Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krimp Saudische economie door productieverlaging olie

Krimp Saudische economie door productieverlaging olie

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië is in het vierde kwartaal van vorig jaar opnieuw gekrompen onder druk van de productieverlagingen door oliekartel OPEC+. Door die productieverminderingen waren er minder inkomsten uit de export van olie voor Saudi-Arabië. Het land nam namelijk een groot deel van die verlagingen voor zijn rekening.

De economie kromp in het afgelopen kwartaal op jaarbasis met 3,7 procent. In het voorgaande kwartaal was al een daling met 4,4 procent te zien. Over heel 2023 toonde de grootste economie van het Midden-Oosten een neergang van 0,9 procent.

Door de productie te verlagen wil de OPEC+ de olieprijzen stuwen. Maar daar stonden zorgen over een afzwakkende wereldeconomie en minder sterke olievraag tegenover, wat weer voor een dempend effect zorgde. Wel leidde de onrust in het Midden-Oosten door de oorlog tussen Hamas en Israël voor een tijdelijke opleving van de olieprijzen. Inmiddels zijn de prijzen weer behoorlijk gezakt.

Saudi Aramco

Dinsdag werd nog bekend dat staatsolieconcern Saudi Aramco een streep zet door de plannen om de productiecapaciteit te vergroten. Het was de bedoeling dat de productiecapaciteit zou groeien naar 13 miljoen vaten per dag in 2027. Momenteel staat de maximale capaciteit op 12 miljoen vaten. Saudi Aramco produceert nu dagelijks 9 miljoen vaten, dus veel minder dan mogelijk is. Dat komt door de productiebeperkingen door de OPEC+.

Bronnen meldden woensdag aan persbureau Bloomberg dat Saudi-Arabië overweegt om nog meer aandelen Saudi Aramco te verkopen op de beurs. Naar verluidt gaat het om een bedrag van omgerekend minstens 10 miljard dollar. Die verkoop zou in februari plaats kunnen vinden.

Ongeveer vier jaar geleden werd Saudi Aramco naar de beurs van Riyad gebracht. Bij die beursgang werd bijna 26 miljard dollar opgehaald. Het was daarmee de grootste beursgang ooit.

Meer uit Financieel

Winsten op Wall Street door zicht op gesprekken Israël en Libanon

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.

1 uur geleden
Eerste luchtvaartmaatschappij uit VS keert terug naar Venezuela

FORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.

2 uur geleden
Reuters: Tesla werkt aan ontwikkeling van nieuw model

AUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.

3 uur geleden
Ontwikkelingsbank investeert 5 miljard in herstel Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.

3 uur geleden
Eerste niet-Iraanse tanker sinds bestand door Straat van Hormuz

ATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.

4 uur geleden
Nike wil wedstrijdballen van de Champions League maken

NYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.

5 uur geleden
AEX sluit met kleine winst na dag van onzekerheid over bestand

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.

6 uur geleden