Krimp Saudische economie door productieverlaging olie
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië is in het vierde kwartaal van vorig jaar opnieuw gekrompen onder druk van de productieverlagingen door oliekartel OPEC+. Door die productieverminderingen waren er minder inkomsten uit de export van olie voor Saudi-Arabië. Het land nam namelijk een groot deel van die verlagingen voor zijn rekening.
De economie kromp in het afgelopen kwartaal op jaarbasis met 3,7 procent. In het voorgaande kwartaal was al een daling met 4,4 procent te zien. Over heel 2023 toonde de grootste economie van het Midden-Oosten een neergang van 0,9 procent.
Door de productie te verlagen wil de OPEC+ de olieprijzen stuwen. Maar daar stonden zorgen over een afzwakkende wereldeconomie en minder sterke olievraag tegenover, wat weer voor een dempend effect zorgde. Wel leidde de onrust in het Midden-Oosten door de oorlog tussen Hamas en Israël voor een tijdelijke opleving van de olieprijzen. Inmiddels zijn de prijzen weer behoorlijk gezakt.
Saudi Aramco
Dinsdag werd nog bekend dat staatsolieconcern Saudi Aramco een streep zet door de plannen om de productiecapaciteit te vergroten. Het was de bedoeling dat de productiecapaciteit zou groeien naar 13 miljoen vaten per dag in 2027. Momenteel staat de maximale capaciteit op 12 miljoen vaten. Saudi Aramco produceert nu dagelijks 9 miljoen vaten, dus veel minder dan mogelijk is. Dat komt door de productiebeperkingen door de OPEC+.
Bronnen meldden woensdag aan persbureau Bloomberg dat Saudi-Arabië overweegt om nog meer aandelen Saudi Aramco te verkopen op de beurs. Naar verluidt gaat het om een bedrag van omgerekend minstens 10 miljard dollar. Die verkoop zou in februari plaats kunnen vinden.
Ongeveer vier jaar geleden werd Saudi Aramco naar de beurs van Riyad gebracht. Bij die beursgang werd bijna 26 miljard dollar opgehaald. Het was daarmee de grootste beursgang ooit.
Meer uit Financieel
CANBERRA (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
1 uur geledenLJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
12 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
18 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
20 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
21 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geleden