Kremlin hekelt 'politisering' Oscars na prijs voor Navalni-docu
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin is niet blij met de Oscar die de documentaire over het gevangen oppositielid Aleksej Navalni heeft gekregen. De film over de vergiftiging van de felste criticus van president Vladimir Poetin won zondagnacht de belangrijkste prijs voor documentaires. Moskou ziet die toekenning als een bewijs van "politisering" van de Oscars.
Navalni kon zelf de prijs niet in ontvangst nemen omdat hij in de gevangenis zit, maar zijn vrouw Joelia was wel op het filmgala. "Mijn man zit in de gevangenis voor het vertellen van de waarheid, voor het verdedigen van de democratie", zei ze toen ze samen met hun kinderen op het podium stond.
In de documentaire zoekt Navalni samen met Bellingcat-onderzoekers uit wie er verantwoordelijk is voor zijn vergiftiging. Tijdens de film zat hij in Duitsland om te herstellen van die aanval. Na zijn terugkeer naar Rusland werd hij meteen opgepakt. Hij zit nu een celstraf uit van 11,5 jaar.
Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov moest toegeven dat hij de film niet heeft gezien, maar vermoedt dat het een gepolitiseerde documentaire is. "En Hollywood schuwt zelf soms ook niet om werken te politiseren."
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
11 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
11 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
11 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.
13 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.
13 uur geleden