Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kromowidjojo voor derde keer naar olympische finale 50 vrij

Kromowidjojo voor derde keer naar olympische finale 50 vrij

TOKIO (ANP) - Zwemster Ranomi Kromowidjojo heeft zich op de Olympische Spelen voor de derde keer geplaatst voor de finale van de 50 meter vrije slag. De 30-jarige Groningse, die bij Londen 2012 zowel de 100 als 50 vrij won, haalde met een tijd van 24,29 seconden als zevende de finale van zondagochtend.

Na het goud in Londen eindigde 'Kromo' vier jaar later in Rio de Janeiro buiten de medailles op het kortste nummer. Ze werd toen zesde, op 0,08 seconde van het brons en op 0,12 van het goud. De Nederlandse zwemploeg verliet Rio daardoor zonder medaille. In Tokio staat de teller al op twee zilveren medailles, beiden behaald door Arno Kamminga op de schoolslag. Bovendien haalden Femke Heemskerk (100 vrij), Kira Toussaint (100 rug) en Thom de Boer (50 vrij) een individuele finale. Dat lukte vijf jaar geleden alleen Kromowidjojo, op de 50 en 100 vrij.

"In Rio lag er zoveel druk op mijn schouders om een soort van het Nederlands zwemmen te moeten redden", zei Kromowidjojo in het Tokyo Aquatics Centre. "Dat werd toen met de dag erger. Ik dacht daarna: dit ga ik niet meer doen zo. Ik vind het leuk als ik hard zwem voor jullie en voor de mensen in Nederland, maar je gaat je beste prestatie pas leveren door gewoon je eigen 'ding' te doen. Die les heb ik van Rio geleerd. Omgaan met druk kan ik, dat heb ik in 2012 wel bewezen, maar ik wil niet de redder van het Nederlands zwemmen moeten zijn. Dat is ook niet mijn taak, we moeten het met z'n allen doen."

Scherper

Kromowidjojo stelde in Tokio teleur op de 100 vrij, waar ze een swim-off had moeten zwemmen om de halve finales te halen. De olympisch kampioene van 2012 besloot daarvan af te zien en zich volledig te focussen op de 50 vrij. Die keuze leverde een plek in de finale op. "Het wordt een 'alles of niets-race'. Ervaring helpt daarbij. Dit wordt mijn derde olympische finale 50 vrij. Ik was nu net iets scherper dan in de series van vrijdagavond. Nu kijken of ik morgen in de finale nog een stuk harder kan."

De Australische Emma McKeon, die al goud pakte op de 100 vrij, plaatste zich met 24,00 als eerste. Titelverdedigster Pernille Blume uit Denemarken zette met 24,08 de tweede tijd neer, de Zweedse Sarah Sjöström de derde (24,13). "Zo'n olympische finale op dit nummer is onvoorspelbaar, dat bleek in Rio wel. Ik ben blij dat ik er bij zit."

Meer uit Sport

Van Sliedregt stopt als bondscoach Nederlandse basketbalsters

AMSTERDAM (ANP) - Vincent van Sliedregt stopt als bondscoach van de Nederlandse basketbalsters. Dat meldt de Nederlandse basketbalbond op de website. Van Sliedregt bereikte recent met de Nederlandse vrouwen de tweede kwalificatieronde voor het EK van 2027. Die ronde begint in november.

3 uur geleden
Onderzoek: 1 op de 3 sporters ervaart grensoverschrijdend gedrag

ARNHEM (ANP) - In het seizoen 2024-2025 heeft ruim één op de drie sporters te maken gehad met grensoverschrijdend gedrag. Ruim de helft daarvan besloot het voorval niet te melden of te bespreken. Dat blijkt uit onderzoek onder sporters van 16 jaar en ouder die in het seizoen 2024-2025 actief waren bij verenigingen, uitgevoerd in opdracht van het Centrum Veilige Sport Nederland en NOC*NSF.

3 uur geleden
Wielertalent Seixas (19) debuteert deze zomer in Tour de France

PARIJS (ANP) - Het Franse wielertalent Paul Seixas maakt komende zomer zijn debuut in de Tour de France. Dat heeft zijn ploeg Decathlon CMA CGM aangekondigd op sociale media.

5 uur geleden
Toptennissers klagen in open brief over prijzengeld Roland Garros

PARIJS (ANP/BELGA) - Internationale toptennissers hebben in een open brief hun teleurstelling geuit over het prijzengeld van Roland Garros. De brief is onder anderen ondertekend door de nummers 1 van de wereld Aryna Sabalenka en Jannik Sinner.

5 uur geleden
Wielrenster Vos stapt af in Vuelta Femenina om sleutelbeenbreuk

DEN HAAG (ANP) - Wielrenster Marianne Vos gaat maandag niet van start in de tweede etappe van de Vuelta Feminina. De 38-jarige renster van Visma - Lease a Bike heeft zondag bij een val in de eerste etappe haar sleutelbeen gebroken. Dat meldt haar ploeg op X.

7 uur geleden
Tennisser Griekspoor stijgt 2 plekken op wereldranglijst

LONDEN (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor is iets gestegen op de wereldranglijst. De 29-jarige Griekspoor klom twee plekken en is nu de nummer 31 van de wereld. Botic van de Zandschulp, die moest afzeggen voor het tennistoernooi van Madrid omdat hij niet fit genoeg was, leverde twee plekken in en staat 54e.

7 uur geleden
Basketballers Detroit en Cleveland door in play-offs NBA

DETROIT (ANP/BELGA) - De Detroit Pistons en de Cleveland Cavaliers hebben zich geplaatst voor de tweede ronde van de play-offs in de hoogste Amerikaanse basketbalcompetitie NBA. Beide ploegen nemen het in die ronde tegen elkaar op voor een finaleplaats in de Eastern Conference.

8 uur geleden