Kremlin ziet geen verandering na wisseling legerleider Oekraïne
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin verwacht niet dat de benoeming van een andere commandant van het Oekraïense leger iets verandert aan de strijd in Oekraïne. "We denken niet dat dit een factor is die de "speciale militaire operatie" beïnvloedt. Die operatie gaat door tot alle doeleinden zijn bereikt", zegt een woordvoerder van het Kremlin.
De strijd in Oekraïne ontbrandde in 2014. Acht jaar later deed Rusland een inval in het buurland. Het Kremlin noemt de al bijna twee jaar durende oorlog een speciale militaire operatie en heeft verschillende en veranderende doeleinden genoemd. De prioriteiten lijken te zijn dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt, militair niets meer voorstelt en zoveel mogelijk Russisch sprekende regio's bij Rusland gaan horen.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft donderdag legerleider Valeri Zaloezjny vervangen door generaal Oleksandr Syrsky. Zaloezjny was het kennelijk niet eens met Zelensky over de koers in de oorlog. Die prees hem wel uitvoerig en heeft hem vrijdag de titel Held van Oekraïne toegekend.
Volgens de Amerikaanse nieuwssite Politico lagen de twee al geruime tijd overhoop als gevolg van het mislukte en maandenlang durende tegenoffensief van vorig jaar. De generaal zou vrijwel alle adviezen van Amerikaanse militaire adviseurs in de wind hebben geslagen hebben over op welke plek de aanval het meeste kans van slagen zou hebben. Zaloezjny koos voor aanvallen op meerdere stukken aan het front, maar die zijn mislukt. Zelensky werd ook razend toen Zaloezjny tegen Britse media zei dat de oorlog volkomen in een impasse was geraakt.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is geraakt door een projectiel, meldt de organisatie in een verklaring. UNIFIL denkt dat het projectiel is afgevuurd door een "niet-statelijke actor". De Libanese beweging Hezbollah verklaarde eerder Israëlische troepen in dezelfde stad te hebben aangevallen.
17 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën heeft gepleit voor de annexatie van het zuiden van buurland Libanon. De rechtse hardliner Bezalel Smotrich deed dat pleidooi op de radio.
19 minuten geledenATHENE (ANP/AFP) - Het proces rond de treinramp in Griekenland in 2023 waarbij 57 doden vielen, is uitgesteld tot 1 april. Lang werd uitgekeken naar de rechtszaak, waarin 36 mensen terechtstaan en meer dan 350 getuigen zullen worden gehoord. De reden van het uitstel: de rechtszaal waarin de rechtszaak gehouden zou worden, bleek maandag te klein voor de vele toegestroomde nabestaanden en aanwezigen.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil dringend een deal sluiten en dat zou binnen vijf dagen of zelfs eerder kunnen gebeuren, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen Fox Business. Trump maakte op Truth Social bekend dat Iran en de VS de afgelopen dagen in gesprek zijn geweest over een "volledige en totale oplossing" voor de oorlog in het Midden-Oosten. In afwachting daarvan pauzeren de VS vijf dagen de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft nieuwe aanvallen gemeld op Iran. Daar wordt volgens de krijgsmacht infrastructuur van het regime bestookt, schrijven Israëlische media als de krant Haaretz.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Er is geen communicatie tussen Teheran en de Verenigde Staten, melden Iraanse persbureaus. Eerder zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS de afgelopen dagen met Iran in overleg waren getreden. In afwachting van de uitkomsten daarvan zei Trump op Truth Social dat hij had bevolen dat de Amerikanen tot nader order geen Iraanse energie-infrastructuur zullen aanvallen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie zegt dat de brandstichting bij ambulances van een Joodse organisatie in Londen vooralsnog niet wordt gezien als terroristisch incident. Wel wordt de situatie onderzocht door de terrorismebestrijdingsdienst, "inclusief de specialistische expertise die zij met zich meebrengt, en met alle onderzoeksinvalshoeken open", aldus de autoriteiten tijdens een persconferentie. Van een onlinebericht waarin de aanvallen worden opgeëist, wordt de authenticiteit onderzocht.
2 uur geleden