Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kredietverzekeraar waarschuwt voor impact hittegolven op economie

Kredietverzekeraar waarschuwt voor impact hittegolven op economie

DEN BOSCH (ANP) - Hittegolven hebben een grote impact op de economie van de Europese Unie, waarschuwt Allianz Trade. Volgens de kredietverzekeraar heeft een dag van extreme hitte, ofwel temperaturen van meer dan 32 graden, dezelfde negatieve impact op de economie als een halve stakingsdag.

Allianz Trade verwacht dat hittegolven de groei van de Europese economie dit jaar met een half procentpunt verlagen. De extreme hitte treft vooral de Zuid-Europese landen Spanje (min 1,4 procentpunt), Italië (min 1,2 procentpunt) en Griekenland (min 1,1 procentpunt). De verliezen voor Frankrijk (min 0,3 procentpunt) en Duitsland (min 0,1 procentpunt) vallen mee.

Hoewel de impact van de hitte in Nederland niet vergelijkbaar is met Zuid-Europa, ziet risicodirecteur voor de Benelux Johan Geeroms van Allianz Trade ook voor Nederland en België "pittige gevolgen". Zo worden sectoren met veel fysieke arbeid zoals landbouw, bouw, transport en logistiek volgens hem hard geraakt. "Was een hittegolf vroeger nog een uitzonderlijk natuurverschijnsel, nu is hitte een structureel risico voor de economie."

Lagere opbrengsten en mislukte oogsten

Voor de landbouw zijn de risico's van lagere opbrengsten en mislukte oogsten sterk toegenomen door de hitte, en door steeds hevigere neerslag. Boeren moeten daardoor meer investeren en die kosten komen uiteindelijk terecht bij de consument. Ook in steden zorgt de hitte voor extra belasting van energie- en watervoorzieningen. Bedrijven moeten fors investeren in koeling om hun personeel te beschermen en productie-uitval te voorkomen.

Naast dat hitte slecht is voor de arbeidsproductiviteit, wijst Geeroms ook op de gevolgen voor de infrastructuur. Zo raken spoorrails, bruggen en wegen sneller beschadigd en neemt het risico op storingen in het openbaar vervoer toe. Dit veroorzaakt vertragingen, hogere onderhoudskosten en verstoringen in de toeleveringsketens. Hitte biedt volgens Geeroms ook kansen voor innovatie en nieuwe bedrijvigheid doordat bedrijven en overheden fors moeten investeren in duurzame technologieën, maar zorgt op korte termijn vooral voor extra financiële druk.

Meer uit Financieel

Nexperia mag export hervatten

WASHINGTON (ANP) - De export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldt het Witte Huis. De koerswijziging van China is het resultaat van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week.

2 uur geleden
Duitsland verwelkomt berichten over hervatten chipexport China

BERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.

8 uur geleden
Carney zegt aan Trump excuses te hebben aangeboden na reclame

GYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.

13 uur geleden
Meer nieuwe auto's verkocht in oktober

AMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.

14 uur geleden
Amazon uitblinker op Wall Street na goed ontvangen cijfers

NEW YORK (ANP) - Webwinkel- en techconcern Amazon was vrijdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de kwartaalcijfers van Amazon. Ook Apple meldde cijfers, maar dat aandeel liet een kleine min zien.

1 dag geleden
Amsterdamse AEX-index sluit beursmaand oktober met verlies af

AMSTERDAM (ANP) - De beurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van oktober met verlies gesloten na de winstbeurt een dag eerder. Muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) behoorde tot de winnaars in de AEX na bekendmaking van kwartaalcijfers. ING deed juist een stapje terug na de flinke plus een dag eerder dankzij goed ontvangen resultaten.

1 dag geleden
Ledenparlement FNV stemt tegen crisisplan toezichthouders

UTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft vrijdag tegen de plannen van de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts gestemd om de grootste vakbond van Nederland "weer bestuurbaar" te maken. Zij werden in juni aangesteld om de rust terug te brengen bij FNV na een grote bestuurscrisis eerder dit jaar.

1 dag geleden