Kredietbureau Fitch waarschuwt China voor afwaardering
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Kredietbureau Fitch waarschuwt China voor een mogelijke afwaardering van zijn kredietwaardigheid. "Grote begrotingstekorten en een stijgende staatsschuld hebben de fiscale buffers de afgelopen jaren uitgehold", stelt Fitch.
Fitch verlaagt nu de outlook, oftewel de verwachting voor het kredietoordeel, van stabiel naar negatief. Dat betekent dat er een verlaging van de kredietwaardigheid van China kan komen. Het Chinese ministerie van Financiën noemt de beslissing "betreurenswaardig".
Volgens het kredietbureau wordt het "steeds waarschijnlijker dat het begrotingsbeleid de komende jaren een belangrijke rol zal spelen bij het ondersteunen van de groei, waardoor de overheidsschuld gestaag zal blijven stijgen". Fitch handhaaft voorlopig de kredietwaardigheid van China op 'A+'. Daarbij wijst het kredietbureau op de "grote en diverse economie van het land".
Staatsschuld
China, de tweede economie ter wereld, worstelt met een aanhoudende crisis in de vastgoedsector, een stijgende jeugdwerkloosheid en een zwakke wereldwijde vraag naar goederen uit het land. In december verlaagde kredietbeoordelaar Moody's de vooruitzichten voor China ook al naar negatief. De Chinese staatsschuld is de afgelopen tien jaar snel gestegen toen de overheid steeds meer geld in de economie begon te pompen om de sterke groei van de afgelopen decennia vast te houden. De staatsschuld bedroeg medio vorig jaar bijna 80 procent van het bruto binnenlands product.
Het Chinese ministerie van Financiën kwam enkele minuten na de aankondiging van Fitch met een verklaring. Volgens het ministerie houdt Fitch geen rekening met de fiscale maatregelen die China neemt om de economische groei te stabiliseren. Beijing heeft vorige maand zijn economische groeidoelstelling voor dit jaar op 5 procent gesteld. De leiders gaven toe dat het een uitdaging zal worden om die te halen.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
14 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
16 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
19 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
1 dag geleden