Krimp Saudische economie door productieverlaging olie
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië is in het vierde kwartaal van vorig jaar opnieuw gekrompen onder druk van de productieverlagingen door oliekartel OPEC+. Door die productieverminderingen waren er minder inkomsten uit de export van olie voor Saudi-Arabië. Het land nam namelijk een groot deel van die verlagingen voor zijn rekening.
De economie kromp in het afgelopen kwartaal op jaarbasis met 3,7 procent. In het voorgaande kwartaal was al een daling met 4,4 procent te zien. Over heel 2023 toonde de grootste economie van het Midden-Oosten een neergang van 0,9 procent.
Door de productie te verlagen wil de OPEC+ de olieprijzen stuwen. Maar daar stonden zorgen over een afzwakkende wereldeconomie en minder sterke olievraag tegenover, wat weer voor een dempend effect zorgde. Wel leidde de onrust in het Midden-Oosten door de oorlog tussen Hamas en Israël voor een tijdelijke opleving van de olieprijzen. Inmiddels zijn de prijzen weer behoorlijk gezakt.
Saudi Aramco
Dinsdag werd nog bekend dat staatsolieconcern Saudi Aramco een streep zet door de plannen om de productiecapaciteit te vergroten. Het was de bedoeling dat de productiecapaciteit zou groeien naar 13 miljoen vaten per dag in 2027. Momenteel staat de maximale capaciteit op 12 miljoen vaten. Saudi Aramco produceert nu dagelijks 9 miljoen vaten, dus veel minder dan mogelijk is. Dat komt door de productiebeperkingen door de OPEC+.
Bronnen meldden woensdag aan persbureau Bloomberg dat Saudi-Arabië overweegt om nog meer aandelen Saudi Aramco te verkopen op de beurs. Naar verluidt gaat het om een bedrag van omgerekend minstens 10 miljard dollar. Die verkoop zou in februari plaats kunnen vinden.
Ongeveer vier jaar geleden werd Saudi Aramco naar de beurs van Riyad gebracht. Bij die beursgang werd bijna 26 miljard dollar opgehaald. Het was daarmee de grootste beursgang ooit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles gaat voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen om aandeelhouders te belonen. Het eerste aandeleninkoopprogramma van het bedrijf onderstreept volgens het bestuur van UMG het vertrouwen in de strategie en groei op lange termijn. Het aandeel steeg ruim 3 procent en was daarmee de sterkste stijger in de AEX-index.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal brommobielen in Nederland is in de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. De verkoop van de kleine karretjes, populair onder pubers, groeit volgens databedrijf RDC sneller dan ooit.
5 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn maandag flink weggezakt door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Door de strijd in de olierijke regio zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van eieren in Nederland zijn gestegen naar een recordhoogte. Dat meldt de Consumentenbond na een eigen prijspeiling bij de dertien grootste supermarktketens. Volgens de belangenbehartiger voor consumenten zijn eieren in vijf jaar gemiddeld 38 procent duurder geworden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in februari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 2,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In januari daalden de prijzen met 2,5 procent.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.
1 dag geleden