Kremlin verwerpt Moldavisch idee troepenvervanging Transnistrië
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft maandag een idee afgewezen om Russische troepen te vervangen die gestationeerd zijn in de afgescheiden regio Transnistrië, een afgescheiden regio van Moldavië. Het idee werd gesteund door de nieuwe president van Moldavië, maar Moskou zegt dat een dergelijke stap de regio ernstig zou destabiliseren.
Het Russische persbureau TASS meldde eerder dat de nieuw gekozen Moldavische president Maia Sandu voor het idee is Russische vredeshandhavers in Transnistrië te vervangen door waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Sandu is een verklaard voorstander van nauwere banden met de Europese Unie.
Transnistrië ligt als een soort niemandsland tussen Moldavië en Oekraïne. Het dwergstaatje scheidde zich in 1990 af van Moldavië, maar wordt door vrijwel geen land erkend. Rusland heeft met zijn militaire aanwezigheid een flinke vinger in de pap in de landstrook.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP/DPA) - In het Duitse München is maandagavond een 52-jarige medewerker van een kermisattractie van het Oktoberfest om het leven gekomen. De man werkte volgens de Süddeutsche Zeitung bij de Hangover, een vrijevaltoren van zo'n 85 meter hoog. De gebruikers van de kermisattractie waren volgens de politie niet in gevaar.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Andy Burnham heeft ingestemd met een verzoek van Saudi-Arabië om een tankvliegtuig van de Britse luchtmacht in te zetten in het Midden-Oosten. Een zogenaamde Voyager, een Airbus A330-200 die gebruikt kan worden om straaljagers in de lucht van brandstof te voorzien, gaat naar het gebied. Volgens Burnham moet dit helpen stabiliteit te brengen in de bredere regio.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi is aangekomen in New York voor zijn bezoek aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, meldden Iraanse media. Dinsdag begint het plenaire debat, waarbij wereldleiders om de beurt het woord krijgen.
5 uur geledenSHANNON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op een vliegveld in Ierland de baas van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, John Ratcliffe, ontmoet. Volgens bronnen van persbureau Reuters werden de vliegtuigen van beide mannen bijgetankt terwijl zij met elkaar spraken.
6 uur geledenVANCOUVER (ANP) - De Canadese provincie British Columbia spant in Californië een rechtszaak aan tegen het Amerikaanse OpenAI, voor de rol van het bedrijf bij een dodelijke schietpartij afgelopen februari. De schutter plande het schietincident met behulp van ChatGPT, maar ondanks waarschuwingssignalen werd de politie niet benaderd. Eerder klaagden familieleden van slachtoffers het bedrijf ook al aan.
6 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De lijsttrekker van de CDU in de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren is afgetreden als voorzitter van de deelstaatafdeling. Dat maakte hij bekend na de zware nederlaag van zijn partij bij de afgelopen verkiezingen.
7 uur geledenLILLE (ANP/BELGA) - Jihadist Salah Abdeslam mag de isoleercel niet uit. Hij probeerde dat via de rechter in Lille af te dwingen, maar die ging daar niet in mee. Abdeslam zit al bijna tien jaar in eenzame opsluiting.
7 uur geleden