Kremlin: Nord Stream 2 zal druk op gasmarkt verminderen
MOSKOU (ANP/DPA) - De spanningen op de gasmarkt zullen minder worden als de gaspijpleiding Nord Stream 2 in gebruik wordt genomen. Dat is althans de mening van de Russische regering naar aanleiding van de oplopende gasprijzen. Volgens Moskou zal het snel opendraaien van de omstreden pijpleiding de prijzen voor aardgas in Europa in evenwicht brengen, ook op de zogeheten spotmarkt.
Voor 1000 kubieke meter gas moest woensdag volgens het Russische persbureau Interfax meer dan 900 dollar worden betaald. Het Kremlin ontkent dat Rusland, een grootmacht op het vlak van energie, iets te maken heeft met de huidige prijsrally. Russische energiedeskundigen wezen met een beschuldigende vinger naar de situatie op de wereldmarkt. Die heeft volgens het Kremlin echter geen invloed op de kosten van pijpleidinggas.
"De afnemers van pijpleidinggas hebben niet veel last van de schommelingen, omdat daar de prijs volgens een andere formule wordt berekend", verklaarde een Kremlin-woordvoerder. Door langlopende leveringscontracten betaalt Duitsland veel minder dan de huidige wereldmarktprijs. De vraag naar gas in Europa is groot. "Het is vooral niet duidelijk hoe de winter zal verlopen. Als het koud wordt, zal er nog meer gas nodig zijn."
Het is nog altijd niet bekend wanneer de pijpleiding door de Oostzee in gebruik zal worden genomen. Deskundigen verwachten dat het gas al in oktober door de eerste van twee leidingen kan stromen. Staatsbedrijf Gazprom kondigde vorige week de voltooiing van Nord Stream 2 aan.
De pijpleiding moet 55 miljard kubieke meter gas per jaar van Rusland via de Oostzee naar Duitsland brengen. Volgens de exploitatiemaatschappij kunnen daarmee 26 miljoen huishoudens van gas worden voorzien.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdagochtend zeer sterk gestegen door de aanvallen op gasinstallaties in het Midden-Oosten. Op de Amsterdamse gasbeurs, de maatstaf voor de Europese prijzen, schoot de prijs met wel 35 procent omhoog.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De olieprijzen zijn verder opgelopen na aanvallen op belangrijke energie-installaties in het Midden-Oosten. Raketten troffen onder andere de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Aan de pomp in Nederland liepen de adviesprijzen voor benzine en diesel verder op.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag stevig omlaag na aanvallen door Iran op belangrijke gasinstallaties in Qatar. Hierdoor gingen de olieprijzen weer hard omhoog. Beleggers vrezen dat een escalerende oorlog in het Midden-Oosten de inflatiedruk verder zal verhogen. Ook werd de stemming in Azië gedrukt door zware verliezen op Wall Street woensdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in februari, na vijf maanden onveranderd te zijn gebleven, licht gestegen tot 4,1 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september, oktober, november, december en januari zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. De werkloosheid zit hiermee op het hoogste niveau in vier jaar.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.
11 uur geleden