Kremlin volgt onrust rond Zelensky en legerleider
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt de ontwikkelingen rond de Oekraïense legerleider Valeri Zaloezjny te volgen. In westerse en Oekraïense media circuleren deze week berichten dat president Volodymyr Zelensky heeft geprobeerd zijn populaire opperbevelhebber te ontslaan. "Dit roept nog een hoop vragen op, maar duidelijk is dat het regime in Kyiv veel problemen heeft", reageert een woordvoerder van het Kremlin. "Het gaat daar niet goed."
Oekraïne zag zich maandag al genoodzaakt tegen te spreken dat Zaloezjny is ontslagen door de president. Die zou dat volgens meerdere westerse media wel hebben geprobeerd. De Britse krant The Times berichtte woensdag dat Zelensky tegen zijn opperbevelhebber heeft gezegd dat hij vervangen zou worden. De president moest daar later onder druk weer op terugkomen, schreef de krant.
Zaloezjny zou maandag een persoonlijk gesprek hebben gehad met de president. Daar kreeg hij te horen dat hij moest opstappen. Toen de topmilitair dat volgens de krant weigerde, kondigde Zelensky aan hem per decreet te zullen ontslaan. Dat zorgde volgens The Times voor onrust onder buitenlandse bondgenoten. Andere belangrijke Oekraïense militairen zouden naar verluidt ook hebben geweigerd Zaloezjny te vervangen.
De Amerikaanse krant The Washington Post schreef dat er volgens ingewijden onenigheid was ontstaan tussen de twee leiders over het aantal militairen dat Oekraïne dit jaar moet mobiliseren. Legerleider Zaloezjny zou hebben aangestuurd op bijna een half miljoen nieuwe manschappen. De president vindt dat naar verluidt onpraktisch, onder meer vanwege de beperkte beschikbaarheid van wapens en uniformen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.
32 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanjaarden hebben in Madrid opnieuw massaal gedemonstreerd tegen de uithuiszetting van een 87-jarige vrouw. De gebeurtenis heeft tot veel woede en verontwaardiging geleid in Spanje.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een veerboot in de Javazee bij Indonesië is opgelopen naar 64. Tientallen opvarenden worden bijna twee weken na de ramp nog steeds vermist.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren heeft afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz maakte onderdeel uit van dat voorstel.
7 uur geleden