Kroongetuige Marengo kan nog steeds niet verklaren
AMSTERDAM (ANP) - Nabil B., kroongetuige in het grote liquidatieproces Marengo, is wegens gezondheidsklachten nog steeds niet in staat te verklaren. Volgens zijn advocaten is er inmiddels "een medisch traject ingezet" om verbetering te brengen in zijn toestand. Wat de gezondheidsklachten zijn, willen de advocaten uit privacyoverwegingen niet in het openbaar vertellen.
B. is maandag aanwezig in de zwaarbeveiligde rechtbank in Amsterdam-Osdorp. In het proces, waarin Ridouan Taghi hoofdverdachte is, staat nu eigenlijk de bespreking van een vergismoord in 2017 op het programma. B. is verdachte in die zaak. Omdat hij niet zou kunnen verklaren, hebben zijn advocaten gevraagd hem weer te laten vertrekken.
Vorige maand zegde B. zijn medewerking aan de kroongetuigendeal met het Openbaar Ministerie op, omdat de beveiliging van zijn gezin niet goed zou zijn geregeld. Een deel van die problemen is inmiddels opgelost, lieten zijn advocaten weten, en die vormen geen hindernis meer voor B. om verder te verklaren. Maar zijn medische problemen nu dus wel.
Aangifte
Advocaten van verdachten in het proces hebben fel gereageerd op de door B. opgevoerde problemen. Dat deden zij maandag ook weer. Ze spraken van "spelletjes", die ze "spuugzat" zijn. Een van hen zei zelfs dat het weigeren te verklaren een misdrijf is en dat er een aangifte tegen B. wordt overwogen. Zij eisten inzicht in zijn medische problemen. B.'s advocaten willen dat alleen achter gesloten deuren doen, buiten aanwezigheid van de medeverdachten en hun advocaten.
De rechtbank zag daar eerder deze maand geen reden toe, wat resulteerde in een wraking van de advocaten van B. omdat zij meenden dat de rechtbank vooringenomen was. Die wraking werd vorige week afgewezen, waarna het proces verder kon. Maar ook maandag gaat het toch weer over de kwestie.
Uitgesteld
"Het is niet zo dat hij niet meer wil en gaat verklaren, maar hij is er niet toe in staat", aldus de raadslieden van B.. "Met hem is het begonnen en met hem gaat het eindigen. Laten we niet doen alsof hij niet heeft verklaard, of zich verschuilt. Dat is stemmingmakerij en puur gericht op beschadiging."
De rechtbank vond dat het getuigenverhoor van B. op de zitting kan worden uitgesteld, vanwege diens "actuele medische verhindering". De reden daarvan hoeft de rechtbank vooralsnog niet te weten. Als blijkt dat B. in september nog steeds niet kan verklaren wil de rechtbank wel precies weten wat er met hem aan de hand is.
Na dit besluit ging de rechtbank over tot bespreking van het dossier over de vergismoord.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
7 uur geleden