Kremlin volgt onrust rond Zelensky en legerleider
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt de ontwikkelingen rond de Oekraïense legerleider Valeri Zaloezjny te volgen. In westerse en Oekraïense media circuleren deze week berichten dat president Volodymyr Zelensky heeft geprobeerd zijn populaire opperbevelhebber te ontslaan. "Dit roept nog een hoop vragen op, maar duidelijk is dat het regime in Kyiv veel problemen heeft", reageert een woordvoerder van het Kremlin. "Het gaat daar niet goed."
Oekraïne zag zich maandag al genoodzaakt tegen te spreken dat Zaloezjny is ontslagen door de president. Die zou dat volgens meerdere westerse media wel hebben geprobeerd. De Britse krant The Times berichtte woensdag dat Zelensky tegen zijn opperbevelhebber heeft gezegd dat hij vervangen zou worden. De president moest daar later onder druk weer op terugkomen, schreef de krant.
Zaloezjny zou maandag een persoonlijk gesprek hebben gehad met de president. Daar kreeg hij te horen dat hij moest opstappen. Toen de topmilitair dat volgens de krant weigerde, kondigde Zelensky aan hem per decreet te zullen ontslaan. Dat zorgde volgens The Times voor onrust onder buitenlandse bondgenoten. Andere belangrijke Oekraïense militairen zouden naar verluidt ook hebben geweigerd Zaloezjny te vervangen.
De Amerikaanse krant The Washington Post schreef dat er volgens ingewijden onenigheid was ontstaan tussen de twee leiders over het aantal militairen dat Oekraïne dit jaar moet mobiliseren. Legerleider Zaloezjny zou hebben aangestuurd op bijna een half miljoen nieuwe manschappen. De president vindt dat naar verluidt onpraktisch, onder meer vanwege de beperkte beschikbaarheid van wapens en uniformen.
Meer uit Buitenland
RJAZAN (ANP/RTR) - Bij een nachtelijke droneaanval op de Russische regio Rjazan, ten zuidoosten van Moskou, is een groot datacenter van Yandex geraakt. Dat meldt het bedrijf achter Ruslands bekendste zoekmachine. Het datacenter ligt volledig stil door de aanval, aldus het bedrijf, dat toevoegt dat het werkt aan een oplossing.
44 minuten geledenPRYLOEKY (ANP/RTR) - Het dodental in de noordelijke Oekraïense stad Pryloeky is opgelopen tot 22. Dat melden de Oekraïense hulpdiensten op Telegram. Eerder werden nog veertien doden gemeld. In de stad verwoestte een Russische raket een vijf verdiepingen tellend appartementencomplex.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - El Niño wordt de komende tijd nog krachtiger voordat het in december zijn hoogtepunt bereikt. Dat hebben de Verenigde Naties gemeld. De VN waarschuwen dat het verschijnsel mogelijk een van de sterkste is sinds in elk geval 1950.
2 uur geledenSAN ANTONIO (ANP/AFP) - President Donald Trump is tijdens een bijeenkomst in Texas herhaaldelijk onderbroken door demonstranten. Volgens Amerikaanse media werden zo'n twaalf mensen afgevoerd. Een van hen werd fysiek aangevallen door een oudere Trump-aanhanger toen hij de arena probeerde te verlaten.
2 uur geledenHUNTSVILLE (ANP/AFP) - Een 46-jarige Amerikaan is woensdag met een dodelijke injectie geëxecuteerd. Het is de eerste executie sinds de mislukte executie van Christa Pike in Tennessee, een week eerder.
3 uur geledenCAMBRIDGE (ANP) - Margaret Hamilton, de baanbrekende onderzoekster die hielp het vakgebied software-engineering te creëren en wier code de Apollo-astronauten van NASA op de maan liet landen, is overleden. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder CNN. Ze werd 90 jaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) enkele dagen geleden opdracht gegeven de voorbereidingen af te ronden om de grootschalige gevechtsoperaties in Iran te hervatten, zeggen Amerikaanse functionarissen tegen Axios.
5 uur geleden