Kremlin onder de indruk van Hongaarse blokkade EU-geld Oekraïne
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin is "onder de indruk" van Hongarije, omdat het land op de EU-top een nieuw steunpakket voor Oekraïne heeft geblokkeerd. "Hongarije is een soeverein land. Het heeft zijn eigen belangen. En Hongarije, in tegenstelling tot veel Europese landen, verdedigt zijn belangen vastberaden", zei de Russische woordvoerder Dmitri Peskov.
26 van de 27 EU-landen wilden donderdag een nieuw pakket van 50 miljard euro voor Kyiv goedkeuren, maar de Hongaarse premier Viktor Orbán ziet dat niet zitten en ligt dwars. Hij is een van de weinige leiders in Europa die sinds de Russische invasie in Oekraïne nog banden onderhoudt met Moskou.
Orbán wilde ook absoluut niet dat Oekraïne de volgende stap zou zetten richting lidmaatschap van de EU, maar staakte dat verzet donderdag. Het land mag nu, net als Moldavië, beginnen met de toetredingsgesprekken die een aspirant-lidstaat klaarstomen voor het EU-lidmaatschap. Die gesprekken kunnen nog wel vele jaren duren.
Volgens het Kremlin is dat een gepolitiseerde beslissing van de EU-lidstaten, die op deze manier hun steun aan de landen zouden willen tonen. "Er wordt alles aan gedaan om Rusland te irriteren en om deze landen tegen Rusland op te zetten", stelt Peskov. Maar in zijn ogen zou een toekomstige uitbreiding slecht kunnen uitpakken voor het blok. "Dit kan de EU zeker destabiliseren en omdat we op hetzelfde continent wonen houden we dit natuurlijk nauw in de gaten."
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
5 uur geleden