stemmen geteld staat de PvdA op licht verlies ten opzichte van de vorige Provinciale Statenverkiezingen: van 8,3 naar 8 procent. GroenLinks levert meer in en staat nu op 8,7 procent van de stemmen, tegenover 10,5 procent in 2019. BBB lijkt in veruit de meeste provincies de grootste partij te zijn. Klaver en Kuiken benadrukken dat het aan de leiders van hun partijen in de Provinciale Staten is om te beslissen of ze met de partij willen samenwerken. GroenLinks en PvdA sluiten BBB niet uit.
Of en hoe PvdA en GroenLinks in de Tweede Kamer gaan samenwerken, is nog de vraag. "We gaan het gesprek met de leden aan", zegt Kuiken daarover. "Wat ik vooral belangrijk vind, is dat het tijd wordt voor een groot, links, sociaal-progressief blok." Jesse Klaver benadrukt dat de verdergaande linkse samenwerking waar de twee partijen nu aan gaan beginnen "historisch" is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
29 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 dagen geleden