Kranten over afgewende kabinetscrisis: moet een keer misgaan
DEN HAAG (ANP) - Op de voorpagina's van Nederlandse kranten is zaterdagochtend veel aandacht voor de kabinetscrisis die vrijdagavond laat werd afgewend. "Het móet een keer misgaan, die samenwerking tussen de uiterst rechtse PVV en de zelfbenoemde 'middenpartij' Nieuw Sociaal Contract", schrijft Trouw over het 'wankele kabinet'.
De Telegraaf kopt "crisis overleefd" op de voorpagina. Boven een artikel in de krant staat: "vlam slaat weer in de pan". Volgens de krant ging het dit keer bijna mis "door de Jodenjacht in Amsterdam en de harde woorden die daarover in het kabinet zijn gevallen". Volgens het AD ontvlamde "de al langer sluimerende veenbrand in de coalitie plots in een grote, uitslaande fik".
Staatssecretaris Nora Achahbar (Financiën, NSC) stapte vrijdag op. Zij kon naar verluidt niet leven met te harde uitspraken over mensen met een migratieachtergrond die in de ministerraad werden gedaan. Die pijn zit diep in de coalitie, meldt de Volkskrant: "de toon in het integratiedebat was van meet af aan een open zenuw". De krant blikt terug op het ontstaan van het kabinet. "NSC-leider Pieter Omtzigt weigerde lang met de PVV in zee te gaan, onder meer vanwege Wilders' 'minder Marokkanen'-oproep uit 2014 waarvoor hij nooit spijt heeft betuigd."
NRC schrijft over "de ernstigste crisis tot nu toe" voor het kabinet-Schoof. De premier benadrukte vrijdagavond in een persconferentie meerdere keren dat er geen racisme was en is in het kabinet. Wat er dan precies gezegd is, blijft boven de markt hangen. Betrokkenen lieten aan de krant weten dat Achahbar al op maandag wist dat ze niet meer deel wilde nemen aan het kabinet. "Het persbericht van staatssecretaris Achahbar, over haar vertrek, lag al op donderdag klaar", aldus NRC.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
1 dag geleden