Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kremlin ziet geen verandering na wisseling legerleider Oekraïne

Kremlin ziet geen verandering na wisseling legerleider Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin verwacht niet dat de benoeming van een andere commandant van het Oekraïense leger iets verandert aan de strijd in Oekraïne. "We denken niet dat dit een factor is die de "speciale militaire operatie" beïnvloedt. Die operatie gaat door tot alle doeleinden zijn bereikt", zegt een woordvoerder van het Kremlin.

De strijd in Oekraïne ontbrandde in 2014. Acht jaar later deed Rusland een inval in het buurland. Het Kremlin noemt de al bijna twee jaar durende oorlog een speciale militaire operatie en heeft verschillende en veranderende doeleinden genoemd. De prioriteiten lijken te zijn dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt, militair niets meer voorstelt en zoveel mogelijk Russisch sprekende regio's bij Rusland gaan horen.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft donderdag legerleider Valeri Zaloezjny vervangen door generaal Oleksandr Syrsky. Zaloezjny was het kennelijk niet eens met Zelensky over de koers in de oorlog. Die prees hem wel uitvoerig en heeft hem vrijdag de titel Held van Oekraïne toegekend.

Volgens de Amerikaanse nieuwssite Politico lagen de twee al geruime tijd overhoop als gevolg van het mislukte en maandenlang durende tegenoffensief van vorig jaar. De generaal zou vrijwel alle adviezen van Amerikaanse militaire adviseurs in de wind hebben geslagen hebben over op welke plek de aanval het meeste kans van slagen zou hebben. Zaloezjny koos voor aanvallen op meerdere stukken aan het front, maar die zijn mislukt. Zelensky werd ook razend toen Zaloezjny tegen Britse media zei dat de oorlog volkomen in een impasse was geraakt.

Meer uit Buitenland

Eindvergadering klimaattop gaat door na klachten

BELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.

2 uur geleden
Israël voert aanvallen uit 'tegen Hezbollah' in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.

4 uur geleden
Dodental loopt op na Israëlische aanvallen op Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.

4 uur geleden
Moeizame klimaattop levert akkoord op, maar zonder afbouw fossiel

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.

4 uur geleden
Hoekstra: we wilden meer, maar akkoord is stap in juiste richting

BELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.

7 uur geleden
Europa ook bij overleg Oekraïne en VS zondag in Genève

BRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.

7 uur geleden
Doden gemeld na Israëlische aanval op auto in Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.

7 uur geleden