
Kremlin ontkent inzet chemische wapens in Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin ontkent donderdag dat Russische militairen in Oekraïne chemische wapens gebruiken. De Verenigde Staten hadden die beschuldiging een dag eerder geuit en zeiden dat Rusland daarmee het Verdrag Chemische Wapens (CWC) had geschonden.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Rusland het giftige chloorpicrine heeft gebruikt tegen Oekraïense militairen. Ook zouden zogeheten riot control agents, bijvoorbeeld traangas, zijn ingezet als oorlogsmethode. Dat is eveneens in strijd met de CWC. Een woordvoerder van het Kremlin stelt dat Rusland zich houdt aan zijn verplichtingen onder het verdrag dat chemische wapens verbiedt. Hij stelt dat de beschuldigingen ongegrond zijn.
Chloorpicrine is een olieachtige substantie die ervoor zorgt dat het slachtoffer niet kan ademhalen. Het middel werd in de Eerste Wereldoorlog gebruikt als wapen. Het gebruik ervan is specifiek verboden door de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW), het uitvoerende orgaan van het CWC. Het ontwapeningsverdrag werd in 1993 gesloten en is sinds 1997 van kracht.
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar herhaaldelijk van het inzetten van chemische wapens. De OPCW zei onlangs nog geen formeel verzoek te hebben ontvangen voor een onderzoek naar het gebruik van verboden middelen in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De bevelhebber van de Iraanse strijdkrachten heeft er bij de bevolking van de Israëlische steden Tel Aviv en Haifa op aangedrongen de steden te verlaten. Volgens bevelhebber Abdolrahim Mousavi komen er nu Iraanse vergeldingsaanvallen, terwijl eerdere aanvallen enkel voor de afschrikking waren bedoeld.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump overlegt dinsdag met zijn veiligheidsadviseurs in het Witte Huis over de rol die de Verenigde Staten moeten spelen in het conflict tussen Israël en Iran, meldt nieuwssite Axios op basis van drie overheidsbronnen. Volgens de drie overweegt Trump serieus om Iraanse nucleaire faciliteiten aan te vallen. Een medewerker van het Witte Huis heeft tegen persbureau AFP bevestigd dat de Nationale Veiligheidsraad bijeenkomt.
40 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Iran heeft dinsdagmiddag laat opnieuw een "spervuur" aan raketten afgevuurd op Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het zuiden van het land klonk het luchtalarm.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen meer gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten, melden anonieme militaire bronnen. Het zou gaan om onder meer vliegtuigen van de types F-16, F-22 en F-35. Washington reageert daarmee op het escalerende conflict tussen Israël en Iran.
1 uur geledenKANANASKIS/WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft tijdens de top van de G7 in het westen van Canada gezegd dat Israël met bombardementen in Iran "het vuile werk voor ons allemaal opknapt". Volgens Merz zijn "we allemaal slachtoffer van het Iraanse regime dat dood en verderf zaait".
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al begint woensdag met de repatriëring van Israëlische staatsburgers die in het buitenland zijn gestrand. El Al zegt toestemming te hebben gekregen van de Israëlische regering om de vluchten uit te voeren. Het Israëlische luchtruim is sinds Israël begon met de aanvallen op Iran gesloten voor burgerluchtvaart.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De grote stroomstoring in Spanje en Portugal, eind april, is niet veroorzaakt door een cyberaanval. Dat heeft de minister van Energie bekendgemaakt. De problemen kwamen doordat het stroomnet niet goed genoeg kon omgaan met schommelingen in de spanning op het net.
5 uur geleden