Kremlin wil weten wat Zelensky met vredesbijeenkomst bedoelt
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft laten weten dat het eerst wil begrijpen wat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bedoelt met zijn vredesconferentie. De reactie wordt gezien als een voorzichtige. Eerder deed Moskou Zelensky's vredesconferentie als onzin af.
Zelensky zei maandag dat Rusland "vertegenwoordigd zou moeten zijn op een tweede vredesconferentie". De eerste conferentie over vrede, die op initiatief van Zelensky werd gehouden, was in juni bij het Zwitserse Luzern. Toen wilde Zelensky niet dat Rusland deelnam.
De Kremlinwoordvoerder zei dinsdag dat dat helemaal geen vredesconferentie was en vroeg zich hardop af wat Zelensky nu voor ogen staat. Rusland was er in Zwitserland niet bij en China ook niet omdat de Volksrepubliek meent dat vredesconferenties zonder Russische deelname zinloos zijn. Voor die conferentie gingen 160 uitnodigingen de deur uit en er kwamen honderd delegaties van 92 landen en acht internationale organisaties.
Zelensky wil naar verluidt in november weer zo'n conferentie en kennelijk dan wel met Rusland als gesprekspartner. Dat is dan mogelijk na de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november. Die zouden in geval van een overwinning van de Republikein Donald Trump de steun van de VS aan Oekraïne doen afkalven. De VS zijn nu met militaire en financiële hulp de grootste steunpilaar van Zelensky. Trump zegt dat hij snel een einde aan de oorlog wil maken. Dan zou mogelijk Oekraïne concessies moeten doen om Amerikaanse steun te behouden.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
7 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.
7 uur geledenSONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.
12 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump wil de eerste formele zitting van zijn Raad van Vrede op 19 februari in Washington houden, volgens een Amerikaanse functionaris. De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zaterdag gezegd dat hij ook is uitgenodigd en binnen twee weken naar Washington gaat.
19 uur geleden