Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kremlin volgt onrust rond Zelensky en legerleider

Kremlin volgt onrust rond Zelensky en legerleider

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt de ontwikkelingen rond de Oekraïense legerleider Valeri Zaloezjny te volgen. In westerse en Oekraïense media circuleren deze week berichten dat president Volodymyr Zelensky heeft geprobeerd zijn populaire opperbevelhebber te ontslaan. "Dit roept nog een hoop vragen op, maar duidelijk is dat het regime in Kyiv veel problemen heeft", reageert een woordvoerder van het Kremlin. "Het gaat daar niet goed."

Oekraïne zag zich maandag al genoodzaakt tegen te spreken dat Zaloezjny is ontslagen door de president. Die zou dat volgens meerdere westerse media wel hebben geprobeerd. De Britse krant The Times berichtte woensdag dat Zelensky tegen zijn opperbevelhebber heeft gezegd dat hij vervangen zou worden. De president moest daar later onder druk weer op terugkomen, schreef de krant.

Zaloezjny zou maandag een persoonlijk gesprek hebben gehad met de president. Daar kreeg hij te horen dat hij moest opstappen. Toen de topmilitair dat volgens de krant weigerde, kondigde Zelensky aan hem per decreet te zullen ontslaan. Dat zorgde volgens The Times voor onrust onder buitenlandse bondgenoten. Andere belangrijke Oekraïense militairen zouden naar verluidt ook hebben geweigerd Zaloezjny te vervangen.

De Amerikaanse krant The Washington Post schreef dat er volgens ingewijden onenigheid was ontstaan tussen de twee leiders over het aantal militairen dat Oekraïne dit jaar moet mobiliseren. Legerleider Zaloezjny zou hebben aangestuurd op bijna een half miljoen nieuwe manschappen. De president vindt dat naar verluidt onpraktisch, onder meer vanwege de beperkte beschikbaarheid van wapens en uniformen.

Meer uit Buitenland

Trump ontmoet Zelensky dinsdag op G7-top in Frankrijk

ÉVIAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt later op dinsdag een ontmoeting te hebben met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. De twee leiders zijn in Frankrijk voor een G7-top.

7 minuten geleden
Polen pakt twee personen op na moord op Poetin-criticus

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse politie heeft twee personen uit Belarus opgepakt nadat een Russische Poetin-criticus in het oosten van Polen werd doodgeschoten. De betrokkenheid van de mannen bij de moord wordt nog onderzocht.

26 minuten geleden
Belgisch OM eist 27 jaar tegen man die carnavalsvierders doodreed

BERGEN (ANP/BELGA) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van 27 jaar geëist voor Paolo Falzone, die hoofdverdachte is in het proces rond het carnavalsdrama van Strépy-Bracquegnies. In 2022 reed hij onder invloed met hoge snelheid een groep carnavalsvierders aan. Hierbij vielen zeven doden en tientallen gewonden.

1 uur geleden
Duitsland wijst EU-meerjarenbegroting 2028-2034 af

LUXEMBURG (ANP) - Duitsland wijst het voorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 af. De financiering ervan is "volstrekt buitensporig", zei de Duitse minister Günther Krichbaum (Europese Zaken) dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers het compromisvoorstel van raadsvoorzitter Cyprus. Dat stelt een begroting voor die 2 procent lager is dan de 2000 miljard euro die de Europese Commissie wil. "We wijzen de voorgestelde bedragen af", zei Krichbaum.

2 uur geleden
Araghchi: vanaf vrijdag gesprekken definitief akkoord VS en Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De gesprekken over een vredesakkoord met de VS gaan waarschijnlijk vrijdag in Zwitserland van start, meldt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Seyed Abbas Araghchi. Dat is ook de dag dat de tijdelijke overeenkomst tussen de landen officieel van kracht moet gaan.

2 uur geleden
Zelensky aangekomen in Évian voor G7-top

ÉVIAN-LES-BAINS (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen in het Franse Évian voor de G7-top die daar wordt gehouden. De Oekraïense leider werd dinsdag ontvangen door zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron en zal in Évian een speciale sessie bijwonen over Oekraïne.

2 uur geleden
Oekraïne valt olieraffinaderij in Moskou aan

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft een Russische olieraffinaderij aangevallen in Moskou, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "Deze keer heeft de regio Moskou de reikwijdte van Oekraïnes langeafstandsraketten gevoeld." De burgemeester van Moskou, Sergej Sobjanin, bevestigt dat de raffinaderij geraakt is.

2 uur geleden