Kremlin: bezette Oekraïense regio's vrijdag officieel geannexeerd
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland gaat de bezette Oekraïense regio's Loehansk, Donetsk, Cherson en Zaporizja vrijdag officieel annexeren, heeft een woordvoerder van het Kremlin bekendgemaakt. Het gaat om 15 procent van het grondgebied van Oekraïne. De Russische president Vladimir Poetin houdt om 15.00 uur (lokale tijd) een speciale ondertekeningsceremonie in het Kremlin. Ook houdt hij dan een grote toespraak.
De door Rusland benoemde leiders van de bezette regio's zijn donderdag al in Moskou gearriveerd. Zij zijn vrijdag bij de ceremonie aanwezig om de overeenkomst met Rusland te ondertekenen en hebben na afloop een ontmoeting met Poetin. De president zal de Doema, het Russische parlement, op een later moment toespreken.
De autoriteiten in de bezette regio's verzochten woensdag om toetreding tot de Russische Federatie. Ze vroegen Poetin officieel of hun gebieden ingelijfd kunnen worden door Rusland, nadat een overweldigende meerderheid van de inwoners daarvoor gestemd zou hebben.
Uitslagen referenda
Volgens de officiële uitslagen van de referenda heeft 98 procent van de stemmers in Loehansk voor toetreding gestemd. In Cherson stemde 87 procent voor en in Zaporizja ruim 93 procent. In Donetsk lag de uitslag het hoogst met ruim 99 procent. Oekraïne en westerse bondgenoten hebben de referenda meermaals gekenmerkt als schijnvertoningen waarvan de uitslag bij voorbaat vaststond.
Op het Rode Plein in het centrum van Moskou wordt vrijdag een concert gehouden ter gelegenheid van de inlijving van de vier regio's. Op het plein zijn al beeldschermen geplaatst met daarop de tekst "Donetsk, Loehansk, Zaporizja, Cherson - Rusland!" Of Poetin zelf het concert bezoekt, maakt het Kremlin later bekend. Hij bezocht in 2014 wel een soortgelijk concert na de annexatie van de Krim.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De onderhandelingen in Brussel over het klimaatdoel van 2040 en de ambities voor 2035 zijn de laatste horde voor de klimaattop in Belém in Brazilië die over een paar dagen begint, zeggen EU-klimaatministers. "Het is een cruciale dag", zegt de Franse milieuminister Monique Barbut bij aankomst dinsdagochtend. Als de EU met lege handen aankomt op COP30, zou dat een ramp zijn, zegt ze.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-vicepresident Dick Cheney is overleden, meldt CNN op basis van een verklaring van zijn familie. Hij was 84 jaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-ministers zijn verdeeld over hoeveel CO2-uitstoot buiten de EU mag worden meegenomen voor het klimaatdoel van 2040. De Poolse minister Krzysztof Bolesta benadrukte dinsdagochtend dat zijn land meer ruimte wil om de uitstoot van CO2 buiten de Europese Unie te compenseren. Andere landen verwijzen juist naar het percentage van 3 procent genoemd door de Europese Commissie.
1 uur geledenPOKROVSK (ANP/RTR/AFP) - Rusland stelt dat het vooruitgang heeft geboekt bij de omsingeling van Oekraïense militairen in de strategisch belangrijke stad Pokrovsk in het oosten van Oekraïne. Het Russische ministerie van Defensie claimt dat Oekraïense troepen zijn verdreven uit 35 gebouwen. Ook bij de stad Koepjansk zou de druk op omsingelde Oekraïners worden opgevoerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het maakt voor klimaatverandering "niet uit of wij er lang ruzie over maken", zei Eurocommissaris (Klimaat) Wopke Hoekstra voorafgaand aan overleg met de EU-klimaatministers. Zij moeten het dinsdag eens worden over onder meer het voorgestelde klimaatdoel van de Europese Commissie voor 2040, wat al maanden moeizaam gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is zeer bezorgd over de onlineverkoop van de locatiegegevens van miljoenen mobiele telefoons in België, waaronder die van hoge EU-functionarissen. Ze heeft haar medewerkers nieuwe richtlijnen gegeven om hun mobiele telefoons beter te beschermen tegen advertentietracking, zegt een woordvoerder van de Europese Commissie.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd academici en mensenrechtenactivisten in Indonesië hebben een petitie getekend tegen de benoeming van Soeharto als nationale held. Hij regeerde het land ruim dertig jaar lang als dictator en was als generaal verantwoordelijk voor de massamoord op communisten in 1965 en 1966. Volgens sommige schattingen zijn daarbij een half miljoen mensen gedood.
4 uur geleden