Krapte op de arbeidsmarkt vorig kwartaal opnieuw iets afgenomen
DEN HAAG (ANP) - De spanning op de arbeidsmarkt is in het derde kwartaal van dit jaar opnieuw iets afgenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat doordat het aantal vacatures is afgenomen, maar het aantal werklozen toenam.
Van een krappe arbeidsmarkt wordt gesproken als het aantal vacatures hoger ligt dan het aantal werkzoekenden. In de maanden juli tot en met september stonden per 100 werklozen 106 vacatures open. Daarmee blijft de arbeidsmarkt volgens het CBS nog altijd krap, maar wel minder dan in het voorgaande kwartaal. Toen stonden 108 vacatures open per 100 werklozen.
Het aantal vacatures stijgt al ruim twee jaar onafgebroken, stelt het CBS. Eind september stonden er 397.000 vacatures open. De meeste daarvan zijn terug te vinden in de sectoren handel, zorg en zakelijke dienstverlening. Deze sectoren vertegenwoordigen de helft van alle openstaande vacatures. De meest opvallende stijging zag het statistiekbureau in de handel. In deze sector steeg het aantal vacatures, na negen kwartalen van afname. In de zorg en zakelijke dienstverlening was juist sprake van een lichte daling.
Werkloosheid
Tegelijkertijd nam de werkloosheid iets toe. Volgens het CBS waren in het derde kwartaal 374.000 mensen werkloos, wat neerkomt op 3,7 procent van de beroepsbevolking. Dat percentage bedroeg een kwartaal eerder nog 3,6 procent. Het statistiekbureau spreekt van een werkloos persoon als iemand geen betaald werk heeft, maar daar wel recent naar heeft gezocht en op korte termijn beschikbaar is.
Vooral jongeren tot 25 jaar waren de afgelopen maanden vaker werkloos. Binnen deze groep steeg het werkloosheidspercentage van 8,6 procent naar 8,8 procent. Bij oudere groepen bleef de werkloosheid vrijwel gelijk. Het CBS meldt dat de daling van het aantal werkenden gepaard ging met de uitbreiding van de niet-beroepsbevolking. Het gaat daarbij om mensen die niet op zoek zijn naar werk of niet direct beschikbaar zijn.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Touringcarbedrijven vrezen klanten te verliezen als ze vragen om compensatie voor de gestegen brandstofprijzen. Dat meldt een woordvoerster van hun branchevereniging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Touringcarbedrijven zijn bijvoorbeeld ondernemingen die leerlingen vervoeren voor schoolreisjes.
25 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Air France heeft de opschorting van haar vluchten van en naar Dubai en Riyad verlengd tot en met 31 maart, en van en naar Tel Aviv en Beiroet tot en met 4 april. "Vanwege de veiligheidsomstandigheden op de bestemmingen en de sluiting van bepaalde luchtruimten is het bedrijf genoodzaakt de opschorting van haar vluchten te verlengen", maakte de luchtvaartmaatschappij maandag bekend.
1 uur geledenREUSEL (ANP) - Steeds meer rijscholen verhogen de leskosten vanwege de gestegen dieselprijs. Secretaris Hugo Mentink van de Vereniging Rijschool Belang (VRB) merkt dat een aantal rijscholen dit al heeft gedaan en verwacht dat "veruit de meeste" dat vroeg of laat ook zullen doen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen wijken volgend jaar tijdens de maandenlange renovatie van Eindhoven Airport uit naar de vliegvelden van Maastricht en het Duitse Weeze. Transavia verplaatst twee van de negen vliegtuigen naar Maastricht Aachen Airport (MAA) en vier naar Weeze, vlak over de grens bij Nijmegen. TUI verplaatst alle op Eindhoven geplande vluchten naar Maastricht.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met flinke winsten geopend. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. De olieprijzen gingen daarop stevig omlaag.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Veel bouw- en infrabedrijven maken zich zorgen over de gestegen brandstofprijzen, vooral die van diesel. Een woordvoerster van brancheorganisatie Bouwend Nederland zegt dat dit "absoluut" impact heeft op lopende en nieuwe bouwprojecten. Bedrijven zien de hogere dieselprijs ook terug in allerlei andere kosten, bijvoorbeeld voor transport.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van de populaire erotische filmpjessite OnlyFans, Leonid Radvinsky, is op 43-jarige leeftijd overleden aan kanker. Dat maakte het in Londen gevestigde moederbedrijf Fenix International maandag bekend. Radvinsky was eigenaar van Fenix International.
3 uur geleden