Kritiek op uitblijven communicatie na geweld Ajax - Maccabi
AMSTERDAM (ANP) - In de nacht na de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv hadden de gemeente en de politie actiever kunnen communiceren over het geweld in Amsterdam. Dit staat in het rapport 'Onder druk' dat de gemeente heeft laten opstellen over de ongeregeldheden in november vorig jaar.
Het ontbrak in die nacht aan externe informatievoorziening vanuit de politie, staat in het rapport dat is opgesteld door het COT, Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement. Tussen 01.40 uur en 09.00 uur zijn geen formele berichten meer gedeeld vanuit politie of gemeente.
De afweging niet extern te communiceren is zorgvuldig gemaakt, staat in het rapport. Maar volgens de opstellers ervan past actiever communiceren bij crisiscommunicatie, ook als informatie zeer beperkt beschikbaar is. "Enerzijds om actief zichtbaar te zijn en te blijven informeren vanuit een betrouwbare partij, anderzijds om waar mogelijk de perceptie van onveiligheid te beïnvloeden."
Beperkte informatie
Direct na de escalatie van het geweld kwamen verontwaardigde reacties uit de Nederlandse en buitenlandse politiek. Deze reacties waren volgens de onderzoekers veelal gebaseerd op indirecte bronnen en beperkte informatie. Uit Israël kwam het bericht dat reddingsvluchten naar Nederland onderweg zouden zijn om Maccabi-supporters op te halen. "Op dat moment is nog veel onduidelijk over wat zich exact heeft afgespeeld. De dynamiek die ontstond, heeft de impact vergroot", aldus de onderzoekers.
In het rapport staan negen aanbevelingen voor de Amsterdamse driehoek (burgemeester, politie en justitie), die 's nachts werd verrast door het excessieve geweld. "Hoewel men voorbereid was op ongeregeldheden, was het moment, de intensiteit en specifieke werkwijze niet voorzien." De onderzoekers tekenen daarbij aan dat de exacte samenloop van omstandigheden "niet te voorspellen was".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.
7 uur geledenROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.
13 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
13 uur geleden