Kremlin: Amerikaanse sancties tegen Poetin overschrijden grens
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin vindt dat het opleggen van Amerikaanse sancties aan president Vladimir Poetin "een grens overschrijdt". Democratische leden van de Amerikaanse Senaat hebben voorgesteld belangrijke overheidsfunctionarissen als Poetin zwaar te straffen als Rusland Oekraïne binnenvalt.
"Het uitvaardigen van sancties tegen een staatshoofd staat gelijk aan het verbreken van de betrekkingen", aldus Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov. Hij heeft ook gezegd dat het woensdag gepresenteerde voorstel lijkt op een poging om Moskou onder druk te zetten.
De Verenigde Staten maken zich zorgen over de Russische troepen bij de grens met Oekraïne. Er wordt gevreesd voor een inval, iets waar volgens Rusland geen plannen voor zijn. De Russen eisen veiligheidsgaranties die essentieel zouden zijn voor het de-escaleren van de situatie. Het gaat onder meer om de terugtrekking van NAVO-troepen uit Oost-Europa en de belofte dat Oekraïne nooit deel zal uitmaken van het militaire samenwerkingsverband.
Overleg
Rusland voerde afgelopen week vanwege de opgelopen spanningen overleg met de VS en daarna ook met de NAVO. Die waren volgens Peskov geen succes. De gesprekken leverden geen doorbraak op, maar de VS en NAVO zeiden wel bereid te zijn over onder meer wapenbeheersing te praten. De dreiging van Amerikaanse sancties draagt niet bij "aan een constructieve sfeer bij de onderhandelingen", meent Peskov.
Volgens de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov waren de VS en de NAVO bij de gesprekken niet bereid tot het sluiten van compromissen. Het vooruitzicht op nieuwe onderhandelingen zal afhankelijk zijn van hoe zij nu verder op de eisen reageren, zei hij tegen Russische persbureaus. Zijn viceminister Sergej Rjabkov zei geen redenen te zien om de komende dagen weer samen te komen. De partijen zouden namelijk weer dezelfde discussies gaan voeren.
Lavrov noemde verder de dreiging van nieuwe sancties van de Verenigde Staten "arrogant en absurd". De minister heeft daarnaast laten weten dat Moskou op nieuwe sancties zal reageren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Trumps Vredesraad presenteert woensdag tijdens een bijeenkomst van de lidstaten een plan voor de wederopbouw van Gaza. Voor de plannen is 2,45 miljard dollar (2,15 miljard euro) nodig, meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios, die het plan heeft ingezien.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een voormalige rebellenleider van de Centraal-Afrikaanse Republiek veroordeeld voor marteling en onrechtmatige gevangenneming. Mahamat Saïd Abdel Kani, kortweg Saïd, werd schuldig bevonden op vier van de zeven behandelde gevallen. Een straf wordt later bekendgemaakt.
1 uur geledenDES MOINES (ANP) - Het zou niet aan de Verenigde Staten maar aan Europa moeten zijn om het Midden-Oosten veilig te houden, vindt NAVO-topman Mark Rutte. Zodra Europa zich heeft herbewapend, zullen "Europeanen zich over hun eigen achtertuin ontfermen", zei Rutte na een lezing in het Amerikaanse Des Moines.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil 4,2 miljard euro aan Hongarije vrijgeven uit het EU-cohesiefonds, dat is bedoeld om regionaal achterstandsbeleid weg te werken. Dat geld had de Commissie in 2022 als straf aan Hongarije bevroren. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft Hongarije forse voortgang geboekt om de "rechtsstaat te beschermen en de financiële belangen van de Unie te beschermen".
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse leider Delcy Rodríguez hebben elkaar voor het eerst persoonlijk ontmoet. Dat zegt de interim-president na de ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar tal van wereldleiders deze week bijeen zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
14 uur geleden