Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kroatië mag op 1 januari twintigste euroland worden

Kroatië mag op 1 januari twintigste euroland worden

BRUSSEL (ANP) - Kroatië voldoet aan alle voorwaarden om op 1 januari 2023 te kunnen toetreden tot de eurozone, vinden de Europese Commissie en de Europese Centrale Bank (ECB). Het land, dat op 1 juli 2013 lid werd van de Europese Unie, kan zijn nationale munt kuna vervangen door de euro als ook de andere EU-landen en het Europees Parlement daarmee instemmen. Dan wordt Kroatië het twintigste euroland.

De commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, prijst de voortvarende economische en monetaire integratie in de EU van de voormalige Joegoslavische republiek uitvoerig. "Gefeliciteerd, Kroatië!", zegt voorzitter Ursula von der Leyen. "In minder dan tien jaar sinds Kroatië lid werd van de EU is het klaar om zich op 1 januari aan te sluiten bij de euro, onze gemeenschappelijke munt. Dit zal de economie van Kroatië versterken, en ook de euro sterker maken."

Alle EU-landen zijn verplicht de euro in te voeren. Dat geldt alleen niet voor Denemarken, dat in 1992 een uitzondering kreeg omdat de bevolking sterk tegen invoering van de euro is. Alleen Bulgarije, Tsjechië, Hongarije, Polen, Roemenië en Zweden voldoen nog niet aan de eisen om die stap te kunnen zetten, concludeert de commissie in haar tweejaarlijkse rapport over de voortgang van de monetaire convergentie in de EU, dat in parallel met het ECB-rapport is gepubliceerd.

Fanatiek

Het Balkanland is al enkele jaren fanatiek bezig om euroland te kunnen worden. Daarvoor moet het aan een reeks eisen voldoen voor wat betreft onder meer het inflatiepeil, de langetermijnrente, de betalingsbalans, het begrotingstekort en de staatsschuld. De voortgang is de afgelopen jaren scherp in de gaten gehouden door de commissie en de ECB. Ondanks de Covid-19-pandemie en de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne is de regering in Zagreb volgens de experts geslaagd.

Over het voorstel zal de Eurogroep (de ministers van Financiën van de eurolanden) naar verwachting in juni een advies uitbrengen, waarna alle EU-regeringen ermee akkoord moeten gaan. Het Europees Parlement moet er ook een positief advies over geven voordat de definitieve beslissing valt.

In juli 2020 trad Kroatië al toe tot een Europees wisselkoersmechanisme met een vastgestelde spilkoers van de kuna om te voorkomen dat het land in de aanloop naar de invoering van de euro zijn munt devalueert om een concurrentievoordeel te krijgen. Vorig jaar september tekende de gouverneur van de Kroatische nationale bank een overeenkomst met de commissie en de Eurogroep om met de voorbereiding van het ontwerp en de uitgifte van de Kroatische euromunt te kunnen beginnen. Alle acht euromunten hebben een nationale en een gemeenschappelijke, Europese zijde. De huidige munteenheid, de kuna, zal in 2023 worden teruggetrokken.

Meer uit Financieel

Bitcoin daalt voor vijfde dag op rij na verkoop 32 bitcoins

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

32 minuten geleden
Chipbedrijf Broadcom onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.

1 uur geleden
173 bedrijven in Zeeland krijgen ruimte op het volle stroomnet

MIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.

2 uur geleden
Zweden draagt Russisch 'schaduwschip' mogelijk over aan Oekraïne

STOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.

2 uur geleden
Koninklijke Horeca Nederland richt meldpunt op na datalek sector

WOERDEN (ANP) - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) doet onderzoek naar de grootte van een datalek in de sector en is een meldpunt aan het inrichten. De branchevereniging krijgt signalen van meerdere hotels waarbij gasten nepberichten met betaalverzoeken krijgen, bevestigt KHN na berichtgeving in meerdere media over een datalek in de hotellerie.

2 uur geleden
Groene stroom is wel echt groen, zeggen leveranciers na rapport

ROTTERDAM (ANP) - De groene stroom die consumenten en ondernemers krijgen is wel echt duurzaam te noemen, zeggen energieleveranciers Eneco en Essent in een reactie op een onderzoek van klimaatstichting HIER. Die organisatie meldde donderdag dat ongeveer een derde van de groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Daarbij gaat het onder meer om bepaalde producten van Eneco en Essent.

2 uur geleden
Eurostar-topvrouw: Nederland belangrijk voor onze groeiambities

AMSTERDAM (ANP) - Eurostar blijft verder groeien. De internationale treindienst verwacht dit jaar een miljoen meer reizigers vanuit Nederland dan het jaar ervoor. Dat maakt dat Nederland belangrijk is voor het merk, onderstreept topvrouw Gwendoline Cazenave tijdens de viering van dertig jaar treinen tussen Amsterdam en Parijs.

2 uur geleden