Kuiken en Klaver: uitslag smaakt naar meer
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsuitslag smaakt voor GroenLinks en de Partij van de Arbeid "naar meer". Dat hebben de politieke leiders Attje Kuiken (PvdA) en Jesse Klaver (GroenLinks) gezegd tijdens een gezamenlijke vergadering van de Tweede Kamerfracties. Vooral Kuiken is blij met de uitslag en vindt die "een opmaat" naar nauwere samenwerking in de Tweede Kamer. Vervolgens sneden ze een taart aan met een foto erop waar zij en de lijsttrekkers van beide partijen voor de senaat juichend op staan.
Volgens de voorlopige prognose van het ANP behaalt zowel de gezamenlijke fractie van PvdA en GroenLinks als BBB in de Eerste Kamer vijftien zetels. Dat lijkt te betekenen dat beide fracties straks voldoende senatoren in huis hebben om plannen van het kabinet aan een meerderheid te helpen. Het kabinet moet dus een keuze maken, zeggen Klaver en Kuiken.
"Je kunt alleen met ons zaken doen als het ook echt linksom is, echt een koersverandering. Anders niet", aldus Kuiken. Klaver wil vooral stappen zien op het gebied van klimaat, armoede en stikstof.
Samenwerking
PvdA en GroenLinks deden in nagenoeg alle provincies elk met een eigen lijst mee aan de Provinciale Statenverkiezingen, en alleen in Zeeland met een gezamenlijke lijst. Vervolgens vormen ze in de Eerste Kamer een gezamenlijke fractie. Het idee is dat de twee partijen gezamenlijk een grotere invloed hebben dan los van elkaar. Toch lijkt dat in het aantal stemmen vooralsnog niet of nauwelijks terug te zien.
Met 91 procent van de stemmen geteld staat de PvdA op licht verlies ten opzichte van de vorige Provinciale Statenverkiezingen: van 8,3 naar 8 procent. GroenLinks levert meer in en staat nu op 8,7 procent van de stemmen, tegenover 10,5 procent in 2019. BBB lijkt in veruit de meeste provincies de grootste partij te zijn. Klaver en Kuiken benadrukken dat het aan de leiders van hun partijen in de Provinciale Staten is om te beslissen of ze met de partij willen samenwerken. GroenLinks en PvdA sluiten BBB niet uit.
Of en hoe PvdA en GroenLinks in de Tweede Kamer gaan samenwerken, is nog de vraag. "We gaan het gesprek met de leden aan", zegt Kuiken daarover. "Wat ik vooral belangrijk vind, is dat het tijd wordt voor een groot, links, sociaal-progressief blok." Jesse Klaver benadrukt dat de verdergaande linkse samenwerking waar de twee partijen nu aan gaan beginnen "historisch" is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) begrijpt de zorgen over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC). Hij sluit nog niet uit dat het kabinet bijspringt, maar maakt wel onderscheid tussen het redden van het centrum zelf en het behoud van de onderzoeks- en opvangfunctie voor zeehonden. Dat heeft de VVD-bewindsman gezegd in een Kamerdebat.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.
1 dag geleden