Kremlin: nog geen definitief besluit over verlenging graandeal
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog geen definitief besluit genomen over het wel of niet verlengen van de graandeal met Oekraïne, aldus het Kremlin. De overeenkomst, die de veilige export van Oekraïens graan over de Zwarte Zee mogelijk maakt, loopt na 17 juli af.
Rusland ziet naar eigen zeggen geen redenen om de graandeal te verlengen, omdat de eigen uitvoer van voedsel en kunstmest nog altijd onterecht zou worden getroffen door obstakels als gevolg van de internationale sancties tegen Rusland.
De kritiek werd voor het eerst geuit in de begindagen van de deal. Toch heeft Rusland de afspraken al drie keer verlengd: eerst voor een periode van 120 dagen en daarna twee keer voor 60 dagen. Het is niet duidelijk wanneer de Russische beslissing over de verlenging valt. Bij de vorige verlengingen gebeurde dat op het laatste moment.
De graandeal kwam in juli vorig jaar tot stand na bemiddeling van de Verenigde Naties en Turkije en wordt nog altijd gezien als een van de weinige diplomatieke successen sinds de Russische inval in Oekraïne. Het akkoord wordt volgens de oorspronkelijke afspraken automatisch verlengd als geen van de betrokken partijen bezwaar heeft.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
4 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
5 uur geleden