Kremlin weerspreekt geheime operatie onder valse vlag in Oekraïne
MOSKOU/WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft met klem tegengesproken dat Rusland bezig is met geheime operaties in het oosten van Oekraïne die als excuus zouden dienen voor Russisch militair ingrijpen. Een anonieme Amerikaanse functionaris heeft tegen media gezegd dat Rusland een "operatie onder valse vlag" uitvoert in de Donbass, een pro-Russische Oekraïense regio die in opstand is tegen de door het Westen gesteunde regering in Kiev.
De Kremlinwoordvoerder zei tegen het Russische persbureau TASS dat dergelijke verklaringen volkomen ongegrond zijn en ze door niets zijn bevestigd. Een anonieme Amerikaanse functionaris had volgens de nieuwsomroep CNN gezegd dat Rusland "van tevoren een groep agenten heeft ingezet" om een geheime operatie in het oosten van Oekraïne uit te voeren. Dit zou dit kunnen dienen om "een invasie" van Oekraïne door Russische troepen te "rechtvaardigen".
Oekraïne en de Verenigde Staten stellen dat Rusland honderdduizenden militairen vlak over de grens in Rusland heeft samengetrokken en een invasie voorbereidt. Die bewering is in de ogen van het Kremlin enkel een poging de spanningen verder op te voeren. De Amerikaanse veiligheidsadviseur Jack Sullivan zei eerder deze week al dat de basis wordt gelegd voor een excuus het oosten van Oekraïne binnen te vallen.
De beruchtste operaties onder valse vlag waren in Europa in 1939, slechts uren voor het begin van de Tweede Wereldoorlog met de Duitse aanval op Polen. Duitse militairen vielen als Polen verkleed onder meer een Duits radiostation in het toen Duitse grensplaatsje Gleiwitz (nu Gliwice) aan. De 'Poolse' aanvallen werden door het regime in Berlijn aangevoerd om de volgende morgen Polen binnen te vallen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël heeft de inwoners verboden om bijeen te komen voor de joodse feestdag Poerim, die maandagavond begint. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Het is traditie dat joden tijdens Poerim samenkomen om te luisteren naar een rabbijn die voorleest uit de Tenach, het heilige joodse boek. Maar door de oorlog met Iran is dat dit jaar niet toegestaan.
6 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De scholen in Iran blijven de komende weken gesloten, door de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op het land. Het onderwijs zal volledig online doorgaan, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
10 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël is maandag een nieuwe "brede aanval" op de Iraanse hoofdstad Teheran begonnen, zei het leger. Ooggetuigen meldden zware bombardementen in de stad, die ongeveer 15 miljoen inwoners kent. Er zou onder meer in de buurt van het parlementsgebouw zijn gebombardeerd.
53 minuten geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Griekenland stuurt twee fregatten en twee gevechtstoestellen naar Cyprus om het eiland te beschermen tegen droneaanvallen. Dat meldt het Griekse ministerie van Defensie. Het ministerie zegt erbij Cyprus "met alle mogelijke middelen" te zullen beschermen. Cyprus huisvest onder meer de door de VS gebruikte Britse luchtmachtbasis Akrotiri.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Libanese regering heeft een "onmiddellijk verbod" ingesteld op de militaire activiteiten van Hezbollah. De groep moet haar wapens overdragen aan de staat, zei premier Nawaf Salam maandag.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - Drie Amerikaanse gevechtstoestellen in Koeweit zijn maandagochtend uit de lucht geschoten door wat lijkt op eigen vuur van bondgenoot Koeweit. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM. Het gaat om drie McDonnell Douglas F-15E Strike Eagles.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vindt dat hard gewerkt moet worden om te voorkomen dat het conflict in het Midden-Oosten zich "verder verspreidt". Daarbij verwees ze naar droneaanvallen op de Britse luchtmachtbasis op Cyprus en een olieraffinaderij in Saudi-Arabië. Bij beide aanvallen vielen geen gewonden.
1 uur geleden