Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kremlin voorspelt snelle oplossing van de onrust in Wit-Rusland

Kremlin voorspelt snelle oplossing van de onrust in Wit-Rusland

MINSK (ANP/RTR) - De leiders van Rusland en Wit-Rusland zijn het erover eens dat de problemen in Wit-Rusland snel worden opgelost, zei het Kremlin zaterdag. Hoe die oplossing eruitziet, werd er niet bij gezegd.

Tegelijk gingen weer tienduizenden mensen in de Wit-Russische hoofdstad Minsk de straat op om te protesteren tegen president Alexander Loekasjenko.

Beschuldigd van manipulatie van de verkiezingen van afgelopen zondag, had Loekasjenko eerder een beroep gedaan op de Russische president Vladimir Poetin. De Wit-Russische leider worstelt met grootschalige demonstraties en de dreiging van nieuwe westerse sancties.

Onder druk

De relatie tussen de twee traditionele bondgenoten stond voor de verkiezingen onder druk, toen Rusland subsidies die de regering van Loekasjenko kreeg, terugschroefde. Rusland ziet Wit-Rusland als een strategische buffer tegen de NAVO en de EU.

Uitspraken van beide partijen bevatten een duidelijke verwijzing naar een bondsstaat van de twee landen. Loekasjenko heeft eerder de oproepen van Moskou voor nauwere economische en politieke banden afgewezen als een aanval op de soevereiniteit van zijn land.

Vertrouwen

"Beide partijen spraken het vertrouwen uit dat alle gerezen problemen snel zullen worden opgelost", zei het Kremlin in een verklaring nadat Loekasjenko en Poetin elkaar telefonisch hadden gesproken. "Deze problemen mogen niet worden uitgebuit door destructieve krachten die de wederzijds voordelige samenwerking tussen de twee landen binnen het kader van de bondsstaat willen schaden", voegde het eraan toe.

Loekasjenko liet weten dat hij geen externe bemiddelaars nodig heeft om de situatie op te lossen. "We hebben geen buitenlandse regeringen of bemiddelaars nodig", zei Loekasjenko tegen staatspersbureau Belta. "We zullen het land aan niemand weggeven", voegde hij eraan toe. De buurlanden Letland, Litouwen en Polen hadden eerder aangeboden als bemiddelaar op te treden om het politiegeweld tegen demonstranten te beëindigen.

De sinds 1994 autoritair regerende Loekasjenko werd een week geleden weer met een overweldigende meerderheid herkozen en is aan zijn zesde ambtstermijn begonnen. Volgens velen zijn de uitslagen vervalst. Poetin heeft zijn buurman eerder wel gefeliciteerd, maar het Kremlin lijkt verdeeld en weinig enthousiast over Loekasjenko.

Meer uit Buitenland

President Servië laakt 'onbeschaafd' VN-hof over overleden Mladic

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vucic heeft het VN-tribunaal dat de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladic tot levenslang heeft veroordeeld "onbeschaafd" genoemd. Het hof heeft geweigerd Mladic te laten gaan om in Servië te sterven. Hij overleed donderdag in de gevangenis in Scheveningen, waar het hof een afdeling heeft.

3 uur geleden
Haakon legt dinsdag eed af als nieuwe Noorse koning

OSLO (ANP) - Koning Haakon legt komende dinsdag voor de Storting, het Noorse parlement, officieel de eed af als nieuwe koning van Noorwegen. Dat bevestigde voorzitter Masud Gharahkhani vrijdag aan de Noorse omroep NRK.

5 uur geleden
UNHCR ziet begroting verder krimpen

GENÈVE (ANP/RTR) - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties moet noodgedwongen verder krimpen. Volgens informatie van persbureau Reuters valt de begroting van de UNHCR komend jaar 16 procent lager uit en zijn er ongeveer 3500 functies minder voorzien.

6 uur geleden
EU stuurt 2 miljoen euro aan noodhulp naar Nepal

BRUSSEL (ANP) - De EU stuurt voor 2 miljoen euro aan noodhulp naar Nepal vanwege de verwoestende overstromingen daar, meldt de Europese Commissie vrijdag. Het gaat om geld voor voedsel, gezondheidszorg, schoon water en sanitaire voorzieningen, staat in een persbericht.

7 uur geleden
Chinese topmilitairen uit functie gezet

BEIJING (ANP/RTR) - Twee hooggeplaatste militairen in China zijn ontheven uit hun functie binnen de Centrale Militaire Commissie (CMC), het militaire orgaan in China dat onder meer de strijdmacht aanstuurt.

7 uur geleden
Noorse premier Støre: dood Harald is begin van nieuw tijdperk

OSLO (ANP) - Met het overlijden van koning Harald is een tijdperk ten einde, maar het markeert ook het begin van een nieuw tijdperk. Dat zei minister-president Jonas Gahr Støre tijdens een toespraak op nationale televisie naar aanleiding van de dood van de vorst. "De koning is dood. Leve de koning." Harald overleed vrijdag op 89-jarige leeftijd, waarna hij direct werd opgevolgd door zijn zoon, Haakon.

7 uur geleden
Nieuwe Noorse koning neemt naam Haakon VIII aan

OSLO (ANP) - De officiële titel van de nieuwe Noorse koning is Haakon VIII. Dat maakte het nieuwe staatshoofd van Noorwegen vrijdag aan het begin van de middag bekend. De 53-jarige Haakon volgt zijn vader Harald op, die vrijdagochtend op 89-jarige leeftijd overleed.

8 uur geleden