Kroongetuige Marengo kan nog steeds niet verklaren
AMSTERDAM (ANP) - Nabil B., kroongetuige in het grote liquidatieproces Marengo, is wegens gezondheidsklachten nog steeds niet in staat te verklaren. Volgens zijn advocaten is er inmiddels "een medisch traject ingezet" om verbetering te brengen in zijn toestand. Wat de gezondheidsklachten zijn, willen de advocaten uit privacyoverwegingen niet in het openbaar vertellen.
B. is maandag aanwezig in de zwaarbeveiligde rechtbank in Amsterdam-Osdorp. In het proces, waarin Ridouan Taghi hoofdverdachte is, staat nu eigenlijk de bespreking van een vergismoord in 2017 op het programma. B. is verdachte in die zaak. Omdat hij niet zou kunnen verklaren, hebben zijn advocaten gevraagd hem weer te laten vertrekken.
Vorige maand zegde B. zijn medewerking aan de kroongetuigendeal met het Openbaar Ministerie op, omdat de beveiliging van zijn gezin niet goed zou zijn geregeld. Een deel van die problemen is inmiddels opgelost, lieten zijn advocaten weten, en die vormen geen hindernis meer voor B. om verder te verklaren. Maar zijn medische problemen nu dus wel.
Aangifte
Advocaten van verdachten in het proces hebben fel gereageerd op de door B. opgevoerde problemen. Dat deden zij maandag ook weer. Ze spraken van "spelletjes", die ze "spuugzat" zijn. Een van hen zei zelfs dat het weigeren te verklaren een misdrijf is en dat er een aangifte tegen B. wordt overwogen. Zij eisten inzicht in zijn medische problemen. B.'s advocaten willen dat alleen achter gesloten deuren doen, buiten aanwezigheid van de medeverdachten en hun advocaten.
De rechtbank zag daar eerder deze maand geen reden toe, wat resulteerde in een wraking van de advocaten van B. omdat zij meenden dat de rechtbank vooringenomen was. Die wraking werd vorige week afgewezen, waarna het proces verder kon. Maar ook maandag gaat het toch weer over de kwestie.
Uitgesteld
"Het is niet zo dat hij niet meer wil en gaat verklaren, maar hij is er niet toe in staat", aldus de raadslieden van B.. "Met hem is het begonnen en met hem gaat het eindigen. Laten we niet doen alsof hij niet heeft verklaard, of zich verschuilt. Dat is stemmingmakerij en puur gericht op beschadiging."
De rechtbank vond dat het getuigenverhoor van B. op de zitting kan worden uitgesteld, vanwege diens "actuele medische verhindering". De reden daarvan hoeft de rechtbank vooralsnog niet te weten. Als blijkt dat B. in september nog steeds niet kan verklaren wil de rechtbank wel precies weten wat er met hem aan de hand is.
Na dit besluit ging de rechtbank over tot bespreking van het dossier over de vergismoord.
Meer uit Binnenland
WINTERSWIJK (ANP) - Voorzitter Auke Spijkstra van de Winterswijkse IJsvereniging is tevreden met de eerste marathon op natuurijs die dit jaar werd gehouden op de schaatsbaan De Witte Poorte. "Het is hartstikke goed gegaan, iedereen is heel blij", zei hij bij de finish van de schaatsbaan in Winterswijk, waar de marathon van de mannen net was afgelopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Volgens Weeronline scheen de zon op beide kerstdagen 6,7 uur in De Bilt. Tegelijkertijd is het de koudste kerst sinds het jaar 2000.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Weeronline becijfert dat de zon op beide kerstdagen 6,7 uur scheen in De Bilt. Tegelijkertijd is het volgens de weersite de koudste kerst sinds het jaar 2000, met een gemiddelde temperatuur van 1,5 graden.
7 uur geledenLICHTENVOORDE (ANP) - Vijftig huizen aan het Marishof in Lichtenvoorde (Gelderland) zijn tweede kerstdag enkele uren ontruimd geweest na de vondst van explosief materiaal in een woning. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie heeft de explosieven buiten Lichtenvoorde tot ontploffing gebracht, meldde veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. De bewoners konden daarna weer terug naar huis.
7 uur geledenTILBURG (ANP) - Tilburgse jongeren hebben woensdagavond hulpverleners en een geparkeerde politieauto beschoten met vuurwerk. Dat meldt de politie vrijdag. Drie minderjarigen zijn aangehouden en vanaf het politiebureau zijn hun ouders gebeld. De jongeren worden doorverwezen naar HALT en hebben tot na oud en nieuw een gebiedsverbod gekregen.
10 uur geledenEDE (ANP) - De man die ervan wordt verdacht op eerste kerstdag in Ede op een ruziƫnde groep mensen te zijn ingereden, is een 64-jarige man uit de Gelderse plaats. De drie mensen die gewond raakten, zijn bekenden van hem. Het gaat om mannen van 30, 40 en 51 jaar, eveneens uit Ede. Over de precieze relatie tussen de mensen doet de politie geen uitspraken.
11 uur geledenWENEN (ANP) - In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is een 23-jarige Nederlander aangehouden tegen wie een Europees arrestatiebevel liep. De man werd gezocht voor ontvoering, gijzeling en roof en moet daarvoor in Nederland nog een gevangenisstraf van twaalf jaar uitzitten.
11 uur geleden