Kremlin blij dat Biden kernwapenverdrag wil verlengen
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft positief gereageerd op het Amerikaanse voornemen om kernwapenverdrag New START te verlengen. Het benadrukte wel een gedetailleerder voorstel te willen zien.
Het Witte Huis maakte donderdag bekend dat president Joe Biden het Verdrag voor Vermindering van Strategische Nucleaire Wapens met vijf jaar wil verlengen. De overeenkomst uit 2010 loopt volgende maand af. Het betreft het laatste grote verdrag tussen de supermachten over wapenbeheersing. Het houdt in dat Rusland en de Verenigde Staten elk maximaal 1550 operationele kernkoppen mogen hebben.
De Verenigde Staten en Rusland hebben samen het overgrote deel van de kernwapens in de wereld in bezit. Zonder verlenging wordt gevreesd voor een wapenwedloop en oplopende spanning tussen Moskou en Washington. De vorige Amerikaanse regering wilde dat ook China mee zou doen aan zo'n kernwapenverdrag, maar daar voelde Peking niets voor.
Het Witte Huis zei dat het verlengen van het verdrag juist zinvol is omdat de relatie met Rusland onder druk staat. De regering van Biden heeft onderzoeken aangekondigd naar de vergiftiging van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni, de mogelijke Russische betrokkenheid bij de grote SolarWinds-hack en berichten dat Rusland geld betaalde aan extremisten als beloning voor het doden van Amerikaanse troepen in Afghanistan.
"Terwijl we samenwerken met Rusland om de Amerikaanse belangen te bevorderen, houden we de Rusland ook verantwoordelijk voor zijn roekeloze en vijandige acties", zei een woordvoerster van het Witte Huis.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Zweden koopt vier fregatten van de Franse Naval Group, voor 4,3 miljard euro. Maandag werd tijdens een ceremonie in Stockholm het koopcontract ondertekend, in bijzijn van de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Franse president Emmanuel Macron.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner te hebben bijgepraat over de situatie op het slagveld. Daar boekt Rusland volgens de Oekraïense leider slechts weinig terreinwinst, terwijl het voor die beperkte overwinningen wel een hoge prijs betaalt.
2 uur geledenBISJKEK (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase premier Narendra Modi heeft de Russische president Vladimir Poetin opgeroepen om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. De twee spraken elkaar maandag in de marge van een top in Kirgizië.
2 uur geledenKATHMANDU (ANP) - De drie Nederlanders die vermist zijn geraakt bij de dodelijke overstromingen in het grensgebied van Nepal en China, zijn nog altijd niet gevonden. Dat bevestigt de Nepalese politie desgevraagd tegenover ANP. Wel is begonnen met zoeken op de plekken waar zij mogelijk zijn verdwenen, zo voegt de autoriteit eraan toe.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Eurocommissaris voor EU-uitbreiding Marta Kos vindt dat er in de EU "geen plaats" moet zijn voor de "verheerlijking" vanuit Servië rondom het overlijden van de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladić.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Bij de overstromingen in Nepal zijn meer dan 2500 gebouwen verwoest. Dat komt volgens persbureau AFP naar voren uit satellietbeelden van de EU-satellietdienst Copernicus.
5 uur geledenMADRID (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft zich beklaagd over desinformatie over de recente crisis in Ceuta. Hij wees daarbij op de radio ook naar Israël en Rusland.
5 uur geleden