Kremlin volgt onrust rond Zelensky en legerleider
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt de ontwikkelingen rond de Oekraïense legerleider Valeri Zaloezjny te volgen. In westerse en Oekraïense media circuleren deze week berichten dat president Volodymyr Zelensky heeft geprobeerd zijn populaire opperbevelhebber te ontslaan. "Dit roept nog een hoop vragen op, maar duidelijk is dat het regime in Kyiv veel problemen heeft", reageert een woordvoerder van het Kremlin. "Het gaat daar niet goed."
Oekraïne zag zich maandag al genoodzaakt tegen te spreken dat Zaloezjny is ontslagen door de president. Die zou dat volgens meerdere westerse media wel hebben geprobeerd. De Britse krant The Times berichtte woensdag dat Zelensky tegen zijn opperbevelhebber heeft gezegd dat hij vervangen zou worden. De president moest daar later onder druk weer op terugkomen, schreef de krant.
Zaloezjny zou maandag een persoonlijk gesprek hebben gehad met de president. Daar kreeg hij te horen dat hij moest opstappen. Toen de topmilitair dat volgens de krant weigerde, kondigde Zelensky aan hem per decreet te zullen ontslaan. Dat zorgde volgens The Times voor onrust onder buitenlandse bondgenoten. Andere belangrijke Oekraïense militairen zouden naar verluidt ook hebben geweigerd Zaloezjny te vervangen.
De Amerikaanse krant The Washington Post schreef dat er volgens ingewijden onenigheid was ontstaan tussen de twee leiders over het aantal militairen dat Oekraïne dit jaar moet mobiliseren. Legerleider Zaloezjny zou hebben aangestuurd op bijna een half miljoen nieuwe manschappen. De president vindt dat naar verluidt onpraktisch, onder meer vanwege de beperkte beschikbaarheid van wapens en uniformen.
Meer uit Buitenland
AL JUBAIL (ANP/AFP) - Twee tankers zijn vrijdag getroffen voor de kust van Saudi-Arabië, meldt UKMTO, een maritiem veiligheidscentrum van de Britse marine, zaterdag. Alle bemanningsleden zouden veilig zijn en er zijn ook nog geen tekenen van milieuschade.
16 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Dat de Amerikaanse president Donald Trump sancties tegen Rusland tegenhoudt, markeert volgens de Russische gezant Kirill Dmitriëv een "historisch moment". Trump blokkeerde per decreet maatregelen tegen inkomsten uit Russische olie en gas. Die waren vastgelegd in een wet die hij een maand geleden zelf had getekend.
1 uur geledenEDMONTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft vrijdag in zijn thuisprovincie Alberta een laatste oproep gedaan aan kiezers die overwegen voor onafhankelijkheid van de provincie te stemmen. Dat melden diverse lokale media, waaronder CTV News. Hij waarschuwde dat een referendum een gevaarlijke gok is in een tijd waarin de bedreigingen voor de Canadese soevereiniteit toenemen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Een Mexicaanse rechter heeft drie mannen veroordeeld tot elk 158 jaar en negen maanden cel voor de moord op twee Australische broers en hun Amerikaanse vriend tijdens een surftrip in 2024 in de deelstaat Baja California. Dat meldt een bron binnen het gerecht aan persbureau Reuters.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump ziet af van enorme importheffingen op Russische energie. Deze waren vorige maand opgelegd in een wet die hij had ondertekend. De sancties komen namelijk slecht uit bij Trumps streven om de dieselprijzen te verlagen voor de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen van begin november.
7 uur geledenOLFEN (ANP/DPA) - Bij een aanval in een verzorgingshuis in het westen van Duitsland is een vrouw om het leven gekomen en zijn twee anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde de politie vrijdagavond. Een van de gewonde vrouwen verkeert na de aanval in de stad Olfen, nabij Dortmund, in levensgevaar.
10 uur geledenBEND (ANP/AFP) - De tiener die ervan wordt verdacht de schutter te zijn geweest bij de schietpartij op een basisschool in Oregon was een voormalig leerling op de school. Dat heeft de politie bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
10 uur geleden