Kuiken en Klaver emotioneel om 'doorbraak' linkse samenwerking
UTRECHT (ANP) - PvdA-leider Attje Kuiken en GroenLinks-voorman Jesse Klaver toonden zich maandag emotioneel toen bleek dat het overgrote deel van de leden van de twee partijen samen de landelijke verkiezingen in wil. Kuiken was "overdonderd", Klaver sprak van een "doorbraak". Op de vraag of één van hen straks bovenaan de gezamenlijke lijst staat, houden beide politici hun kaken nog op elkaar.
Dat moet straks duidelijk worden, aldus Klaver. Hij wil ook niet zeggen of hij voor zichzelf wel een besluit heeft genomen. Zowel hij als Kuiken denkt dat 'verenigd links', zoals zij hun samenwerking noemen, de volgende premier kan leveren. Of dat eurocommissaris Frans Timmermans (PvdA), de Amsterdamse wethouder Marjolein Moorman (PvdA) of een van de huidige partijleiders wordt, is nog onduidelijk.
"We gaan met elkaar geschiedenis maken", kondigde Klaver wel aan. De lijstverbinding en een gezamenlijk verkiezingsprogramma moet een antwoord zijn op het heersende cynisme en moet mensen uit hun bubbel halen. "Dit komt één keer in een generatie voor. Dit is het moment", voegde Klaver toe.
Onzekerheid
Datzelfde sentiment deelde ook Kuiken: "Dit maak je zelden mee in je politieke carrière, en wij zijn erbij." Zij dankte de leden die "over hun eigen twijfels heen" zijn gestapt en ondanks de onzekerheid steun uitspraken voor de samenwerking in de aanloop naar de verkiezingen. Dat de voorstem én de opkomst "vele malen groter" zijn dan zij had verwacht, stemt Kuiken hoopvol.
De afgelopen jaren zijn PvdA en GroenLinks steeds nauwer gaan samenwerken. In de Eerste Kamer vormen de twee partijen sinds kort al samen een fractie, en bij de formatie van 2021 onderhandelden de twee linkse partijen al samen. Vooral Klaver pleit al langer voor een verenigd links front. Hij is recent zelf ook lid geworden van de PvdA.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
1 dag geleden