Kroongetuige Marengo: advocaten 'medeschuldig' aan moord Wiersum
AMSTERDAM (ANP) - De kroongetuige in het liquidatieproces Marengo, Nabil B., heeft donderdag op emotionele wijze betoogd dat de advocaten Nico Meijering en Inez Weski medeschuldig zijn aan de moord op zijn advocaat Derk Wiersum. In de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp schoot B. een paar keer fel uit zijn slof naar aanleiding van vragen die Meijering hem stelde. De rechtbank verzocht hem zich niet te buiten te gaan aan "tirades".
Volgens B. heeft onder anderen Meijering "lak" en "schijt" gehad aan zijn advocaten van destijds, onder wie Wiersum. "U bent een lastercampagne tegen ze begonnen en hebt hen voor de bus gegooid." En intussen "keek die psychopaat vanuit Dubai mee", aldus B. Met 'die psychopaat' bedoelde hij Ridouan Taghi, de hoofdverdachte in Marengo. Hij werd vorig jaar december in Dubai opgepakt.
De emoties bij B. liepen zo hoog op en de beschuldigingen in de richting van Meijering werden dermate grof dat de voorzitter van de rechtbank besloot de zitting te onderbreken, zodat iedereen weer even tot rust kon komen. Na die schorsing beet Meijering de getuige toe dat hij ervan schrok dat B. "over de rug van de gewelddadig om het leven gekomen Wiersum" leugens probeerde recht te breien.
Mohamed R.
Derk Wiersum werd op 18 september vorig jaar in Amsterdam doodgeschoten. In maart 2018 werd de broer van Nabil B. doodgeschoten, kort nadat justitie de kroongetuigendeal had bekendgemaakt. Ook justitie kreeg donderdag onder uit de zak. B. zei dat hij het OM had "gesmeekt" om met die bekendmaking te wachten. "Mijn familie zou kanonnenvoer worden. Niet doen, heb ik gezegd, het gaat uit de hand lopen, er gaan lijken vallen. Zes dagen na de bekendmaking is mijn broer vermoord. Ik heb gelijk gehad, mijn woorden zijn uitgekomen."
Het verhoor van B. vindt plaats op verzoek van Mohamed R., een vroegere goede vriend van de kroongetuige. Volgens B. zijn zij samen betrokken geweest bij meerdere liquidaties, die zijn gepleegd in opdracht van Taghi. R. - broer van de begin dit jaar in Colombia gearresteerde Saïd R. - wil aan de hand van het verhoor een verzoek tot opheffing van zijn voorarrest kunnen onderbouwen. Hij meent dat met het verhoor de eerdere, voor hem belastende verklaringen van B. onderuit zijn gehaald. R. zegt dat B. in 2017 een aanslag op zijn leven heeft laten plegen. Hij raakte daarbij gewond. "Wat heb ik jou misdaan?", vroeg hij aan zijn vroegere vriend.
Het megaproces Marengo is momenteel nog in de voorbereidende fase. Het is de bedoeling om vanaf februari volgend jaar de zaak inhoudelijk te behandelen. Waarschijnlijk zal Taghi daarbij aanwezig zijn. Hij heeft zich tot nu toe nog niet in de rechtbank laten zien.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
7 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.
9 uur geleden