Kremlin blij dat Biden kernwapenverdrag wil verlengen
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft positief gereageerd op het Amerikaanse voornemen om kernwapenverdrag New START te verlengen. Het benadrukte wel een gedetailleerder voorstel te willen zien.
Het Witte Huis maakte donderdag bekend dat president Joe Biden het Verdrag voor Vermindering van Strategische Nucleaire Wapens met vijf jaar wil verlengen. De overeenkomst uit 2010 loopt volgende maand af. Het betreft het laatste grote verdrag tussen de supermachten over wapenbeheersing. Het houdt in dat Rusland en de Verenigde Staten elk maximaal 1550 operationele kernkoppen mogen hebben.
De Verenigde Staten en Rusland hebben samen het overgrote deel van de kernwapens in de wereld in bezit. Zonder verlenging wordt gevreesd voor een wapenwedloop en oplopende spanning tussen Moskou en Washington. De vorige Amerikaanse regering wilde dat ook China mee zou doen aan zo'n kernwapenverdrag, maar daar voelde Peking niets voor.
Het Witte Huis zei dat het verlengen van het verdrag juist zinvol is omdat de relatie met Rusland onder druk staat. De regering van Biden heeft onderzoeken aangekondigd naar de vergiftiging van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni, de mogelijke Russische betrokkenheid bij de grote SolarWinds-hack en berichten dat Rusland geld betaalde aan extremisten als beloning voor het doden van Amerikaanse troepen in Afghanistan.
"Terwijl we samenwerken met Rusland om de Amerikaanse belangen te bevorderen, houden we de Rusland ook verantwoordelijk voor zijn roekeloze en vijandige acties", zei een woordvoerster van het Witte Huis.
Meer uit Buitenland
PARK CITY (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst gewezen naar de gewelddadige protesten in Frankrijk. Volgens Trump kan zo'n scenario zich ook in de VS voordoen als de Republikeinen niet winnen bij de tussentijdse verkiezingen van begin november. Bewijs daarvoor leverde de president niet.
21 minuten geledenARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft maandag tijdens een onaangekondigd bezoek aan Israël een ontmoeting gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Dat meldt Axios op basis van twee ingewijde bronnen.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van president Donald Trump heeft de overdracht van Patriot-onderscheppingsraketten aan Oekraïne nog niet goedgekeurd, meldt The Washington Post op basis van anonieme bronnen. Die raketten zijn nodig om het land te beschermen tegen Russische raket- en droneaanvallen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een website heeft ruim 421.000 interne e-mails van de Duitse radicaal-rechtse partij AfD gepubliceerd. Het gaat om door AI gemaakte samenvattingen van de mails, niet de mails zelf. De partij heeft aan de Duitse krant Bild bevestigd in september gehackt te zijn.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - De Australische parlementariër die vermoedelijk expres werd aangereden, verkeert nog altijd in kritieke toestand, verklaarde premier Anthony Albanese. Helen Haines is inmiddels geopereerd en ligt nog in het ziekenhuis.
5 uur geledenTOKIO (ANP) - Een Japanse ruimtesonde is begonnen aan een reis richting Phobos en Deimos, de twee manen van de planeet Mars. Het onbemande vaartuig moet onder meer stof van Phobos ophalen en naar de aarde brengen, zodat wetenschappers dat in laboratoria kunnen bestuderen. Zoiets is nog nooit gedaan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt bereid te zijn tot een bijeenkomst met zijn Russische en Chinese ambtgenoten Vladimir Poetin en Xi Jinping. Volgens Trump zou de focus bij zo'n top kunnen liggen op het verminderen van het aantal kernwapens.
6 uur geleden