Kremlin ziet geen verandering na wisseling legerleider Oekraïne
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin verwacht niet dat de benoeming van een andere commandant van het Oekraïense leger iets verandert aan de strijd in Oekraïne. "We denken niet dat dit een factor is die de "speciale militaire operatie" beïnvloedt. Die operatie gaat door tot alle doeleinden zijn bereikt", zegt een woordvoerder van het Kremlin.
De strijd in Oekraïne ontbrandde in 2014. Acht jaar later deed Rusland een inval in het buurland. Het Kremlin noemt de al bijna twee jaar durende oorlog een speciale militaire operatie en heeft verschillende en veranderende doeleinden genoemd. De prioriteiten lijken te zijn dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt, militair niets meer voorstelt en zoveel mogelijk Russisch sprekende regio's bij Rusland gaan horen.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft donderdag legerleider Valeri Zaloezjny vervangen door generaal Oleksandr Syrsky. Zaloezjny was het kennelijk niet eens met Zelensky over de koers in de oorlog. Die prees hem wel uitvoerig en heeft hem vrijdag de titel Held van Oekraïne toegekend.
Volgens de Amerikaanse nieuwssite Politico lagen de twee al geruime tijd overhoop als gevolg van het mislukte en maandenlang durende tegenoffensief van vorig jaar. De generaal zou vrijwel alle adviezen van Amerikaanse militaire adviseurs in de wind hebben geslagen hebben over op welke plek de aanval het meeste kans van slagen zou hebben. Zaloezjny koos voor aanvallen op meerdere stukken aan het front, maar die zijn mislukt. Zelensky werd ook razend toen Zaloezjny tegen Britse media zei dat de oorlog volkomen in een impasse was geraakt.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP) - Het aantal bevestigde ebolagevallen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is gestegen tot 1155, waaronder 304 sterfgevallen. Dat blijkt uit gegevens van de Congolese regering.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Koning Charles zal na de renovatie van Buckingham Palace volgend jaar niet in het paleis gaan wonen. Dat heeft het Britse koningshuis donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden Amerikaanse detentiefaciliteit die bekendstaat als Alligator Alcatraz is gesloten, melden de autoriteiten. Er zaten geen gevangenen meer en het centrum was niet langer nodig als noodfaciliteit, aldus de gouverneur van Florida, Ron DeSantis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Venezuela 150 miljoen dollar toegezegd nadat het land werd getroffen door twee zware aardbevingen. Zo'n 50 miljoen dollar moet naar organisaties gaan die al actief zijn in het land, en 100 miljoen naar een humanitair VN-fonds.
3 uur geledenANTIBES (ANP/AFP) - Italië en Frankrijk willen na het aflopen van de VN-vredesmissie UNIFIL een nieuwe vredesmacht opzetten in Libanon, melden de landen na afloop van een ontmoeting in het Franse Antibes. Ze zeggen te willen voorkomen dat er een machtsvacuüm ontstaat als het mandaat van UNIFIL eind dit jaar na lange tijd afloopt.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het dodental van twee zware aardbevingen die kort na elkaar plaatsvonden in Venezuela is verder opgelopen naar 188, meldt voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Zo'n tweehonderd mensen zouden nog vastzitten onder het puin en er zijn minstens 1520 gewonden, aldus Rodriguez.
6 uur geledenBOGOTA (ANP/AFP) - De gekozen president van Colombia, Abelardo de la Espriella, geeft gewapende groepen in het land een maand om zich over te geven. Hij zei daarbij geen enkele concessie te zullen doen.
6 uur geleden