Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritische CDA'ers: rapport Spies gaat niet ver genoeg

Kritische CDA'ers: rapport Spies gaat niet ver genoeg

DEN HAAG (ANP) - Het rapport van de commissie-Spies, die onderzoek deed naar wat er bij het CDA misging bij de verkiezingen, gaat op verschillende punten niet ver genoeg. Volgens een groep CDA'ers, verenigd in de groep 'CDA Midvoor', mist de analyse harde cijfers en blijft onder anderen partijleider Wopke Hoekstra buiten schot.

Voorzitter Bart van Horck noemt het rapport "een éérste stap", maar volgens hem is er meer nodig. In een gezamenlijke verklaring hekelt hij dat de concepttitel van het verkiezingsprogramma 'Zorg voor Elkaar' door Hoekstra is veranderd naar 'Nu doorpakken'. Het zou zowel CDA'ers als niet-CDA'ers hebben vervreemd van het gedachtegoed.

Ook is de kans op aannames volgens Van Horck nu te groot omdat stellingen te weinig zijn onderbouwd met cijfers. De analyse dat de partij vooral verloor aan rechts zou dan ook niet kloppen: het CDA verloor veel van haar oude kiezers "aan het kerkhof". Volgens Van Horck moet de partij objectieve lessen leren op basis van cijfers en ligt hier nog "aanvullend werk te wachten".

Duidelijke uitspraak

Verder had het rapport "klip en klaar" moeten zijn over de grote donatie van miljonair Hans van der Wind, die tevens de fondsenwerving van de partij leidde. Van Horck miste een duidelijke uitspraak van de commissie over deze "dubbele petten". Het is ongewenst dat grote sponsoren deel uitmaken van het campagneteam en dat had de commissie moeten aanbevelen in het rapport, vindt hij.

Op een aantal punten is CDA Midvoor wel positief. Zo waardeert de groep dat het CDA-bestuur aftrad en ziet het ook op de inhoud "positieve initiatieven. Dat stemt ons hoopvol." Er is "reden voor vertrouwen in de toekomst", mits de partij zichzelf in het politieke midden plaatst en niet uitgesproken links of rechts positioneert.

CDA-prominent Liesbeth Spies, die de evaluatie leidde, sprak bij de presentatie van het rapport zaterdag van "een harde conclusie". De boodschap van de commissie was dat "het CDA deze keer van zichzelf heeft verloren", mede door interne strijd. Het eigenbelang overheerste volgens de commissie en er was gebrek aan regie. Verder kwam Hoekstra inhoudelijk slecht over, aldus de commissie. De partijleider was niet aanwezig zaterdag, omdat hij de G20-top in Venetië bijwoonde.

Meer uit Binnenland

Moeder Vlaardings pleegmeisje: zorgorganisaties aansprakelijk

DEN HAAG (ANP) - De William Schrikker Stichting en pleegzorgorganisatie Enver zijn aansprakelijk gesteld omdat ze de biologische moeder van het Vlaardingse pleegmeisje de kans hebben ontnomen als familie verder te leven. Dat is een schending van het recht op familieleven, bevestigt advocaat Frank Hamers berichtgeving van De Telegraaf.

4 uur geleden
Kapitein hulpschip Madleen maandag terug naar Nederland

TEL AVIV (ANP) - De Nederlander Mark van Rennes, de kapitein van een activistenschip dat naar de Gazastrook wilde varen, wordt maandag Israël uitgezet. Dat meldt de Arabisch-Israëlische mensenrechtenorganisatie Adalah. Van Rennes en twee andere vrijwilligers werden daar vastgehouden nadat ze waren opgepakt toen ze met het schip Madleen hulpgoederen wilden afleveren in Gaza.

8 uur geleden
BuZa: Nederlanders die weg willen uit Israël moeten over land

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders die Israël willen verlaten vanwege de raketaanvallen, moeten dat over land doen via Egypte of Jordanië. Vanaf daar kan de reis richting Europa worden vervolgd met het vliegtuig. In Israël is het luchtruim gesloten, meldt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken.

9 uur geleden
Kindertransporten vanuit Kamp Vught herdacht

VUGHT (ANP) - Op het buitenterrein van Nationaal Monument Kamp Vught zijn zondagmiddag de kindertransporten van juni 1943 herdacht. Onder anderen Esther en Selma Huffener, kleindochters van oud-gevangene Lotty Huffener die haar zusje verloor, hielden samen een toespraak.

10 uur geleden
Deelnemers Rode Lijn-protest terug bij Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De eerste deelnemers aan het Rode Lijn-protest in Den Haag hebben het Malieveld weer bereikt, ziet een ANP-verslaggever. De groep demonstranten liep zondagmiddag vanaf het Malieveld, waar eerst nog een podiumprogramma was, naar het Vredespaleis en terug. Het Malieveld is het eindpunt van het protest.

11 uur geleden
Voormalig directeur Rijksmuseum Henk van Os overleden

AMSTERDAM (ANP) - Oud-directeur van het Rijksmuseum Henk van Os is zaterdagavond in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat laat zijn familie weten. Van Os is 87 jaar geworden.

11 uur geleden
Organisatie: 150.000 deelnemers Rode Lijn-protest Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Aan het Rode Lijn-protest tegen het geweld in Gaza zondag in Den Haag doen 150.000 mensen mee, meldt de organisatie. In hoeverre het aantal van 150.000 deelnemers klopt, is lastig na te gaan. De politie spreekt zich tegenwoordig doorgaans niet meer uit over aantallen deelnemers van demonstraties.

13 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!