Kremlin wil weten wat Zelensky met vredesbijeenkomst bedoelt
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft laten weten dat het eerst wil begrijpen wat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bedoelt met zijn vredesconferentie. De reactie wordt gezien als een voorzichtige. Eerder deed Moskou Zelensky's vredesconferentie als onzin af.
Zelensky zei maandag dat Rusland "vertegenwoordigd zou moeten zijn op een tweede vredesconferentie". De eerste conferentie over vrede, die op initiatief van Zelensky werd gehouden, was in juni bij het Zwitserse Luzern. Toen wilde Zelensky niet dat Rusland deelnam.
De Kremlinwoordvoerder zei dinsdag dat dat helemaal geen vredesconferentie was en vroeg zich hardop af wat Zelensky nu voor ogen staat. Rusland was er in Zwitserland niet bij en China ook niet omdat de Volksrepubliek meent dat vredesconferenties zonder Russische deelname zinloos zijn. Voor die conferentie gingen 160 uitnodigingen de deur uit en er kwamen honderd delegaties van 92 landen en acht internationale organisaties.
Zelensky wil naar verluidt in november weer zo'n conferentie en kennelijk dan wel met Rusland als gesprekspartner. Dat is dan mogelijk na de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november. Die zouden in geval van een overwinning van de Republikein Donald Trump de steun van de VS aan Oekraïne doen afkalven. De VS zijn nu met militaire en financiële hulp de grootste steunpilaar van Zelensky. Trump zegt dat hij snel een einde aan de oorlog wil maken. Dan zou mogelijk Oekraïne concessies moeten doen om Amerikaanse steun te behouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
8 uur geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
9 uur geleden