Kremlin vergelijkt protesten Georgië met revolutie Oekraïne 2004
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de golf aan pro-Europese protesten in Georgië vergeleken met de Oranjerevolutie van twintig jaar geleden in Oekraïne. Toen gingen Oekraïners maandenlang de straat op om nieuwe verkiezingen te eisen na de omstreden winst van Viktor Janoekovytsj. Zij slaagden in hun opzet en de oppositiekandidaat won de nieuwe verkiezingen.
Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov proberen de Georgische demonstranten nu een soortgelijk scenario uit te laten komen, maar overtreden ze daarbij de wet door de politie aan te vallen. De afgelopen vier nachten is het tot confrontaties tussen politie en demonstranten gekomen en heeft de politie onder meer traangas en een waterkanon ingezet. Peskov zegt dat de Georgische regering probeert de situatie te stabiliseren en de rust te laten terugkeren.
De Georgische oppositie beschuldigt de regering ervan toenadering te zoeken tot Rusland en juist opzettelijk de band met het Westen af te breken. Eind oktober won de regeringspartij Georgische Droom de verkiezingen, maar volgens de oppositie is daarbij gefraudeerd.
Ook Janoekovytsj, die in 2004 door de Oekraïners aan de kant werd geschoven, had goede banden met het Kremlin.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
47 minuten geledenROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
4 uur geleden