Kremlincriticus Kara-Moerza naar gevangenisziekenhuis gebracht
MOSKOU (ANP/AFP) - Kremlincriticus Vladimir Kara-Moerza is vanuit een strafkolonie overgebracht naar een gevangenisziekenhuis, zei zijn vrouw Evgenia op sociale media. Zijn advocaten hebben al twee dagen geen toegang gekregen, waardoor de zorgen over het lot van de dissident toenemen.
De 42-jarige Kara-Moerza wordt na de dood van Aleksej Navalny begin dit jaar beschouwd als de belangrijkste criticus van het Kremlin. Hij veroordeelde de invasie in Oekraïne en spoorde westerse landen aan sancties op te leggen aan Moskou. In april 2022 werd hij opgepakt en een jaar later veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar voor onder meer hoogverraad. Het is een van de zwaarste straffen die zijn uitgedeeld aan tegenstanders van de Russische president Vladimir Poetin.
Kara-Moerza werd in 2015 en 2017 tot twee keer toe ernstig ziek, volgens hemzelf doordat de Russische veiligheidsdienst hem probeerde te vergiftigen. Hij overleefde het ternauwernood. Sindsdien zou hij aan een zenuwziekte lijden. Er wordt gevreesd dat zijn gezondheid verder is verslechterd in de Siberische strafkolonie, waar hij onder barre omstandigheden wordt vastgehouden en medische zorg beperkt is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".
48 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.
50 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.
58 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - 60 van de 90 miljard euro van de EU-lening voor Oekraïne voor 2026 en 2027 is bedoeld voor aankoop van militair materiaal, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Dat moet vooral in Europa worden gekocht. Alleen als het benodigde materiaal niet in Europa te koop is of niet op tijd kan worden geleverd, kan het buiten Europa worden aangeschaft.
2 uur geleden