Kremlin vergelijkt protesten Georgië met revolutie Oekraïne 2004
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de golf aan pro-Europese protesten in Georgië vergeleken met de Oranjerevolutie van twintig jaar geleden in Oekraïne. Toen gingen Oekraïners maandenlang de straat op om nieuwe verkiezingen te eisen na de omstreden winst van Viktor Janoekovytsj. Zij slaagden in hun opzet en de oppositiekandidaat won de nieuwe verkiezingen.
Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov proberen de Georgische demonstranten nu een soortgelijk scenario uit te laten komen, maar overtreden ze daarbij de wet door de politie aan te vallen. De afgelopen vier nachten is het tot confrontaties tussen politie en demonstranten gekomen en heeft de politie onder meer traangas en een waterkanon ingezet. Peskov zegt dat de Georgische regering probeert de situatie te stabiliseren en de rust te laten terugkeren.
De Georgische oppositie beschuldigt de regering ervan toenadering te zoeken tot Rusland en juist opzettelijk de band met het Westen af te breken. Eind oktober won de regeringspartij Georgische Droom de verkiezingen, maar volgens de oppositie is daarbij gefraudeerd.
Ook Janoekovytsj, die in 2004 door de Oekraïners aan de kant werd geschoven, had goede banden met het Kremlin.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
2 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
5 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
9 uur geleden