Kremlin blij dat Biden kernwapenverdrag wil verlengen
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft positief gereageerd op het Amerikaanse voornemen om kernwapenverdrag New START te verlengen. Het benadrukte wel een gedetailleerder voorstel te willen zien.
Het Witte Huis maakte donderdag bekend dat president Joe Biden het Verdrag voor Vermindering van Strategische Nucleaire Wapens met vijf jaar wil verlengen. De overeenkomst uit 2010 loopt volgende maand af. Het betreft het laatste grote verdrag tussen de supermachten over wapenbeheersing. Het houdt in dat Rusland en de Verenigde Staten elk maximaal 1550 operationele kernkoppen mogen hebben.
De Verenigde Staten en Rusland hebben samen het overgrote deel van de kernwapens in de wereld in bezit. Zonder verlenging wordt gevreesd voor een wapenwedloop en oplopende spanning tussen Moskou en Washington. De vorige Amerikaanse regering wilde dat ook China mee zou doen aan zo'n kernwapenverdrag, maar daar voelde Peking niets voor.
Het Witte Huis zei dat het verlengen van het verdrag juist zinvol is omdat de relatie met Rusland onder druk staat. De regering van Biden heeft onderzoeken aangekondigd naar de vergiftiging van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni, de mogelijke Russische betrokkenheid bij de grote SolarWinds-hack en berichten dat Rusland geld betaalde aan extremisten als beloning voor het doden van Amerikaanse troepen in Afghanistan.
"Terwijl we samenwerken met Rusland om de Amerikaanse belangen te bevorderen, houden we de Rusland ook verantwoordelijk voor zijn roekeloze en vijandige acties", zei een woordvoerster van het Witte Huis.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.
6 minuten geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije is opnieuw opgeschrikt door een dodelijke steekpartij op een school. Slowaakse media melden dat een docente om het leven kwam. Twee personen raakten gewond.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland heeft zijn beklag gedaan bij de NAVO over volgens het Kremlin dreigende taal en manoeuvres tegen de Russische exclave Kaliningrad. De NAVO zegt de klacht te hebben ontvangen, maar dat die misplaatst is.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een vijfpuntenplan opgesteld om sneller en flexibeler te kunnen optreden tegen de plotselinge aankomst van grote aantallen asielzoekers, zoals deze zomer in de Spaanse exclave Ceuta. Doel van het plan is het versterken van de veiligheid van de EU-buitengrenzen.
52 minuten geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Gewelddadige protesten door kolonisten hebben in Israël tot ophef geleid. Een honderdtal mensen probeerde op de Westelijke Jordaanoever te verhinderen dat een Palestijns gezin kon terugkeren naar hun woning. De Israëlische autoriteiten melden dat kolonisten met stenen gooiden en wegen blokkeerden. Drie agenten raakten gewond.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte roept op kalm te blijven na een reeks waarschuwingen over Russische plannen om Europa met sabotage en ondermijning schade toe te brengen of zelfs militair aan te vallen. Rusland staat er niet goed voor en weet dat het land het aflegt tegen de NAVO, verzekert Rutte.
1 uur geledenLILLE/PARIJS (ANP) - Politie en scholieren zijn onder meer in het centrum van Lille slaags geraakt naar aanleiding van een nationale protestdag uitgeroepen door een Franse scholierenbond. Die heeft opgeroepen middelbare scholen te blokkeren.
2 uur geleden