Kredietbeoordelaar S&P kritisch na missen betaling Oekraïne
NEW YORK (ANP/RTR) - De toonaangevende kredietbeoordelaar S&P Global is kritisch over Oekraïne en heeft het land bestempeld als een zogenoemde selectieve wanbetaler. Het door oorlog verscheurde Oekraïne miste deze week een belangrijke betaling voor een lening, terwijl het land de laatste hand legt aan een grote schuldsanering.
Het stempel van S&P maakt het lastiger voor Oekraïne om tegen gunstige rentes geld te lenen. Hoewel voor de betaling van 34 miljoen dollar, die deze week had moeten plaatsvinden, nog een respijtperiode geldt, acht S&P de kans klein dat Oekraïne snel alsnog met het geld over de brug komt. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft namelijk een wet ondertekend die toestaat dat schuldbetalingen worden stopgezet terwijl het land zijn financiële situatie meer op orde brengt.
"We verwachten niet dat de betaling binnen de contractuele respijtperiode van tien werkdagen plaatsvindt", aldus het ratingbureau. De firma zegt er wel bij dat de rating straks weer omhoog kan als Oekraïne erin slaagt afspraken te maken over een herstructurering van zijn schulden.
Door de oorlog met Rusland heeft Oekraïne het financieel al langer erg moeilijk. De Oekraïense minister van Financiën Serhiy Martsjenko zei vorige maand dat de strijd ongeveer 125 miljoen euro per dag kost. Hij kondigde toen ook nieuwe belastingmaatregelen aan om de tekorten in de begroting te beperken. De helft van de Oekraïense begroting wordt gefinancierd met buitenlandse leningen en giften sinds Rusland het land in februari 2022 aanviel.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde export van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft dit jaar de sterkste stijging in drie jaar tijd laten zien. Dat meldt grondstoffenmarktonderzoeker Kpler. Die stijging kwam vooral doordat meer lng uit Canada en de Verenigde Staten werd geleverd via exportterminals.
59 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Meta koopt het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus, dat een digitale hulp aanbiedt die zelfstandig taken uitvoert. Met de overname haalt het Amerikaanse moederbedrijf van Facebook en Instagram een bedrijf binnen dat met abonnementen geld verdient aan kunstmatige intelligentie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
10 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
14 uur geleden