Kredietverstrekker EU mikt op 100 miljard voor heropbouw Oekraïne
AMSTERDAM (ANP/RTR) - De Europese Investeringsbank (EIB), de kredietverstrekker van de Europese Unie, wil een financieringsprogramma optuigen om het door de oorlog getroffen Oekraïne weer op te bouwen. Volgens persbureau Reuters, dat documenten inzag, gaat het om investeringen tot wel 100 miljard euro. De structuur die de EIB voorstelt heeft veel weg van het eerder gebruikte coronasteunprogramma.
Het voorstel van de EIB zal maandag worden onthuld, op de eerste dag van de internationale conferentie in Zwitserland over het herstel van Oekraïne. Het EU-Oekraïne Gateway Trust Fund (EU-GTF) zou in eerste instantie 20 miljard euro aan bijdragen van EU-landen en de EU-begroting willen ontvangen in de vorm van subsidies, leningen en garanties. Met name de garanties zouden als een katalysator moeten werken voor meer investeringen door derden. Zo zou 100 miljard euro beschikbaar moeten komen voor infrastructurele projecten.
De EU-GTF zou kunnen bijdragen aan de wederopbouw van bruggen of de renovatie van water- of afvalwaterdiensten. Dat is vooral nodig in steden waar sinds de Russische invasie de bevolking is gegroeid door de migratie uit andere delen van Oekraïne.
Projecten kunnen ook gericht zijn op het verbeteren van de export van Oekraïne of voor energiedoeleinden. De EIB en ontwikkelingsbanken zouden uit het fonds kunnen putten voor investeringen waarop zij toezicht houden. Het fonds is ook bedoeld om particuliere ondernemingen aan te moedigen mee te doen. Zonder het fonds zouden zij financiering van investeringen in Oekraïne waarschijnlijk als te riskant beschouwen.
De eerste investeringen zouden tegen het eind van het jaar kunnen worden goedgekeurd. De Europese Commissie moet eerst haar fiat geven, waarna een meerderheid van de EU-landen het plan moet goedkeuren. De EU-landen zouden vervolgens beslissen of zij aan het fonds willen bijdragen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag voor de tweede dag op rij met een winst de handel uitgegaan. Ook op andere Europese beurzen stegen de hoofdgraadmeters. De blik van beleggers blijft gericht op de ontwikkelingen rondom de Iranoorlog en de gevolgen voor wereldwijde energieprijzen. De olieprijzen stegen, maar het ging om minder hevige toenames dan voorheen.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - SAS, de grootste luchtvaartmaatschappij van Scandinavië, heeft meer dan honderd vluchten deze week geannuleerd vanwege de snel stijgende brandstofprijs. Het gaat voornamelijk om binnenlandse vluchten in Noorwegen. Enkele verbindingen in Denemarken en Zweden zijn ook getroffen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging Nederlandse Reders (KVNR) vindt een Nederlandse bijdrage aan een militaire missie met als doel de Straat van Hormuz te heropenen niet verstandig. Een bijdrage kan ervoor zorgen dat Nederlandse schepen die vastzitten in de Perzische Golf mogelijk een doelwit worden, meldt een woordvoerder. "En die kunnen geen kant op."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat donderdag alsnog stemmen over een onderdeel van de handelsdeal met de VS. Dat heeft de commissie dinsdag besloten, meldt commissielid Jörgen Warborn (EVP) op X. De stemming was eerder uitgesteld vanwege nieuwe Amerikaanse importheffingen.
3 uur geleden