
Krimp Schiphol kost volgens KLM waarschijnlijk 30 bestemmingen
DEN HAAG (ANP) - Door de krimpplannen voor Schiphol van het kabinet moet KLM zijn bestemmingennetwerk waarschijnlijk flink verkleinen. De luchtvaartmaatschappij denkt dat er dan zo'n 25 Europese plaatsen geschrapt moeten worden en zeker vijf verdere bestemmingen. Dat zou betekenen dat het netwerk ruwweg met bijna een vijfde moet slinken.
Het kabinet wil het totaal aantal vliegbewegingen op de luchthaven gaan terugbrengen van maximaal 500.000 naar 440.000 per jaar. Dat is om de geluidsoverlast en de milieu-uitstoot te beperken. KLM wordt daar als grootste gebruiker van Schiphol hard door geraakt.
In juni zei de maatschappij al te vrezen voor het voortbestaan van zijn netwerk zoals we dat nu kennen. KLM gaf ook al aan dat de hubfunctie van Schiphol zwaar zou worden ondermijnd. Maar concrete scenario's van de impact van het kabinetsbesluit ontbraken toen nog. Nu heeft KLM dat wel op papier gezet en naar leden van de Tweede Kamer gestuurd.
Aanzienlijke aantasting
Een mogelijk scenario is het schrappen van circa 25 Europese bestemmingen. Daarbij moet dan gedacht worden aan steden als Kiev, Porto en Belgrado. Bij de lange afstandsbestemmingen zouden bijvoorbeeld Montreal, Boston, Taipei en Osaka zomaar kunnen worden geschrapt.
De maatschappij spreekt van een "aanzienlijke aantasting" van zijn netwerk, te meer omdat het bedrijf het erg moet hebben van de vele overstappers die vanuit bijvoorbeeld Azië via Schiphol doorvliegen naar een andere bestemming in Europa. "We hebben de afgelopen jaren juist unieke verbindingen toegevoegd om de Europa-operatie winstgevend te krijgen en om KLM financieel gezond te maken."
Onnodig
De KLM wijst erop dat krimp eigenlijk ook onnodig is. Vlootvernieuwing leidt volgens de maatschappij tot betere uitkomsten als het gaat om geluids- en emissiereductie. Door oude vliegtuigen te vervangen voor zuinigere toestellen zou het mogelijk zijn om de hoeveelheid geluid te halveren in 2030. De nieuwere vliegtuigen zouden ook zorgen voor een vermindering van het brandstofverbruik en de CO2-uitstoot van 15 procent.
Met het gepresenteerde plan hoopt KLM de politiek in Den Haag op andere gedachten te brengen. Daarbij hamert de maatschappij er ook op dat eigenlijk het hele Nederlandse bedrijfsleven erop achteruit zou gaan als het krimpplan doorgezet wordt. "De rijen op Schiphol laten zien dat mensen willen blijven reizen. En als het niet vanaf Schiphol kan, dan vertrekken mensen vanuit de buurlanden."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Heineken is de maand september met een koersverlies begonnen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft bekendgemaakt dat Marc Busain, verantwoordelijk voor de activiteiten in Noord- en Zuid-Amerika, per 1 oktober vertrekt. Deze regio vormt de grootste markt voor Heineken. Het aandeel sloot 1,5 procent lager.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Apple gaat de software van zijn iPhone 12-toestellen in de hele EU bijwerken om het stralingsniveau te verlagen. De autoriteiten in Brussel oordeelden dat het toestel niet aan de gezondheidsnormen voldoet.
41 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De Internationale Arbeidsorganisatie (IAO) van de Verenigde Naties vreest voor banenverlies na een voorstel van de Trump-regering om de financiering met 107 miljoen dollar (92 miljoen euro) te verlagen. De Verenigde Staten leveren een bijdrage van 22 procent van het reguliere budget van het in Genève gevestigde VN-agentschap. Persbureau Reuters heeft een interne boodschap van de IAO over de kwestie ingezien.
48 minuten geledenBORKUM (ANP/DPA) - Het Nederlandse energiebedrijf ONE-Dyas heeft toestemming gekregen om direct te beginnen met het boren naar gas nabij het Duitse Noordzee-eiland Borkum. Dat heeft de bevoegde autoriteit in de Duitse deelstaat Nedersaksen maandag bekendgemaakt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Verschillende vakbondsbestuurders hebben gereageerd op het vertrek van voormalig FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha bij de bond. Hij werd begin dit jaar, vlak voor de verkiezing van een nieuwe voorzitter, anoniem beschuldigd van integriteitsschending. Die beschuldiging was onterecht en de vakbond heeft excuses aangeboden, maakte tijdelijk toezichthouder van FNV Lodewijk Asscher bekend.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-FNV-voorzitter Tuur Elzinga vindt het jammer dat hij zich niet opnieuw kandidaat kan stellen voor het voorzitterschap van de grootste vakbond van Nederland. De tijdelijke toezichthouders hebben besloten dat de laatstgekozen bestuursleden van het FNV-bestuur geen kandidaat meer zijn voor het nieuwe bestuur, inclusief het voorzitterschap.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in Nederland is vorige maand licht gedaald. In augustus werden 26.663 nieuwe personenauto's op kenteken gezet, 3 procent minder dan in dezelfde maand vorig jaar. Dit melden RAI Vereniging, BOVAG en RDC.
8 uur geleden