Krant: VS willen beslag leggen op miljarden aan Russische tegoeden
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen dat werkgroepen uit de G7-landen manieren onderzoeken om beslag te kunnen leggen op 300 miljard dollar aan bevroren Russische tegoeden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times donderdag.
De Amerikanen, die worden gesteund door het Verenigd Koninkrijk, Japan en Canada, hebben voorgesteld om verder te gaan met het voorbereidende werk. De G7-leiders zouden de opties dan kunnen bespreken tijdens een mogelijke bijeenkomst rond 24 februari, aldus de krant. De datum 24 februari is van belang omdat Rusland op die dag in 2022 Oekraïne binnenviel.
Volgens ingewijden is het onderwerp deze maand al besproken door zowel de ministers van Financiën van de G7 als hun plaatsvervangers. De door Washington voorgestelde werkgroepen zouden de juridische kwesties rond confiscatie van de bevroren Russische tegoeden onderzoeken en de wijze waarop een dergelijk beleid wordt toegepast en de risico's worden beperkt. Ook onderzoeken ze de opties voor de beste manier om de steun aan Oekraïne te organiseren.
Gevoelig
Het in beslag nemen van Russische bezittingen in het buitenland ligt echter gevoelig in Europa. Duitsland, Frankrijk, Italië en de Europese Unie hebben al bedenkingen geuit over de noodzaak en de wettigheid ervan.
De VS verspreidden eerder dit jaar een interne discussienota binnen de G7 waarin werd gesuggereerd dat inbeslagname van de bevroren tegoeden van Moskou wettig zou zijn als "een tegenmaatregel om Rusland ertoe te brengen zijn agressie te beëindigen". Maar Europa, waar het merendeel van de bevroren Russische activa in handen is, is veel behoedzamer. Dit uit angst voor de mogelijke gevolgen voor de financiële stabiliteit en voor vergeldingsacties van Rusland.
Rusland heeft ook gewaarschuwd dat het de diplomatieke betrekkingen met de VS zal stopzetten als reactie op de inbeslagname van de buitenlandse tegoeden. Ook vrezen sommige landen dat het debat over de inbeslagname van de Russische tegoeden impliceert dat er een alternatief is voor de financieringspakketten voor Oekraïne. Die dreigen stil te vallen door oppositie in het Amerikaanse Congres en door de weigering van Hongarije om een EU-deal te steunen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn de verkorte kerstweek positief begonnen, vooral doordat technologieaandelen opnieuw gewild waren bij beleggers. Deze aandelen zijn sinds vorige week weer aan het stijgen, gestuwd door sterke vooruitzichten van chipbedrijf Micron Technology en een meevallend inflatierapport. Daardoor liggen de toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters S&P 500 en de Dow-Jonesindex nog geen 1 procent onder hun record van 11 december.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creëren.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.
14 uur geleden