Kremlin wil weten wat Zelensky met vredesbijeenkomst bedoelt
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft laten weten dat het eerst wil begrijpen wat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bedoelt met zijn vredesconferentie. De reactie wordt gezien als een voorzichtige. Eerder deed Moskou Zelensky's vredesconferentie als onzin af.
Zelensky zei maandag dat Rusland "vertegenwoordigd zou moeten zijn op een tweede vredesconferentie". De eerste conferentie over vrede, die op initiatief van Zelensky werd gehouden, was in juni bij het Zwitserse Luzern. Toen wilde Zelensky niet dat Rusland deelnam.
De Kremlinwoordvoerder zei dinsdag dat dat helemaal geen vredesconferentie was en vroeg zich hardop af wat Zelensky nu voor ogen staat. Rusland was er in Zwitserland niet bij en China ook niet omdat de Volksrepubliek meent dat vredesconferenties zonder Russische deelname zinloos zijn. Voor die conferentie gingen 160 uitnodigingen de deur uit en er kwamen honderd delegaties van 92 landen en acht internationale organisaties.
Zelensky wil naar verluidt in november weer zo'n conferentie en kennelijk dan wel met Rusland als gesprekspartner. Dat is dan mogelijk na de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november. Die zouden in geval van een overwinning van de Republikein Donald Trump de steun van de VS aan Oekraïne doen afkalven. De VS zijn nu met militaire en financiële hulp de grootste steunpilaar van Zelensky. Trump zegt dat hij snel een einde aan de oorlog wil maken. Dan zou mogelijk Oekraïne concessies moeten doen om Amerikaanse steun te behouden.
Meer uit Buitenland
ARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
1 uur geledenBELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
3 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
5 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
11 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
11 uur geleden