
Kremlin noemt 'ernstige bedreiging' VS truc voor stemming Congres
MOSKOU/WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft de berichten in Washington over een ernstige bedreiging voor de Amerikaanse nationale veiligheid door Russische projecten voor kernwapens in de ruimte, afgedaan als een politieke truc om het Huis van Afgevaardigden te beïnvloeden. Het Huis zou moeten stemmen over onder andere meer geld voor Oekraïne maar treuzelt daarmee. Het verhaal over de dreiging is volgens Moskou "een kwaadaardige fabricatie" om de leden van het Huis aan te zetten snel voor meer geld voor Oekraïne te stemmen.
De visie wordt ook in Washington gedeeld. De dreiging werd woensdag eerst in cryptische bewoordingen naar voren gebracht door de Republikeinse afgevaardigde Mike Turner die voorstander is van meer hulp aan Oekraïne. Hij vroeg president Joe Biden "informatie vrij te geven over een serieuze bedreiging van de nationale veiligheid". De geheimzinnige mededeling verbaasde vriend en vijand van Turner. De stafchef van het Witte Huis, Mick Mulvaney, was naar eigen zeggen "volkomen verbijsterd" over de stap van Turner. "Ik begrijp niet wat hij hiermee bereiken wil, er is geen enkele logische reden opeens een oproep te doen dit openbaar te maken."
De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Mike Johnson, en andere leden van het Congres haastten zich te verzekeren dat er geen reden tot paniek is. Johnson zei dat "de geheime informatie waar het hier over gaat geen directe bedreiging voor het land inhoudt". De New York Times kreeg snel informatie dat het om een Russisch project gaat om kernwapens in de ruimte brengen en satellieten te belagen. Het is in ontwikkeling en geen realiteit.
Verbaasd
Mulvaney zei tegen Amerikaanse media dat dergelijke informatie bovendien vertrouwelijk zou moeten blijven, als er inderdaad sprake was van een directe dreiging. "Het enige wat ik hier uit kan afleiden is dat Turner besloten lijkt te hebben mensen angst aan te jagen om voor meer geld voor Oekraïne te stemmen". Dit zou volgens Mulvaney zeer schokkend zijn, omdat het van de voorzitter van de commissie inlichtingen van het huis zelf komt.
De nationale veiligheidsadviseur van het Witte Huis, Jake Sullivan, was naar eigen zeggen ook verbaasd. Er was namelijk al een bijeenkomst belegd van het Witte Huis en en leden van het Congres over deze kwestie vóór Turner zijn oproep deed. Donderdag wordt er in ieder geval overlegd tussen leden van Witte Huis en het Congres, inclusief de inlichtingencommissie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens de speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft Moskou bij vijf gebieden in Oekraïne concessies gedaan. De Russen hebben bij hun overleg vrijdag met de Amerikaanse president Donald Trump bepaalde toegevingen gedaan met betrekking tot alle vijf regio's in Oost-Oekraïne. "Er is een belangrijke discussie gaande over Donetsk en wat daar zal gebeuren", vertelde Witkoff aan CNN.
51 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - In steden in Israël is op grote schaal geprotesteerd tegen het beleid van de regering om de aanvallen op de Gazastrook verder op te voeren. Ook is een staking uitgeroepen tegen het beleid dat de levens van de resterende gijzelaars in de Gazastrook in gevaar zou kunnen brengen. De betogers eisen een deal met Hamas om ze vrij te krijgen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft bevestigd dat de secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, Mark Rutte, maandag ook aanwezig is in Washington voor een topbijeenkomst over Oekraïne. Eerder zondag meldde persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen dat Rutte ook naar de top gaat, samen met een reeks Europese leiders.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz is maandag ook in Washington voor gesprekken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. De reis is bedoeld om informatie uit te wisselen met de Amerikaanse president Donald Trump, na diens ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin in Alaska, aldus een woordvoerder.
4 uur geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië viert dat tachtig jaar geleden de nationalist Soekarno (1901-1970) in het toenmalige Batavia de onafhankelijkheid uitriep. De dag van deze Proklamasi is de nationale feestdag. Bij het presidentiële Merdeka-paleis in Jakarta vieren Indonesiërs deze dag plechtig en feestelijk, met veel zang, dans en muziek.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, bevestigt dat ze bij het gesprek zal zijn van de Oekraïense president Zelensky met de Amerikaanse president Trump maandag in Washington. Ze gaat op verzoek van Zelensky mee. Volgens haar zijn er ook andere Europese leiders aanwezig.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, de secretaris-generaal van de NAVO, Mark Rutte, en de Finse president Alexander Stubb zijn van plan om de Oekraïense president Volodymyr Zelensky te vergezellen tijdens zijn ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump maandag in Washington. Dat meldt persbureau Bloomberg, dat zich baseert op bronnen die bekend zijn met de zaak.
4 uur geleden