Kremlin zwijgt na berichten over arrestatie generaal Soerovikin
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin weigerde donderdag om vragen te beantwoorden over de prominente generaal Sergej Soerovikin. Die is niet meer in het openbaar gezien sinds de kortstondige opstand van huurlingenleger Wagner Groep. The Moscow Times berichtte eerder op basis van ingewijden dat Soerovikin is opgepakt, maar dat hebben de autoriteiten niet bevestigd.
Soerovikin heeft in Rusland de bijnaam 'generaal Armageddon' vanwege zijn agressieve optreden in Syrië. Hij stond ook enkele maanden aan het hoofd van de Russische invasiemacht in Oekraïne. De Amerikaanse krant The New York Times berichtte deze week dat Soerovikin vooraf al op de hoogte was van het plan van Wagner om in opstand te komen.
De generaal gaf afgelopen weekend voor het laatst een teken van leven. Toen verscheen hij in een video waarin hij zich uitsprak tegen de muiterij van de Wagner Groep. Hij oogde toen vermoeid en het is onduidelijk of hij onder druk is gezet. Het Kremlin verwees vragen over Soerovikin naar het ministerie van Defensie, dat ook geen uitspraken over hem heeft gedaan.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
2 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.
49 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie zijn het maandag eens geworden over nieuwe regels voor de afwijzing van asielzoekers uit veilige derde landen. Dit biedt EU-lidstaten meer mogelijkheden om zonder inhoudelijke beoordeling asielaanvragen direct af te wijzen van mensen die uit landen komen die door de EU als veilig worden beschouwd. Asielzoekers kunnen hiermee sneller dan nu worden teruggestuurd.
51 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa heeft een jaar na de val van dictator Bashar al-Assad opgeroepen tot eenheid. Volgens hem moeten alle burgers met elkaar samenwerken om een sterk en stabiel land te kunnen bouwen.
1 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - De paramilitairen van de Soedanese Rapid Support Forces hebben het grootste olieveld van het land veroverd, meldt de faciliteit. De productie is stilgelegd en al het personeel is geëvacueerd naar Zuid-Soedan.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor Europa een belangrijke bondgenoot en economische partner, maar ze moeten wel de soevereiniteit van Europa respecteren. "Bondgenoten moeten zich niet bemoeien met het leven en met de interne politieke keuzes van deze bondgenoten", zei voorzitter van de EU-leiders António Costa maandag. "Inmenging in het politieke leven van Europa kunnen we niet accepteren", zei hij op een bijeenkomst van het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Zeven EU-regeringsleiders pleiten in een brief aan EU-kopstukken voor het gebruik van Russische bevroren tegoeden voor steun aan Oekraïne. Het gebruik van die tegoeden is volgens hen de meest financieel haalbare en politiek realistische oplossing voor de financiële nood van Oekraïne, schrijven de leiders van onder meer Polen, Zweden en Finland.
3 uur geleden