
Kredietbureau Fitch waarschuwt China voor afwaardering
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Kredietbureau Fitch waarschuwt China voor een mogelijke afwaardering van zijn kredietwaardigheid. "Grote begrotingstekorten en een stijgende staatsschuld hebben de fiscale buffers de afgelopen jaren uitgehold", stelt Fitch.
Fitch verlaagt nu de outlook, oftewel de verwachting voor het kredietoordeel, van stabiel naar negatief. Dat betekent dat er een verlaging van de kredietwaardigheid van China kan komen. Het Chinese ministerie van Financiën noemt de beslissing "betreurenswaardig".
Volgens het kredietbureau wordt het "steeds waarschijnlijker dat het begrotingsbeleid de komende jaren een belangrijke rol zal spelen bij het ondersteunen van de groei, waardoor de overheidsschuld gestaag zal blijven stijgen". Fitch handhaaft voorlopig de kredietwaardigheid van China op 'A+'. Daarbij wijst het kredietbureau op de "grote en diverse economie van het land".
Staatsschuld
China, de tweede economie ter wereld, worstelt met een aanhoudende crisis in de vastgoedsector, een stijgende jeugdwerkloosheid en een zwakke wereldwijde vraag naar goederen uit het land. In december verlaagde kredietbeoordelaar Moody's de vooruitzichten voor China ook al naar negatief. De Chinese staatsschuld is de afgelopen tien jaar snel gestegen toen de overheid steeds meer geld in de economie begon te pompen om de sterke groei van de afgelopen decennia vast te houden. De staatsschuld bedroeg medio vorig jaar bijna 80 procent van het bruto binnenlands product.
Het Chinese ministerie van Financiën kwam enkele minuten na de aankondiging van Fitch met een verklaring. Volgens het ministerie houdt Fitch geen rekening met de fiscale maatregelen die China neemt om de economische groei te stabiliseren. Beijing heeft vorige maand zijn economische groeidoelstelling voor dit jaar op 5 procent gesteld. De leiders gaven toe dat het een uitdaging zal worden om die te halen.
Meer uit Financieel
JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische export van aardgas naar Egypte is weer volledig hervat nadat die eerder voor een groot deel stil kwam te liggen door de luchtoorlog tussen Israël en Iran. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Doordat er een wapenstilstand is gesloten is die gasexport weer terug op het oude niveau van ongeveer 1 miljard kubieke meter per dag.
1 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - De Vietnamese producent van elektrische auto's (EV's) VinFast is zondag begonnen met de productie in een nieuwe fabriek in eigen land. Het is de tweede productiefaciliteit van VinFast in Vietnam die moet bijdragen aan de groeiplannen van het bedrijf.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft naar eigen zeggen de afgelopen dagen in een nieuwe overlegronde constructieve handelsgesprekken gevoerd met de Verenigde Staten over de importheffingen van president Donald Trump. Die gesprekken vonden plaats in Washington, aldus een verklaring van de Taiwanese overheid op zondag.
4 uur geledenHETHEL (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Lotus heeft geen plannen om zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen. Daarmee reageert de onderneming op mediaberichten van onder meer de BBC dat het bedrijf zou overwegen zijn Britse productie te staken om een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten.
20 uur geledenMIDDENMEER (ANP) - Bij tomatenbedrijf Agro Care in het Noord-Hollandse Middenmeer is vrijdagmiddag een grote kas ingestort. Op beelden van een beveiligingscamera, die verschillende media tonen, is te zien hoe de enorme kas van 9 hectare om 16.38 uur van het ene op het andere moment tegen de vlakte gaat. Volgens de onderneming zelf waren er rond dat tijdstip geen mensen meer in de kas aanwezig. De schade lijkt in de miljoenen euro's te lopen.
22 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ besluit volgende maand waarschijnlijk opnieuw tot een forse verhoging van de olieproductie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Zo'n stap zou de prijzen aan de Nederlandse pomp wat kunnen drukken.
23 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbond FNV gaat namens het grondpersoneel niet in op de uitnodiging van KLM om woensdag weer naar de cao-onderhandelingstafel te komen. FNV-bestuurder John van Dorland blijft "in de actiestand" en wil een nieuwe staking aankondigen zodra voor hem duidelijk is hoe op verantwoorde wijze actie gevoerd mag worden.
1 dag geleden