Krimp Saudische economie door productieverlaging olie
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië is in het vierde kwartaal van vorig jaar opnieuw gekrompen onder druk van de productieverlagingen door oliekartel OPEC+. Door die productieverminderingen waren er minder inkomsten uit de export van olie voor Saudi-Arabië. Het land nam namelijk een groot deel van die verlagingen voor zijn rekening.
De economie kromp in het afgelopen kwartaal op jaarbasis met 3,7 procent. In het voorgaande kwartaal was al een daling met 4,4 procent te zien. Over heel 2023 toonde de grootste economie van het Midden-Oosten een neergang van 0,9 procent.
Door de productie te verlagen wil de OPEC+ de olieprijzen stuwen. Maar daar stonden zorgen over een afzwakkende wereldeconomie en minder sterke olievraag tegenover, wat weer voor een dempend effect zorgde. Wel leidde de onrust in het Midden-Oosten door de oorlog tussen Hamas en Israël voor een tijdelijke opleving van de olieprijzen. Inmiddels zijn de prijzen weer behoorlijk gezakt.
Saudi Aramco
Dinsdag werd nog bekend dat staatsolieconcern Saudi Aramco een streep zet door de plannen om de productiecapaciteit te vergroten. Het was de bedoeling dat de productiecapaciteit zou groeien naar 13 miljoen vaten per dag in 2027. Momenteel staat de maximale capaciteit op 12 miljoen vaten. Saudi Aramco produceert nu dagelijks 9 miljoen vaten, dus veel minder dan mogelijk is. Dat komt door de productiebeperkingen door de OPEC+.
Bronnen meldden woensdag aan persbureau Bloomberg dat Saudi-Arabië overweegt om nog meer aandelen Saudi Aramco te verkopen op de beurs. Naar verluidt gaat het om een bedrag van omgerekend minstens 10 miljard dollar. Die verkoop zou in februari plaats kunnen vinden.
Ongeveer vier jaar geleden werd Saudi Aramco naar de beurs van Riyad gebracht. Bij die beursgang werd bijna 26 miljard dollar opgehaald. Het was daarmee de grootste beursgang ooit.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.
5 uur geleden