Krimp bedrijvigheid Nederlandse industrie minder sterk
ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is in januari opnieuw gekrompen, maar wel duidelijk minder sterk dan in de voorgaande maand. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). Volgens de Nevi was dat te danken aan een minder sterke daling van het aantal nieuwe orders en ook een kleinere krimp van de productieomvang en werkgelegenheid.
De zogeheten inkoopmanagersindex kwam voor januari uit op 48,9, tegen 44,8 in december. Een stand van 50 of meer wijst op groei, daaronder op krimp van de industriële bedrijvigheid. Het cijfer viel ook beter uit dan verwacht, want economen rekenden in doorsnee op een indexstand van 45,5.
De krimp was volgens de Nevi de kleinste sinds januari vorig jaar. De verbetering van de omstandigheden in de industrie zorgt er ook voor dat het ondernemersvertrouwen aanzienlijk hoger was dan in december. Een groter aantal producenten gaat er nu vanuit dat hun productie in de komende twaalf maanden zal toenemen.
Rentedaling
"Inkoopmanagers zijn optimistisch gestemd over 2024", stelt sectoreconoom Albert Jan Swart van ABN AMRO in een commentaar op de cijfers. Hij denkt dat dit te maken heeft met de snelle daling van de rente op de kapitaalmarkt in de laatste maanden.
"Waar de effectieve rente op Nederlandse tienjarige obligaties begin november nog ruim 3 procent bedroeg, was deze in januari gedaald naar zo'n 2,5 procent. De lagere rente maakt investeringen betaalbaarder, en kan zo de vraag naar bijvoorbeeld machines stimuleren", aldus Swart.
Energieprijzen
Wat volgens de deskundige waarschijnlijk ook een rol speelt zijn de dalende energieprijzen. "Hoewel de energieprijzen in Europa nog steeds relatief hoog zijn, is de snelle daling van de gasprijs een flinke opsteker voor bijvoorbeeld de chemische industrie."
Meer uit Financieel
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
53 minuten geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
1 dag geleden