Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk

Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk

WARSCHAU (ANP/RTR) - Na een schorsing van twee jaar mag een Poolse rechter die felle kritiek had op de nationalistische regering van zijn land weer aan het werk. Rechter Igor Tuleya is een symbool geworden van het verzet tegen de veranderingen die regeringspartij Wet en Rechtvaardigheid sinds 2015 heeft aangebracht in de rechtspraak in Polen.

Een nieuw tuchtorgaan heeft Tuleya in zijn functie hersteld. De vorige tuchtkamer werd opgedoekt nadat de Europese Commissie bepaalde EU-fondsen had achtergehouden omdat de rechtspraak volgens Brussel te veel onder politieke controle was gekomen. De commissie had ook afgedwongen dat onwettig ontslagen rechters weer zouden worden aangenomen.

Volgens de regering waren de veranderingen nodig om de efficiëntie van de rechtbanken te verbeteren en de overblijfselen van het communistische tijdperk uit de rechterlijke macht te verwijderen. Maar na protesten van rechters uit andere Europese landen, een veroordeling door het Europees Hof van Justitie en dagelijkse boetes van 1 miljoen euro van de Europese Unie, werd onder meer het tuchtorgaan vervangen.

Aangenaam verrast

Het nieuwe tuchtorgaan heeft Tuleya nu in ere hersteld. Hij was geschorst omdat hij in 2017 journalisten toegang had gegeven tot een zitting. "De rechter handelde binnen de grenzen en volgens de wet", oordeelde rechter Malgorzata Wasek-Wiaderek dinsdag.

Tuleya was "aangenaam verrast" door de uitspraak van de rechtbank en hoopt woensdag weer aan het werk te zijn. De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei geen commentaar te willen geven op de beslissing, toen hem werd gevraagd of de kwestie invloed zou kunnen hebben op de onderhandelingen met Brussel over EU-herstelfondsen.

Ook andere rechters die op non-actief waren gezet omdat ze kritiek hadden op de regering zijn inmiddels weer aan het werk.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

1 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

3 uur geleden
Uitnodiging Iran voor veiligheidsconferentie München ingetrokken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.

3 uur geleden
Trump-gezant van plan in maart naar Groenland te reizen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.

4 uur geleden
Berlijn: mogelijk fregat of vliegtuigen naar Groenland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.

5 uur geleden
Congresleden VS solidair met Denemarken bij bezoek Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.

5 uur geleden
CIA-directeur spreekt in Caracas met Venezolaanse interim-leider

CARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.

6 uur geleden