Kritische kinderen bevragen ministers in Kamer
DEN HAAG (ANP) - Hoe vaak spreekt de premier met de koning? Waarom is pesten eigenlijk niet strafbaar? En waarom zijn zoveel producten in de winkel in plastic verpakt? Het waren enkele vragen die dinsdag werden gesteld tijdens het Kindervragenuur, dat voor de tweede keer werd gehouden in de Tweede Kamer.
Het Kindervragenuur is een idee van Kamerlid Rens Raemakers (D66). Kinderen van vijf verschillende scholen legden onder meer premier Mark Rutte en de ministers Ferd Grapperhaus (Justitie) en Stientje van Veldhoven (Milieu) het vuur na aan de schenen. Soms met schaamrood op de kaken van de bewindslieden tot gevolg.
Grapperhaus werd aan de tand gevoeld over pesten. "Pesten is heel akelig, daar moeten we altijd iets tegen doen", zei hij. Maar als hij het zo vervelend vindt, waarom heeft het dan zo lang geduurd voor hij er iets over heeft gezegd, wilde Kathalijne weten. De kritische noot leidde tot applaus en geroffel van de kinderen op de Kamerzetels.
Toezeggingen
De minister beloofde prompt dat hij, wanneer hij maar kans ziet, in de Kamer aandacht zal vragen voor de strijd tegen pesten. Een heuse 'toezegging', zoals Kamerleden steevast van ministers proberen los te krijgen.
Stientje van Veldhoven (Milieu) had de taak om uit te leggen waarom zoveel dingen in de winkel in plastic zijn verpakt. Kan dat niet minder, wilden de kinderen weten.
Telefoon
De minister vroeg wie in de zaal een telefoon had, waarop de meeste handen de lucht in gingen. Daarmee kunnen ze ook zelf een handje helpen, zei ze. Ze vroeg de kinderen bij het opstellen van de verlanglijstjes voor Sinterklaas en kerst alert te zijn op dingen met veel plastic in de verpakking. Als ze daar een foto van maken en doorsturen naar www.meldpuntverpakkingen.nl, "dan gaan die aangepakt worden", aldus Van Veldhoven.
Kamervoorzitter Khadija Arib merkte nog fijntjes op dat hoewel bijna alle kinderen een telefoon hebben, niemand erop keek tijdens het Kindervragenuur. Daar kunnen volwassen Kamerleden nog wat van leren, merkte ze op. Met een schuin oog naar vak K, waar leden van het kabinet zitten, prees Arib de kinderen ook om hun bondigheid. Het leidde tot beschaamde blikken bij de bewindslieden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariƫr Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geleden