
Kremlin ontkent inzet chemische wapens in Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin ontkent donderdag dat Russische militairen in Oekraïne chemische wapens gebruiken. De Verenigde Staten hadden die beschuldiging een dag eerder geuit en zeiden dat Rusland daarmee het Verdrag Chemische Wapens (CWC) had geschonden.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Rusland het giftige chloorpicrine heeft gebruikt tegen Oekraïense militairen. Ook zouden zogeheten riot control agents, bijvoorbeeld traangas, zijn ingezet als oorlogsmethode. Dat is eveneens in strijd met de CWC. Een woordvoerder van het Kremlin stelt dat Rusland zich houdt aan zijn verplichtingen onder het verdrag dat chemische wapens verbiedt. Hij stelt dat de beschuldigingen ongegrond zijn.
Chloorpicrine is een olieachtige substantie die ervoor zorgt dat het slachtoffer niet kan ademhalen. Het middel werd in de Eerste Wereldoorlog gebruikt als wapen. Het gebruik ervan is specifiek verboden door de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW), het uitvoerende orgaan van het CWC. Het ontwapeningsverdrag werd in 1993 gesloten en is sinds 1997 van kracht.
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar herhaaldelijk van het inzetten van chemische wapens. De OPCW zei onlangs nog geen formeel verzoek te hebben ontvangen voor een onderzoek naar het gebruik van verboden middelen in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Joe Caroff, een van de bekendste designers van Hollywood, is op 103-jarige leeftijd overleden. The Hollywood Reporter meldt dat hij is gestorven in een hospice in New York. Caroff ontwierp begin jaren 60 het wereldberoemde 007-logo, dat nog steeds wordt gebruikt voor de James Bondfilms.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is al in Washington aangekomen. Dat meldt hij op X. Hij spreekt maandag met de Amerikaanse president Donald Trump en andere Europese leiders over een mogelijk einde aan de oorlog met Rusland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kan de oorlog met Rusland "bijna onmiddellijk" beëindigen als hij dat wil, als hij afziet van de herovering van de Krim en een NAVO-lidmaatschap voor Oekraïne. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social.
3 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Orkaan Erin neemt de komende dagen waarschijnlijk weer in kracht toe nu hij de Bahama's nadert. Het Caribisch gebied wordt al geteisterd door harde wind en zware regenval, die mogelijk tot overstromingen en aardverschuivingen leiden, waarschuwt de Amerikaanse weerdienst.
10 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - In Tel Aviv hebben meer dan 200.000 Israëliërs gedemonstreerd om een akkoord voor de gijzelaars in de Gazastrook en een einde aan de oorlog in Gaza te eisen. Eerder op de dag waren er verspreid door Israël al stakingen en protesten, onder meer met wegblokkades. Ruim dertig mensen werden aangehouden. In Jeruzalem werd het waterkanon ingezet tegen demonstranten.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de toegang via bezoekersvisa voor personen uit de Gazastrook tot nader order stopgezet, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Sommige organisaties die betrokken zijn bij het verkrijgen van de visa zouden nauwe banden hebben met de Palestijnse beweging Hamas, volgens Washington een terroristische organisatie.
12 uur geledenMADRID (ANP/DPA/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft zijn vakantie onderbroken en door branden getroffen gebieden in de provincies Ourense en León bezocht. In Spanje zijn de natuurbranden in het noordwesten van het land nog altijd niet onder controle.
16 uur geleden