Krant: Zweden wil maandag NAVO-lidmaatschapsaanvraag indienen
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De Zweedse regering wil aankomende maandag een lidmaatschapsaanvraag voor de NAVO indienen, schrijft de Zweedse krant Expressen. Het land heeft nog niet een officieel besluit genomen over toetreding tot het militaire bondgenootschap.
Het besluit wordt volgens de krant, die zich op anonieme bronnen baseert, maandag genomen tijdens een speciale kabinetsvergadering, na een debat in het parlement. De aanvraag zou daarna direct worden opgestuurd. De plotselinge behoefte om snel lid te worden van de NAVO komt door de Russische invasie in Oekraïne.
De Zweedse leiders zullen binnenkort bekendmaken hoe ze denken over aansluiting bij de NAVO. Daarbij zal rekening worden gehouden met het standpunt van Finland. De leiders van het buurland hebben zich donderdag uitgesproken voor een lidmaatschapsaanvraag. Zweden en Finland zijn momenteel de enige Noordse landen die geen lid zijn van het bondgenootschap. De twee landen zullen naar verwachting samen optrekken in het lidmaatschapsproces. Rusland wil niet dat Finland en Zweden lid worden en heeft gedreigd met de inzet van onder meer kernwapens en hypersonische raketten.
Terwijl het lidmaatschapsproces loopt, worden Zweden en Finland bij een eventuele aanval niet beschermd door de NAVO. Om die reden zullen ze veiligheidsgaranties willen van een aantal lidstaten. De Verenigde Staten, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk hebben die al toegezegd. Zweden en Finland zijn pas volwaardig NAVO-lid als alle dertig leden akkoord gaan met hun toetreding. Dit goedkeuringsproces kan een jaar duren.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 30.000 mensen zijn op de vlucht naar aanleiding van Israëlische aanvallen op Libanon, schat de Verenigde Naties. Zoveel mensen zijn er geregistreerd bij opvanglocaties van de organisatie.
3 uur geleden