Kuiken en Klaver: uitslag smaakt naar meer
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsuitslag smaakt voor GroenLinks en de Partij van de Arbeid "naar meer". Dat hebben de politieke leiders Attje Kuiken (PvdA) en Jesse Klaver (GroenLinks) gezegd tijdens een gezamenlijke vergadering van de Tweede Kamerfracties. Vooral Kuiken is blij met de uitslag en vindt die "een opmaat" naar nauwere samenwerking in de Tweede Kamer. Vervolgens sneden ze een taart aan met een foto erop waar zij en de lijsttrekkers van beide partijen voor de senaat juichend op staan.
Volgens de voorlopige prognose van het ANP behaalt zowel de gezamenlijke fractie van PvdA en GroenLinks als BBB in de Eerste Kamer vijftien zetels. Dat lijkt te betekenen dat beide fracties straks voldoende senatoren in huis hebben om plannen van het kabinet aan een meerderheid te helpen. Het kabinet moet dus een keuze maken, zeggen Klaver en Kuiken.
"Je kunt alleen met ons zaken doen als het ook echt linksom is, echt een koersverandering. Anders niet", aldus Kuiken. Klaver wil vooral stappen zien op het gebied van klimaat, armoede en stikstof.
Samenwerking
PvdA en GroenLinks deden in nagenoeg alle provincies elk met een eigen lijst mee aan de Provinciale Statenverkiezingen, en alleen in Zeeland met een gezamenlijke lijst. Vervolgens vormen ze in de Eerste Kamer een gezamenlijke fractie. Het idee is dat de twee partijen gezamenlijk een grotere invloed hebben dan los van elkaar. Toch lijkt dat in het aantal stemmen vooralsnog niet of nauwelijks terug te zien.
Met 91 procent van de stemmen geteld staat de PvdA op licht verlies ten opzichte van de vorige Provinciale Statenverkiezingen: van 8,3 naar 8 procent. GroenLinks levert meer in en staat nu op 8,7 procent van de stemmen, tegenover 10,5 procent in 2019. BBB lijkt in veruit de meeste provincies de grootste partij te zijn. Klaver en Kuiken benadrukken dat het aan de leiders van hun partijen in de Provinciale Staten is om te beslissen of ze met de partij willen samenwerken. GroenLinks en PvdA sluiten BBB niet uit.
Of en hoe PvdA en GroenLinks in de Tweede Kamer gaan samenwerken, is nog de vraag. "We gaan het gesprek met de leden aan", zegt Kuiken daarover. "Wat ik vooral belangrijk vind, is dat het tijd wordt voor een groot, links, sociaal-progressief blok." Jesse Klaver benadrukt dat de verdergaande linkse samenwerking waar de twee partijen nu aan gaan beginnen "historisch" is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA bieden oppositiepartijen nog geen concrete voorstellen om het belastingplan aan te passen en zo aan een meerderheid te helpen. In het debat over het pakket aan belastingen voor volgend jaar zeiden de partijen af en toe wel dat ze ook niet blij zijn met bepaalde maatregelen, maar ze gingen niet in op alternatieve opties.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om salmonellabesmetting bij leghennen te bestrijden, wil staatssecretaris Silvio Erkens (Voedselzekerheid, VVD) volgend jaar een vaccinatieverplichting invoeren. De afgelopen jaren is het aantal besmettingen bij kippen met salmonella enteritidis gestegen tot boven de Europese norm van 2 procent.
23 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland staat open voor visarestricties van de EU tegen Russen, zei minister Tom Berendsen (Buitenland) bij aankomst in Luxemburg. Hij laat in het midden voor welke Russen beperkingen moeten gaan gelden. Er wordt gesproken over restricties voor Russische diplomaten, voormalige soldaten en burgers.
1 dag geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.
2 dagen geledenBREDA (ANP) - De algemene ledenvergadering van NSC is zaterdag in chaos geëindigd na het aftreden van het voltallige bestuur. Het partijbestuur en de aanwezige leden werden het al niet eens over de agenda, omdat een aantal kritische moties niet in stemming mocht worden gebracht. Na een korte schorsing liet waarnemend voorzitter Ronald de Bruin weten de situatie "niet meer werkbaar" te vinden.
2 dagen geleden