Kremlin: onderzoek naar vliegtuigcrash bezig, speculeren verkeerd
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Kremlin vindt het verkeerd om nu te speculeren over de oorzaak van de dodelijke vliegtuigcrash in Kazachstan. Het onderzoek loopt nog, aldus een woordvoerder. Onder meer Oekraïne wijst naar Russische betrokkenheid.
Het passagiersvliegtuig van Azerbaijan Airlines stortte woensdag neer in het zuidwestelijke Aktau, onderweg van de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe naar Tsjetsjenië in Rusland. 38 van de 67 passagiers en bemanningsleden kwamen om het leven.
Onder meer Oekraïne denkt dat het toestel is neergeschoten door de luchtverdediging van Rusland. The Wall Street Journal schrijft dat de crash "waarschijnlijk" is veroorzaakt door Russisch luchtafweergeschut. De krant baseert zich op informatie van de Oekraïense autoriteiten, Russische militaire bloggers en luchtvaartexperts.
Vogel in motor
Volgens de Russische luchtvaartautoriteit was een vogel in de motor gevlogen. Azerbaijan Airlines zei aanvankelijk dat het toestel door een zwerm vogels ging, maar weigerde te speculeren over de toedracht van de crash. De betrokkenheid van vogels wordt door sommige luchtvaartexperts in twijfel getrokken, mede door beelden die op sociale media rondgaan van de uitwendige beschadigingen aan het vliegtuig.
Reddingswerkers hebben de zwarte dozen geborgen, die zouden moeten helpen bij het vaststellen van de oorzaak van de crash. Ook de lichamen van de overleden inzittenden zijn geborgen. De inzittenden van het neergestorte vliegtuig kwamen uit Azerbeidzjan, Kazachstan, Kirgizië en Rusland.
NAVO condoleert
De NAVO roept op tot een "volledig onderzoek" naar het neerstorten van het Azerbaijan Airlines-toestel. Een woordvoerder meldt dat er wordt meegeleefd met de nabestaanden en slachtoffers van de crash. "We wensen degenen die gewond zijn geraakt een spoedig herstel toe."
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
9 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".
15 minuten geledenHONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.
8 uur geleden