Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krap helft Nederlandse beroepsbevolking werkt in deeltijd

Krap helft Nederlandse beroepsbevolking werkt in deeltijd

DEN HAAG (ANP) - Krap de helft van de Nederlandse beroepsbevolking werkt in deeltijd. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers over 2021. Vooral vrouwen werken vaak minder dan 35 uur. Bij veel van de parttimebanen gaat het om werk naast een cursus of studie.

De werkzame beroepsbevolking tussen de 15 en 75 jaar bestond vorig jaar uit 9,3 miljoen mensen. Van hen werkte 48 procent in deeltijd. Ruim een kwart van de mannen (28 procent) werkt wekelijks minder dan 35 uur. Bij vrouwen gaat het om 70 procent die in deeltijd werkt.

Het CBS benadrukt dat er op het gebied van deeltijdwerk in de laatste jaren weinig is veranderd. Onder andere in de zorg, het onderwijs en de dienstverlening lag het percentage deeltijdwerkers vorig jaar het hoogst. Bij dienstverlenende beroepen gaat het dan onder andere om keukenhulpen, schoonmakers, kelners en barpersoneel. Ook in 2013 werd in de genoemde beroepsgroepen het vaakst in deeltijd gewerkt. Het totale percentage deeltijdwerkers lag toen met 47 procent ietsje lager dan nu.

Kassamedewerkers, veelal vrouwen, werken doorgaans het vaakst parttime. Het gaat om 94 procent van het totaal aantal kassamedewerkers dat minder dan 35 uur werkt. Bij managers in de ICT is slechts 3 procent parttimer. Bij deze beroepsgroep werd het vaakst fulltime gewerkt. Verder meldt het CBS dat agrariërs het vaakst meer dan 40 uur per week werken. Dan gaat het vaak om zelfstandig ondernemers.

De cijfers van het CBS volgen kort op de oproep van ondernemersorganisaties om meer uren te werken om daarmee de krapte op de arbeidsmarkt aan te pakken. Volgens de ondernemers kan op korte termijn een slag worden geslagen om de krapte tegen te gaan en de werkdruk te verminderen. Daarnaast zorgen de extra uren voor extra inkomsten waarmee de koopkracht van huishoudens vooruit kan gaan. Vakbonden pleiten vooral voor hogere lonen om de koopkracht te verbeteren.

Meer uit Financieel

België moedigt werkgevers aan kilometervergoeding te verhogen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België trekt de federale regering tot 80 miljoen euro uit voor steunmaatregelen om de pijn te verzachten van de flink gestegen energieprijzen en prijzen aan de pomp. Het grootste deel van het bedrag, 60 miljoen euro, gaat naar een aanmoediging aan werkgevers om de kilometervergoeding voor hun personeel te verhogen of om er een in te voeren.

17 minuten geleden
BlaBlaCar gaat stoppen met eigen langeafstandsbussen

PARIJS (ANP/DPA/BELGA) - Het Franse BlaBlaCar gaat stoppen met eigen langeafstandsbussen. Door de zeer concurrerende markt en stijgende kosten kan het bedrijf de busritten niet langer winstgevend uitvoeren, heeft de rivaal van bijvoorbeeld FlixBus aangekondigd.

1 uur geleden
Randstad blijft last houden van zwakke Europese markt

DIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad had afgelopen kwartaal opnieuw te maken met lastige marktomstandigheden in Europa. In landen als Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België en Luxemburg daalde de opbrengsten, werd woensdag bekend. Nederland en Italië lieten wel groei zien. De belangrijke Noord-Amerikaanse markt bleef stabiel.

1 uur geleden
AkzoNobel: oorlog Midden-Oosten stuwt inkoopkosten

AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor hogere inkoopkosten bij verfconcern AkzoNobel. Dat meldt het bedrijf achter merken als Flexa, Dulux en Sikkens bij de cijfers over het eerste kwartaal. Volgens AkzoNobel werd ondanks de geopolitieke onrust door de Iranoorlog en turbulente marktomstandigheden wel een sterk kwartaal afgeleverd.

1 uur geleden
CBS: op een na grootste daling consumentenvertrouwen ooit

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is in april fors verder verslechterd. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat de op een na grootste daling zien sinds het begin van de statistieken in april 1986. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.

2 uur geleden
Koopwoning in maart 5 procent duurder, stijging vlakt weer wat af

DEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in maart 5 procent duurder dan in dezelfde maand vorig jaar, waarmee de stijging van de huizenprijzen opnieuw iets is afgezwakt. Ten opzichte van februari stegen de prijzen met 0,3 procent, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers.

2 uur geleden
Oorlog in Iran drijft ook kosten van condooms op

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De economische schokgolven van de oorlog tegen Iran hebben nu ook de condoommarkt bereikt. Karex, dat wereldwijd een op de vijf condooms produceert, bereidt zich voor op een prijsverhoging van 30 procent. Het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten destabiliseert de toeleveringsketens en drijft de kosten op, zo verklaarde Karex-baas Goh Miah Kiat tegen Bloomberg News.

3 uur geleden