Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk

Kritische Poolse rechter na twee jaar weer aan het werk

WARSCHAU (ANP/RTR) - Na een schorsing van twee jaar mag een Poolse rechter die felle kritiek had op de nationalistische regering van zijn land weer aan het werk. Rechter Igor Tuleya is een symbool geworden van het verzet tegen de veranderingen die regeringspartij Wet en Rechtvaardigheid sinds 2015 heeft aangebracht in de rechtspraak in Polen.

Een nieuw tuchtorgaan heeft Tuleya in zijn functie hersteld. De vorige tuchtkamer werd opgedoekt nadat de Europese Commissie bepaalde EU-fondsen had achtergehouden omdat de rechtspraak volgens Brussel te veel onder politieke controle was gekomen. De commissie had ook afgedwongen dat onwettig ontslagen rechters weer zouden worden aangenomen.

Volgens de regering waren de veranderingen nodig om de efficiëntie van de rechtbanken te verbeteren en de overblijfselen van het communistische tijdperk uit de rechterlijke macht te verwijderen. Maar na protesten van rechters uit andere Europese landen, een veroordeling door het Europees Hof van Justitie en dagelijkse boetes van 1 miljoen euro van de Europese Unie, werd onder meer het tuchtorgaan vervangen.

Aangenaam verrast

Het nieuwe tuchtorgaan heeft Tuleya nu in ere hersteld. Hij was geschorst omdat hij in 2017 journalisten toegang had gegeven tot een zitting. "De rechter handelde binnen de grenzen en volgens de wet", oordeelde rechter Malgorzata Wasek-Wiaderek dinsdag.

Tuleya was "aangenaam verrast" door de uitspraak van de rechtbank en hoopt woensdag weer aan het werk te zijn. De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei geen commentaar te willen geven op de beslissing, toen hem werd gevraagd of de kwestie invloed zou kunnen hebben op de onderhandelingen met Brussel over EU-herstelfondsen.

Ook andere rechters die op non-actief waren gezet omdat ze kritiek hadden op de regering zijn inmiddels weer aan het werk.

Meer uit Buitenland

Kendrick Lamar is rapper met de meeste Grammy's

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.

2 uur geleden
Trump: VS en Cuba onderhandelen over akkoord 'op hoogste niveau'

MAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.

6 uur geleden
Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

13 uur geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

15 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

18 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

18 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

20 uur geleden