Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk
WARSCHAU (ANP/RTR) - Na een schorsing van twee jaar mag een Poolse rechter die felle kritiek had op de nationalistische regering van zijn land weer aan het werk. Rechter Igor Tuleya is een symbool geworden van het verzet tegen de veranderingen die regeringspartij Wet en Rechtvaardigheid sinds 2015 heeft aangebracht in de rechtspraak in Polen.
Een nieuw tuchtorgaan heeft Tuleya in zijn functie hersteld. De vorige tuchtkamer werd opgedoekt nadat de Europese Commissie bepaalde EU-fondsen had achtergehouden omdat de rechtspraak volgens Brussel te veel onder politieke controle was gekomen. De commissie had ook afgedwongen dat onwettig ontslagen rechters weer zouden worden aangenomen.
Volgens de regering waren de veranderingen nodig om de efficiëntie van de rechtbanken te verbeteren en de overblijfselen van het communistische tijdperk uit de rechterlijke macht te verwijderen. Maar na protesten van rechters uit andere Europese landen, een veroordeling door het Europees Hof van Justitie en dagelijkse boetes van 1 miljoen euro van de Europese Unie, werd onder meer het tuchtorgaan vervangen.
Aangenaam verrast
Het nieuwe tuchtorgaan heeft Tuleya nu in ere hersteld. Hij was geschorst omdat hij in 2017 journalisten toegang had gegeven tot een zitting. "De rechter handelde binnen de grenzen en volgens de wet", oordeelde rechter Malgorzata Wasek-Wiaderek dinsdag.
Tuleya was "aangenaam verrast" door de uitspraak van de rechtbank en hoopt woensdag weer aan het werk te zijn. De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei geen commentaar te willen geven op de beslissing, toen hem werd gevraagd of de kwestie invloed zou kunnen hebben op de onderhandelingen met Brussel over EU-herstelfondsen.
Ook andere rechters die op non-actief waren gezet omdat ze kritiek hadden op de regering zijn inmiddels weer aan het werk.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een honderden jaren oude wet tegen opstanden te gebruiken in Minnesota. In die staat ontstond grote onrust nadat een agent van vreemdelingenpolitie ICE een vrouw had doodgeschoten in de stad Minneapolis.
5 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Een medewerker van hulporganisatie Rode Halve Maan is gedood in Iran, meldt koepelorganisatie IFRC, waar ook het Rode Kruis onder valt. Dat gebeurde toen hij op 10 januari aan het werk was in de noordelijke provincie Gilan, net als vijf collega's die gewond raakten.
27 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Een Turks verkeersvliegtuig van Istanbul op weg naar Spanje is na een bommelding in Barcelona geland, apart gezet en doorzocht. Het alarm bleek vals maar ontketende een grote actie van Spaanse veiligheidsdiensten en van de luchtmacht van Spanje en het buurland Frankrijk.
38 minuten geledenLONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
3 uur geleden