Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krapte arbeidsmarkt grootste barrière ondernemend Nederland

Krapte arbeidsmarkt grootste barrière ondernemend Nederland

DEN HAAG (ANP) - De huidige krapte op de arbeidsmarkt is voor Nederlandse ondernemers de grootste rem op de bedrijfsvoering. Ook worden ze geplaagd door tekorten aan materialen en productiemiddelen en door ruimtegebrek. Het Centraal Bureau voor de Statistiek peilde samen met de Kamer van Koophandel, het Economisch Instituut voor de Bouw en werkgeversverenigingen MKB-Nederland en VNO-NCW de stemming van het niet-financiële bedrijfsleven. Een derde van de ondernemers zegt met personeelstekorten te kampen. Uit de meting kwam niettemin naar voren dat het ondernemersvertrouwen toeneemt.

De krapte op de arbeidsmarkt speelt ondernemers al langer parten. Volgens de gepubliceerde conjunctuurenquête is het personeelstekort al voor het vierde kwartaal op rij de grootste belemmering in de bedrijfsvoering. Aan het begin van het tweede kwartaal liet 34 procent van de ondernemers weten hier last van te hebben. Een jaar eerder ging het nog om 13 procent. Voor een vijfde van de ondernemers zijn de tekorten aan grondstoffen, materialen, ruimte en productiemiddelen een bron van zorg. Daarbij wordt de groep ondernemers die zegt niet met problemen te kampen steeds kleiner.

De krapte op de arbeidsmarkt wordt vooral door zakelijke dienstverleners gevoeld, zoals uitzendbureaus. In de winkelbranche namen de tekorten de voorbije maanden het sterkst toe. Bij vier op de tien detaillisten heeft de bedrijfsvoering te lijden van een gebrek aan mensen. Autohandelaren kampten van alle branches het meeste met tekorten aan productiemiddelen. Dit kan samenhangen met het wereldwijde tekort aan chips, dat een rem zet op de productie van auto's.

Ondanks de personeelstekorten nam het vertrouwen van ondernemers in doorsnee toe. Daarbij speelt vermoedelijk de afbouw van de coronamaatregelen een rol. Volgens het CBS hebben lockdowns en andere maatregelen de laatste tijd voor veel schommelingen gezorgd in het algehele sentiment. Sinds februari dit jaar gelden er nagenoeg geen coronamaatregelen meer. Vooral de horeca ziet de toekomst zonniger in. In de delfstoffenwinning is het vertrouwen wel minder groot geworden, mede door de impact van internationale spanningen zoals de oorlog in Oekraïne.

De gegevens voor het onderzoek zijn in april verzameld. Daarmee is ook de impact meegenomen die de oorlog in Oekraïne heeft op onder andere de inflatie en de problemen in de toeleveringsketens. Voor de komende twaalf maanden leven er bij ondernemers vooral zorgen over de aanhoudende prijsstijgingen.

Meer uit Financieel

Bill Gates gelooft dat AI kan zorgen voor een miljard doden

NEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.

4 minuten geleden
Pentagon mag Anthropic van hof uitsluiten van opdrachten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.

1 uur geleden
EU voert methaanregels energie-import mogelijk een jaar later in

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.

1 uur geleden
AEX-index eindigt hoger, olieprijzen dalen na Iraans voorstel

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.

2 uur geleden
Waterpeil bij belangrijk knelpunt Rijn zakt tot nieuw dieptepunt

KAUB (ANP/DPA) - Het waterpeil in de Rijn in Duitsland heeft een nieuw laagterecord bereikt door de aanhoudende droogte. Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakte half augustus tot onder de 10 centimeter. Uit cijfers van de Waterwegen- en Scheepvaartautoriteit (WSA) blijkt vrijdag dat het peil is gedaald tot 2 tot 5 centimeter onder dat niveau.

3 uur geleden
Hackers benaderen klanten en medewerkers van flitsbezorger Flink

DEN HAAG (ANP) - Cybercriminelen benaderen momenteel klanten en medewerkers van Flink met betalingsverzoeken. Dat gebeurt nadat de flitsbezorger is getroffen door een datalek, bevestigt Flink na berichtgeving door de NOS.

4 uur geleden
Wall Street begint licht hoger door optimisme over AI

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.

4 uur geleden