Krimp bedrijvigheid Nederlandse industrie minder sterk
ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is in januari opnieuw gekrompen, maar wel duidelijk minder sterk dan in de voorgaande maand. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). Volgens de Nevi was dat te danken aan een minder sterke daling van het aantal nieuwe orders en ook een kleinere krimp van de productieomvang en werkgelegenheid.
De zogeheten inkoopmanagersindex kwam voor januari uit op 48,9, tegen 44,8 in december. Een stand van 50 of meer wijst op groei, daaronder op krimp van de industriële bedrijvigheid. Het cijfer viel ook beter uit dan verwacht, want economen rekenden in doorsnee op een indexstand van 45,5.
De krimp was volgens de Nevi de kleinste sinds januari vorig jaar. De verbetering van de omstandigheden in de industrie zorgt er ook voor dat het ondernemersvertrouwen aanzienlijk hoger was dan in december. Een groter aantal producenten gaat er nu vanuit dat hun productie in de komende twaalf maanden zal toenemen.
Rentedaling
"Inkoopmanagers zijn optimistisch gestemd over 2024", stelt sectoreconoom Albert Jan Swart van ABN AMRO in een commentaar op de cijfers. Hij denkt dat dit te maken heeft met de snelle daling van de rente op de kapitaalmarkt in de laatste maanden.
"Waar de effectieve rente op Nederlandse tienjarige obligaties begin november nog ruim 3 procent bedroeg, was deze in januari gedaald naar zo'n 2,5 procent. De lagere rente maakt investeringen betaalbaarder, en kan zo de vraag naar bijvoorbeeld machines stimuleren", aldus Swart.
Energieprijzen
Wat volgens de deskundige waarschijnlijk ook een rol speelt zijn de dalende energieprijzen. "Hoewel de energieprijzen in Europa nog steeds relatief hoog zijn, is de snelle daling van de gasprijs een flinke opsteker voor bijvoorbeeld de chemische industrie."
Meer uit Financieel
JAKARTA (ANP/RTR) - Indonesië heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
37 minuten geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.
16 uur geleden