Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk
WARSCHAU (ANP/RTR) - Na een schorsing van twee jaar mag een Poolse rechter die felle kritiek had op de nationalistische regering van zijn land weer aan het werk. Rechter Igor Tuleya is een symbool geworden van het verzet tegen de veranderingen die regeringspartij Wet en Rechtvaardigheid sinds 2015 heeft aangebracht in de rechtspraak in Polen.
Een nieuw tuchtorgaan heeft Tuleya in zijn functie hersteld. De vorige tuchtkamer werd opgedoekt nadat de Europese Commissie bepaalde EU-fondsen had achtergehouden omdat de rechtspraak volgens Brussel te veel onder politieke controle was gekomen. De commissie had ook afgedwongen dat onwettig ontslagen rechters weer zouden worden aangenomen.
Volgens de regering waren de veranderingen nodig om de efficiëntie van de rechtbanken te verbeteren en de overblijfselen van het communistische tijdperk uit de rechterlijke macht te verwijderen. Maar na protesten van rechters uit andere Europese landen, een veroordeling door het Europees Hof van Justitie en dagelijkse boetes van 1 miljoen euro van de Europese Unie, werd onder meer het tuchtorgaan vervangen.
Aangenaam verrast
Het nieuwe tuchtorgaan heeft Tuleya nu in ere hersteld. Hij was geschorst omdat hij in 2017 journalisten toegang had gegeven tot een zitting. "De rechter handelde binnen de grenzen en volgens de wet", oordeelde rechter Malgorzata Wasek-Wiaderek dinsdag.
Tuleya was "aangenaam verrast" door de uitspraak van de rechtbank en hoopt woensdag weer aan het werk te zijn. De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei geen commentaar te willen geven op de beslissing, toen hem werd gevraagd of de kwestie invloed zou kunnen hebben op de onderhandelingen met Brussel over EU-herstelfondsen.
Ook andere rechters die op non-actief waren gezet omdat ze kritiek hadden op de regering zijn inmiddels weer aan het werk.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
1 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
10 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
11 uur geleden