Kritiek op keuze Yeşilgöz voor extraparlementair kabinet
DEN HAAG (ANP) - Dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz oppert om voor een extraparlementair kabinet te gaan, leidt bij andere partijen tot onbegrip. Zo'n kabinet, dat meer afstand heeft tot de Tweede Kamer en niet alleen maar aan specifieke partijen is verbonden, is volgens Yeşilgöz de meest logische stap, maar veel Kamerfracties zien er juist weinig in.
Volgens GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans leidt zo'n "experiment" alleen maar tot tijdverspilling. Hij wijst ook op het enige recente voorbeeld dat lijkt op zo'n kabinet, namelijk het extraparlementaire college in Limburg. Dat was "een gewoon coalitiecollege met gewone coalitieafspraken", benadrukt de Limburgse sociaaldemocraat. Alleen was het moeilijk voor het CDA om weer volwaardig met de PVV in zee te gaan, meent Timmermans.
Ook CDA-leider Henri Bontenbal ziet in de plannen van Yeşilgöz een experiment. "Je slaat een stap over", houdt hij de VVD-leider voor. "Om gelijk naar het experiment toe te gaan, vind ik een rare beweging." Een extraparlementaire vorm biedt volgens de christendemocraat een "hele wankele basis voor het kabinet". Dat laatste vindt ook JA21-voorman Joost Eerdmans. Een extraparlementair kabinet kan maar weinig gedaan krijgen, vreest hij.
Onduidelijk
Voor meerdere Kamerleden is het ook onduidelijk hoe zo'n extraparlementair kabinet er precies uit moet zien. "Het is voor iedereen volstrekt onduidelijk wat zo'n extraparlementair kabinet betekent", zegt Laurens Dassen van Volt. Hij zegt bovendien dat ook voor een dergelijk kabinet steun nodig is van een meerderheid van de Tweede Kamer.
SP-leider Jimmy Dijk ziet niet in wat precies de stap naar voren is als de VVD niet volwaardig mee wil doen aan een meerderheidskabinet. Daarop zei Yeşilgöz dat het "een optie is dat we dan wel ministers leveren". Maar ook Rob Jetten vindt het "nog steeds mistig". Als de VVD ministers wil leveren, dan kunnen de vier partijen toch beter afkoersen op een meerderheidscoalitie, denkt hij. Maar met het oog op de verkiezingsuitslag en de wens om de politieke cultuur te vernieuwen is dit volgens Yeşilgöz een "realistische optie".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
23 uur geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geleden