Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk

Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk

WARSCHAU (ANP/RTR) - Na een schorsing van twee jaar mag een Poolse rechter die felle kritiek had op de nationalistische regering van zijn land weer aan het werk. Rechter Igor Tuleya is een symbool geworden van het verzet tegen de veranderingen die regeringspartij Wet en Rechtvaardigheid sinds 2015 heeft aangebracht in de rechtspraak in Polen.

Een nieuw tuchtorgaan heeft Tuleya in zijn functie hersteld. De vorige tuchtkamer werd opgedoekt nadat de Europese Commissie bepaalde EU-fondsen had achtergehouden omdat de rechtspraak volgens Brussel te veel onder politieke controle was gekomen. De commissie had ook afgedwongen dat onwettig ontslagen rechters weer zouden worden aangenomen.

Volgens de regering waren de veranderingen nodig om de efficiëntie van de rechtbanken te verbeteren en de overblijfselen van het communistische tijdperk uit de rechterlijke macht te verwijderen. Maar na protesten van rechters uit andere Europese landen, een veroordeling door het Europees Hof van Justitie en dagelijkse boetes van 1 miljoen euro van de Europese Unie, werd onder meer het tuchtorgaan vervangen.

Aangenaam verrast

Het nieuwe tuchtorgaan heeft Tuleya nu in ere hersteld. Hij was geschorst omdat hij in 2017 journalisten toegang had gegeven tot een zitting. "De rechter handelde binnen de grenzen en volgens de wet", oordeelde rechter Malgorzata Wasek-Wiaderek dinsdag.

Tuleya was "aangenaam verrast" door de uitspraak van de rechtbank en hoopt woensdag weer aan het werk te zijn. De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei geen commentaar te willen geven op de beslissing, toen hem werd gevraagd of de kwestie invloed zou kunnen hebben op de onderhandelingen met Brussel over EU-herstelfondsen.

Ook andere rechters die op non-actief waren gezet omdat ze kritiek hadden op de regering zijn inmiddels weer aan het werk.

Meer uit Buitenland

Britse en Noorse marine gaan 'poort naar Noordzee' bewaken

LONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.

6 minuten geleden
Tienduizenden zonder verwarming in regio Kherson na aanvallen

KHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.

31 minuten geleden
Indiase peuter (3) jongste om FIDE-schaakscore te krijgen

NEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase Sarwagya Singh Kushwaha is met drie jaar, zeven maanden en twintig dagen de jongste schaakspeler ooit om een FIDE-score te krijgen. Die telling geeft de sterkte van schaakspelers aan. Om een score te krijgen, moet een schaakspeler minstens één speler verslaan die al een FIDE-score heeft.

45 minuten geleden
India huurt Russische kernonderzeeër

NEW DELHI (ANP) - India gaat een Russische kernonderzeeër huren. De opkomende Aziatische grootmacht betaalt omgerekend zo'n 1,7 miljard euro voor de onderzeeboot, waarmee de marine kan oefenen totdat eigen kernonderzeeërs klaar zijn, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

1 uur geleden
Poetin noemt gesprekken met gezanten Trump vruchtbaar

MOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.

2 uur geleden
Thailand versoepelt alcoholverbod vlak voor eindejaarstoerisme

BANGKOK (ANP/DPA) - In Thailand is het na decennia weer mogelijk om in de middag alcohol te kopen. Sinds 1972 was dat tussen 14.00 en 17.00 uur niet mogelijk, omdat de militaire junta de middagverkoop destijds verbood. In een poging het eindejaarstoerisme een stimulans te geven, begint Thailand nu een proef van een halfjaar. Na afloop van die 180 dagen wordt gekeken naar de effecten van de maatregel.

3 uur geleden
Israël identificeert lichaam van een-na-laatste gijzelaar in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.

5 uur geleden