Kritische kinderen bevragen ministers in Kamer
DEN HAAG (ANP) - Hoe vaak spreekt de premier met de koning? Waarom is pesten eigenlijk niet strafbaar? En waarom zijn zoveel producten in de winkel in plastic verpakt? Het waren enkele vragen die dinsdag werden gesteld tijdens het Kindervragenuur, dat voor de tweede keer werd gehouden in de Tweede Kamer.
Het Kindervragenuur is een idee van Kamerlid Rens Raemakers (D66). Kinderen van vijf verschillende scholen legden onder meer premier Mark Rutte en de ministers Ferd Grapperhaus (Justitie) en Stientje van Veldhoven (Milieu) het vuur na aan de schenen. Soms met schaamrood op de kaken van de bewindslieden tot gevolg.
Grapperhaus werd aan de tand gevoeld over pesten. "Pesten is heel akelig, daar moeten we altijd iets tegen doen", zei hij. Maar als hij het zo vervelend vindt, waarom heeft het dan zo lang geduurd voor hij er iets over heeft gezegd, wilde Kathalijne weten. De kritische noot leidde tot applaus en geroffel van de kinderen op de Kamerzetels.
Toezeggingen
De minister beloofde prompt dat hij, wanneer hij maar kans ziet, in de Kamer aandacht zal vragen voor de strijd tegen pesten. Een heuse 'toezegging', zoals Kamerleden steevast van ministers proberen los te krijgen.
Stientje van Veldhoven (Milieu) had de taak om uit te leggen waarom zoveel dingen in de winkel in plastic zijn verpakt. Kan dat niet minder, wilden de kinderen weten.
Telefoon
De minister vroeg wie in de zaal een telefoon had, waarop de meeste handen de lucht in gingen. Daarmee kunnen ze ook zelf een handje helpen, zei ze. Ze vroeg de kinderen bij het opstellen van de verlanglijstjes voor Sinterklaas en kerst alert te zijn op dingen met veel plastic in de verpakking. Als ze daar een foto van maken en doorsturen naar www.meldpuntverpakkingen.nl, "dan gaan die aangepakt worden", aldus Van Veldhoven.
Kamervoorzitter Khadija Arib merkte nog fijntjes op dat hoewel bijna alle kinderen een telefoon hebben, niemand erop keek tijdens het Kindervragenuur. Daar kunnen volwassen Kamerleden nog wat van leren, merkte ze op. Met een schuin oog naar vak K, waar leden van het kabinet zitten, prees Arib de kinderen ook om hun bondigheid. Het leidde tot beschaamde blikken bij de bewindslieden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden