Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kremlin voorspelt snelle oplossing van de onrust in Wit-Rusland

Kremlin voorspelt snelle oplossing van de onrust in Wit-Rusland

MINSK (ANP/RTR) - De leiders van Rusland en Wit-Rusland zijn het erover eens dat de problemen in Wit-Rusland snel worden opgelost, zei het Kremlin zaterdag. Hoe die oplossing eruitziet, werd er niet bij gezegd.

Tegelijk gingen weer tienduizenden mensen in de Wit-Russische hoofdstad Minsk de straat op om te protesteren tegen president Alexander Loekasjenko.

Beschuldigd van manipulatie van de verkiezingen van afgelopen zondag, had Loekasjenko eerder een beroep gedaan op de Russische president Vladimir Poetin. De Wit-Russische leider worstelt met grootschalige demonstraties en de dreiging van nieuwe westerse sancties.

Onder druk

De relatie tussen de twee traditionele bondgenoten stond voor de verkiezingen onder druk, toen Rusland subsidies die de regering van Loekasjenko kreeg, terugschroefde. Rusland ziet Wit-Rusland als een strategische buffer tegen de NAVO en de EU.

Uitspraken van beide partijen bevatten een duidelijke verwijzing naar een bondsstaat van de twee landen. Loekasjenko heeft eerder de oproepen van Moskou voor nauwere economische en politieke banden afgewezen als een aanval op de soevereiniteit van zijn land.

Vertrouwen

"Beide partijen spraken het vertrouwen uit dat alle gerezen problemen snel zullen worden opgelost", zei het Kremlin in een verklaring nadat Loekasjenko en Poetin elkaar telefonisch hadden gesproken. "Deze problemen mogen niet worden uitgebuit door destructieve krachten die de wederzijds voordelige samenwerking tussen de twee landen binnen het kader van de bondsstaat willen schaden", voegde het eraan toe.

Loekasjenko liet weten dat hij geen externe bemiddelaars nodig heeft om de situatie op te lossen. "We hebben geen buitenlandse regeringen of bemiddelaars nodig", zei Loekasjenko tegen staatspersbureau Belta. "We zullen het land aan niemand weggeven", voegde hij eraan toe. De buurlanden Letland, Litouwen en Polen hadden eerder aangeboden als bemiddelaar op te treden om het politiegeweld tegen demonstranten te beëindigen.

De sinds 1994 autoritair regerende Loekasjenko werd een week geleden weer met een overweldigende meerderheid herkozen en is aan zijn zesde ambtstermijn begonnen. Volgens velen zijn de uitslagen vervalst. Poetin heeft zijn buurman eerder wel gefeliciteerd, maar het Kremlin lijkt verdeeld en weinig enthousiast over Loekasjenko.

Meer uit Buitenland

Regering en oppositie Venezuela bespreken democratische overgang

CARACAS (ANP/AFP) - De regering en de oppositie in Venezuela zijn een derde gespreksronde gestart om te spreken over een overgang naar de democratie, aldus een anonieme functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

26 minuten geleden
NBC: rechtszaak tegen Kushner als speciaal gezant aangespannen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse waakhond Citizens for Responsibility and Ethics (Burgers voor Verantwoordelijkheid en Ethiek) heeft woensdag een rechtszaak aangespannen om Jared Kushner, schoonzoon van president Donald Trump, te ontheffen van zijn functie als speciaal gezant. Dat meldt NBC News.

28 minuten geleden
Compositie III van Piet Mondriaan voor 29,8 miljoen geveild

LONDEN (ANP) - Het schilderij Compositie III van Piet Mondriaan heeft woensdag bij de veiling bij Christie's in Londen ongeveer 29,8 miljoen euro opgebracht.

1 uur geleden
Meerdere doden door overstromingen in Istanbul

ISTANBUL (ANP/DPA) - In de Turkse stad Istanbul zijn door overstromingen zeker twee mensen om het leven gekomen. Dat meldt de televisiezender A Haber op X.

1 uur geleden
Door nazi's geroofde Kandinsky voor 32 miljoen geveild

LONDEN (ANP/DPA) - Het schilderij van de Russisch-Franse schilder Wassily Kandinsky Das bunte Leben heeft bij de veiling bij Christie's in Londen woensdag 27 miljoen pond (een kleine 32 miljoen euro) opgebracht.

1 uur geleden
Undercoverdocumentaire toont racisme en seksisme van Reform UK

LONDEN (ANP/RTR) - ‌Verschillende leden van de anti-immigratiepartij Reform UK van Nigel Farage zijn te zien in een documentaire terwijl ze opmerkingen van racistische en seksistische aard en met een gewelddadige lading maken.

3 uur geleden
Vrachtschip vliegt in brand in Roemeens deel van Zwarte Zee

BOEKAREST (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat voor anker lag in Roemeense wateren is in brand gevlogen. De Roemeense minister van Defensie Radu Miruță zei dat wordt onderzocht of het geraakt is door een drone.

3 uur geleden