Kremlin ziet geen verandering na wisseling legerleider Oekraïne
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin verwacht niet dat de benoeming van een andere commandant van het Oekraïense leger iets verandert aan de strijd in Oekraïne. "We denken niet dat dit een factor is die de "speciale militaire operatie" beïnvloedt. Die operatie gaat door tot alle doeleinden zijn bereikt", zegt een woordvoerder van het Kremlin.
De strijd in Oekraïne ontbrandde in 2014. Acht jaar later deed Rusland een inval in het buurland. Het Kremlin noemt de al bijna twee jaar durende oorlog een speciale militaire operatie en heeft verschillende en veranderende doeleinden genoemd. De prioriteiten lijken te zijn dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt, militair niets meer voorstelt en zoveel mogelijk Russisch sprekende regio's bij Rusland gaan horen.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft donderdag legerleider Valeri Zaloezjny vervangen door generaal Oleksandr Syrsky. Zaloezjny was het kennelijk niet eens met Zelensky over de koers in de oorlog. Die prees hem wel uitvoerig en heeft hem vrijdag de titel Held van Oekraïne toegekend.
Volgens de Amerikaanse nieuwssite Politico lagen de twee al geruime tijd overhoop als gevolg van het mislukte en maandenlang durende tegenoffensief van vorig jaar. De generaal zou vrijwel alle adviezen van Amerikaanse militaire adviseurs in de wind hebben geslagen hebben over op welke plek de aanval het meeste kans van slagen zou hebben. Zaloezjny koos voor aanvallen op meerdere stukken aan het front, maar die zijn mislukt. Zelensky werd ook razend toen Zaloezjny tegen Britse media zei dat de oorlog volkomen in een impasse was geraakt.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de links-extremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
1 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
2 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
5 uur geleden