Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritiek op voorstel voor Albanese 'AI-minister'

Kritiek op voorstel voor Albanese 'AI-minister'

TIRANA (ANP/DPA) - De aankondiging van de regering in Albanië om een computerprogramma als 'AI-minister' op te nemen in het nieuwe kabinet leidt tot kritiek van de oppositie in het land. Volgens de leider van de conservatieve Democratische Partij kan het helemaal niet.

Premier Edi Rama presenteerde donderdag het computerprogramma Diella als zijn nieuwe minister van Publieke Aanbestedingen, die corruptie in het land moet tegengaan. Diella, dat 'zon' betekent, werkt al als servicemedewerker op het digitale platform van de Albanese overheid.

Oppositieleider Gazment Bardhi van de Democratische Partij reageert fel op Diella's aanstaande aanstelling. "De grappen van de premier kunnen niet omgezet worden in wettige daden van de Albanese staat", stelt Bardhi op Facebook. Hij wijst erop dat kabinetsleden "Albanese ingezetenen moeten zijn, meerderjarig en mentaal gezond", waarmee Diella's benoeming ongrondwettig zou zijn.

'Geen sciencefiction'

Rama's Socialistische Partij won in mei van dit jaar de parlementsverkiezingen en behaalde een absolute meerderheid. Rama begint daarmee aan zijn vierde termijn als premier. Voor grondwetswijzigingen is een tweederdemeerderheid vereist. Het is niet duidelijk of Rama daar voor Diella's voordracht om gaat vragen. Het parlement moet Rama's nieuwe kabinet nog goedkeuren.

Op het digitale overheidsportaal e-Albania is de virtuele Diella te zien als jonge vrouw in traditionele klederdracht. "Dit is geen sciencefiction", had Rama bij het partijcongres gezegd waar hij zijn nieuwe kabinet voorstelde.

Albanië zet al jaren flink in op de aanpak van corruptie, een van de voorwaarden om lid te mogen worden van de Europese Unie. Rama wil dat Albanië in 2030 toetreedt tot de EU.

Meer uit Buitenland

Rusland meldt Oekraïense droneaanvallen op Sint-Petersburg

MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Russische olie-installaties bij Sint-Petersburg aangevallen met drones, melden de Russische lokale autoriteiten. Volgens de gouverneur was de stad het doelwit van een grootschalige aanval. Onder meer een lokale haven en olieterminal zouden zijn geraakt.

14 minuten geleden
Vieringen 250e verjaardag VS aangepast vanwege hitte

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten passen evenementen rond het 250-jarig bestaan van het land aan vanwege de hitte. Zo is de jaarlijkse Independence Day-parade in Washington, die zaterdagochtend zou plaatsvinden, afgelast. Ook gaat het festivalterrein op de National Mall later open. Er worden zaterdag temperaturen boven de 40 graden verwacht.

42 minuten geleden
Duitse politie grijpt in bij demonstraties bij partijcongres AfD

ERFURT (ANP) - De Duitse politie heeft moeten ingrijpen bij grootschalige demonstraties die plaatsvinden in het Duitse Erfurt. Daar wordt zaterdag het partijcongres van het radicaal-rechtse AfD gehouden. Volgens regio-omroep MDR is het lokale AfD-kantoor aangevallen met vuurwerk en verfbommen. Hierbij zouden ook agenten gewond zijn geraakt.

2 uur geleden
Lange rijen bij uitvaart ayatollah Khamenei

TEHERAN (ANP) - Duizenden mensen hebben zich zaterdagochtend verzameld bij de 'Grote Mosalla', de Imam Khomeini-moskee in Teheran. Daar gaat de uitvaart van de omgekomen opperste leider Ali Khamenei van start. De ayatollah werd eind februari gedood bij een Amerikaans-Israëlische aanval.

5 uur geleden
Bolsonaro mag straf onder huisarrest blijven uitzitten

BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag zijn straf onder huisarrest blijven uitzitten. Dat heeft het hooggerechtshof bepaald.

6 uur geleden
Coalitie Jemen reageert fel op dreigementen Houthi's

SANAA (ANP) - De door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie in Jemen waarschuwt dat zij resoluut en met "ongekende kracht" zal reageren op elke poging van de Jemenitische Houthi's om Saudi-Arabië aan te vallen. De Houthi's dreigden eerder vrijdag Saudische luchthavens en andere doelwitten aan te vallen.

6 uur geleden
Poetin viert inname Oekraïense stad Kostjantynivka

MOSKOU (ANP) - Bij de verovering van de stad Kostjantynivka heeft Oekraïne volgens de Russische president Vladimir Poetin zware verliezen geleden. Rusland stelt de Oost-Oekraïense stad te hebben ingenomen, nieuws dat Poetin volgens het Kremlin vierde tijdens een bezoek aan een commandopost van het leger.

9 uur geleden