Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritiek op keuze Yeşilgöz voor extraparlementair kabinet

Kritiek op keuze Yeşilgöz voor extraparlementair kabinet

DEN HAAG (ANP) - Dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz oppert om voor een extraparlementair kabinet te gaan, leidt bij andere partijen tot onbegrip. Zo'n kabinet, dat meer afstand heeft tot de Tweede Kamer en niet alleen maar aan specifieke partijen is verbonden, is volgens Yeşilgöz de meest logische stap, maar veel Kamerfracties zien er juist weinig in.

Volgens GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans leidt zo'n "experiment" alleen maar tot tijdverspilling. Hij wijst ook op het enige recente voorbeeld dat lijkt op zo'n kabinet, namelijk het extraparlementaire college in Limburg. Dat was "een gewoon coalitiecollege met gewone coalitieafspraken", benadrukt de Limburgse sociaaldemocraat. Alleen was het moeilijk voor het CDA om weer volwaardig met de PVV in zee te gaan, meent Timmermans.

Ook CDA-leider Henri Bontenbal ziet in de plannen van Yeşilgöz een experiment. "Je slaat een stap over", houdt hij de VVD-leider voor. "Om gelijk naar het experiment toe te gaan, vind ik een rare beweging." Een extraparlementaire vorm biedt volgens de christendemocraat een "hele wankele basis voor het kabinet". Dat laatste vindt ook JA21-voorman Joost Eerdmans. Een extraparlementair kabinet kan maar weinig gedaan krijgen, vreest hij.

Onduidelijk

Voor meerdere Kamerleden is het ook onduidelijk hoe zo'n extraparlementair kabinet er precies uit moet zien. "Het is voor iedereen volstrekt onduidelijk wat zo'n extraparlementair kabinet betekent", zegt Laurens Dassen van Volt. Hij zegt bovendien dat ook voor een dergelijk kabinet steun nodig is van een meerderheid van de Tweede Kamer.

SP-leider Jimmy Dijk ziet niet in wat precies de stap naar voren is als de VVD niet volwaardig mee wil doen aan een meerderheidskabinet. Daarop zei Yeşilgöz dat het "een optie is dat we dan wel ministers leveren". Maar ook Rob Jetten vindt het "nog steeds mistig". Als de VVD ministers wil leveren, dan kunnen de vier partijen toch beter afkoersen op een meerderheidscoalitie, denkt hij. Maar met het oog op de verkiezingsuitslag en de wens om de politieke cultuur te vernieuwen is dit volgens Yeşilgöz een "realistische optie".

Meer uit Politiek

Schoof vindt Claude 'fantastisch visitekaartje voor Nederland'

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof wenst Claude "heel veel succes" tijdens de finale van het Eurovisie Songfestival in Basel. De premier spreekt van "een fantastisch visitekaartje voor Nederland".

1 dag geleden
Moskeekoepels willen dat regering 'onrecht' in Gaza veroordeelt

DEN HAAG (ANP) - De samenwerkende regionale moskeekoepels, de K9, roept de regering op zich "ondubbelzinnig uit te spreken tegen het onrecht dat de Palestijnse bevolking wordt aangedaan door de Israëlische overheid". "Trek nu een rode lijn", aldus de organisatie in een verklaring.

1 dag geleden
Dassen wil Verenigd Koninkrijk terug in Europese Unie

UTRECHT (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen ziet het Verenigd Koninkrijk graag terugkomen bij de Europese Unie. Dat zegt hij zaterdag in een speech op het congres van Volt in Utrecht. Hij noemt de Brexit "de meest pijnlijke fout uit de recente Europese geschiedenis".

1 dag geleden
Nederland krijgt 'brede steun' voor uitnodigen Zelensky op top

ANTALYA (ANP) - Veel NAVO-landen steunen het Nederlandse pleidooi om de Oekraïense president uit te nodigen voor de NAVO-top in Den Haag, zegt buitenlandminister Caspar Veldkamp. President Volodymyr Zelensky's komst is onzeker door bezwaren van de Verenigde Staten daartegen.

3 dagen geleden
Keijzer werkt aan wet om alleen corporatiehuur te bevriezen

DEN HAAG (ANP) - Woonminister Mona Keijzer werkt aan een wetsvoorstel om de sociale huren alleen te bevriezen voor woningcorporaties en niet voor particuliere verhuurders. Dat zeggen ingewijden tegen het ANP. Als ze dit wetsvoorstel daadwerkelijk wil indienen, is daar veel haast bij, omdat woningcorporaties doorgaans in juli de huren verhogen.

3 dagen geleden
Provinciehoofden vragen Faber om spreidingswet niet in te trekken

ASSEN (ANP) - De twaalf commissarissen van de Koning hebben het kabinet opgeroepen om de spreidingswet niet in te trekken. Volgens hen werkt de vorig jaar ingevoerde wet juist goed. "De spreidingswet is een goede oplossing voor de problemen in de asielopvang en biedt een noodzakelijk instrument om te komen tot een robuust stelsel voor de opvang en verdeling van vluchtelingen over het land", aldus de zogeheten Kring van commissarissen.

3 dagen geleden
Peiling: nieuwe maatregelen coalitie kunnen kiezers niet bekoren

DEN HAAG (ANP) - De afspraken die PVV, VVD, NSC en BBB onlangs hebben vastgelegd in de voorjaarsnota, vallen slecht bij kiezers van zowel oppositie- als coalitiepartijen. In een peiling van Ipsos I&O die donderdag is gepubliceerd komt naar voren dat slechts 10 procent van alle kiezers vindt dat het kabinet goede maatregelen neemt. Een derde (33 procent) noemt ze juist (zeer) 'slecht'. Vooral VVD-kiezers tonen zich weinig enthousiast.

3 dagen geleden