Kremlincriticus en schaker Kasparov zegt dat Navalni is vermoord
PARIJS (ANP/AFP) - De felle anti-Poetin-activist en voormalig wereldkampioen schaken Garry Kasparov stelt dat het boegbeeld van de oppositie in Rusland, Aleksej Navalni, "publiekelijk en langzaam is vermoord" door president Vladimir Poetin. Kasparov voert al lange tijd actie tegen Poetin sinds hij in 2005 ophield met schaakwedstrijden. Volgens Kasparov werd Navalni gedood "omdat hij Poetin en zijn maffia heeft ontmaskerd en heeft getoond wat voor oplichters en dieven het zijn".
In 2008 heeft Kasparov zelfs geprobeerd het in presidentsverkiezingen op te nemen tegen Poetin. In 2013 week hij uit naar de VS en roept de wereld geregeld op "een vuist te maken tegen Poetin". Hij schreef een boek waarin hij stelt dat Poetin een gevaar voor de hele wereld is.
De in omstreden processen tot lange celstraffen veroordeelde Navalni overleed volgens de autoriteiten in een strafkolonie vlak bij de Poolcirkel, bijna 2000 kilometer van Moskou verwijderd. Volgens de berichten uit het gevangenenkamp werd hij plotseling onwel en hebben artsen in de strafkolonie hem proberen te redden. En zijn er ook artsen van een ziekenhuis in de buurt, in Labitnangi, gekomen om Navalni te reanimeren, maar tevergeefs. De doodsoorzaak is niet bekend. Volgens zijn moeder was hij begin deze week nog "levend, gezond en vrolijk".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De inzet van duizenden troepen van de Nationale Garde door president Donald Trump in Washington DC is onwettig, oordeelde een federale rechter donderdag. Rechter Jia Cobb beval een einde te maken aan de inzet, maar schortte haar bevel 21 dagen op om de regering de tijd te geven in beroep te gaan.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische leger zegt dat het de Oekraïense stad Koepjansk opnieuw heeft veroverd. Legerleider Valeri Gerasimov zei dat tegen president Poetin, toen hij een bezoek bracht aan een commandopost. Oekraïne ontkent dat Rusland de strategisch belangrijke stad in beslag heeft genomen.
4 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Na de brand op de locatie van de klimaattop COP30 in de Braziliaanse stad Belém zijn dertien mensen behandeld omdat ze rook hebben ingeademd. Ze werden ter plekke behandeld, meldt de organisatie in een verklaring. De brand was binnen zes minuten onder controle. De brandweer denkt dat de brand is ontstaan door een elektrisch apparaat, waarschijnlijk een magnetron.
4 uur geledenBUENOS AIRES/JOHANNESBURG (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Argentijnse president Javier Milei gaat volgens Argentijnse media ook niet naar de topconferentie van de G20, komend weekend in Zuid-Afrika. Eerder werd al bekend dat de staatshoofden van China, Rusland en de VS ook niet komen.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitse jongeren die willen ontkomen aan de nieuwe militaire dienst, kunnen te rade bij de radicaal-linkse partij Die Linke. Die werkt aan een gids met tips om afgekeurd te worden. Stoned bij de keuring verschijnen bijvoorbeeld, zegt partijleider Jan van Aken.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben donderdag "standvastig en kalm" gereageerd op het gelekte vredesplan voor Oekraïne, dat zonder medeweten van de EU is opgesteld door de VS en Rusland. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie (EU) veroordeelt in de "krachtigste bewoordingen de ernstige en voortdurende wreedheden" die de paramilitaire beweging Rapid Support Forces (RSF) in Soedan begaat. Alle 27 lidstaten roepen de partijen op de onderhandelingen over een staakt-het-vuren te hervatten.
6 uur geleden