Krimp Schiphol kost volgens KLM waarschijnlijk 30 bestemmingen
DEN HAAG (ANP) - Door de krimpplannen voor Schiphol van het kabinet moet KLM zijn bestemmingennetwerk waarschijnlijk flink verkleinen. De luchtvaartmaatschappij denkt dat er dan zo'n 25 Europese plaatsen geschrapt moeten worden en zeker vijf verdere bestemmingen. Dat zou betekenen dat het netwerk ruwweg met bijna een vijfde moet slinken.
Het kabinet wil het totaal aantal vliegbewegingen op de luchthaven gaan terugbrengen van maximaal 500.000 naar 440.000 per jaar. Dat is om de geluidsoverlast en de milieu-uitstoot te beperken. KLM wordt daar als grootste gebruiker van Schiphol hard door geraakt.
In juni zei de maatschappij al te vrezen voor het voortbestaan van zijn netwerk zoals we dat nu kennen. KLM gaf ook al aan dat de hubfunctie van Schiphol zwaar zou worden ondermijnd. Maar concrete scenario's van de impact van het kabinetsbesluit ontbraken toen nog. Nu heeft KLM dat wel op papier gezet en naar leden van de Tweede Kamer gestuurd.
Aanzienlijke aantasting
Een mogelijk scenario is het schrappen van circa 25 Europese bestemmingen. Daarbij moet dan gedacht worden aan steden als Kiev, Porto en Belgrado. Bij de lange afstandsbestemmingen zouden bijvoorbeeld Montreal, Boston, Taipei en Osaka zomaar kunnen worden geschrapt.
De maatschappij spreekt van een "aanzienlijke aantasting" van zijn netwerk, te meer omdat het bedrijf het erg moet hebben van de vele overstappers die vanuit bijvoorbeeld Azië via Schiphol doorvliegen naar een andere bestemming in Europa. "We hebben de afgelopen jaren juist unieke verbindingen toegevoegd om de Europa-operatie winstgevend te krijgen en om KLM financieel gezond te maken."
Onnodig
De KLM wijst erop dat krimp eigenlijk ook onnodig is. Vlootvernieuwing leidt volgens de maatschappij tot betere uitkomsten als het gaat om geluids- en emissiereductie. Door oude vliegtuigen te vervangen voor zuinigere toestellen zou het mogelijk zijn om de hoeveelheid geluid te halveren in 2030. De nieuwere vliegtuigen zouden ook zorgen voor een vermindering van het brandstofverbruik en de CO2-uitstoot van 15 procent.
Met het gepresenteerde plan hoopt KLM de politiek in Den Haag op andere gedachten te brengen. Daarbij hamert de maatschappij er ook op dat eigenlijk het hele Nederlandse bedrijfsleven erop achteruit zou gaan als het krimpplan doorgezet wordt. "De rijen op Schiphol laten zien dat mensen willen blijven reizen. En als het niet vanaf Schiphol kan, dan vertrekken mensen vanuit de buurlanden."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
52 minuten geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen na de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Iran. Hij riep Teheran woensdag op een nucleaire overeenkomst te sluiten, want anders zou het olierijke land militaire aanvallen riskeren.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
3 uur geledenMAPUTO (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies heeft een groot gasproject in het noorden van Mozambique formeel weer opgestart. De bouw van een grote lng-installatie is omstreden. Volgens milieuorganisaties gaat die ten koste van lokale boeren en vissers en draagt de gaswinning bij aan instabiliteit in de regio, die gebukt gaat onder jihadistische aanvallen.
4 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon.com is honderdduizenden beelden van kindermisbruik tegengekomen in de data die het bedrijf gebruikt om zijn AI-modellen te trainen. De webwinkel heeft de content verwijderd voordat er modellen mee zijn getraind en deze gemeld bij het National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) in de Verenigde Staten.
5 uur geleden