Krant: Truss komt met 100 miljard pond aan steun tegen inflatie
LONDEN (ANP) - Liz Truss, die naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk gaat worden, is van plan met een steunpakket van 100 miljard pond, omgerekend 116 miljard euro, te komen om huishoudens te helpen met de zeer sterk stijgende energieprijzen en hoge inflatie. Dat meldde de Britse krant Daily Mail. Truss wil volgens de krant onder andere de energieprijzen bevriezen.
Naar verwachting wordt Truss maandagmiddag door de Conservatieve Partij benoemd tot opvolger van Boris Johnson en zal de minister van Buitenlandse Zaken dan dinsdag de functie van premier overnemen. Truss was in een race verwikkeld met minister van Financiën Rishi Sunak om het premierschap. De 47-jarige Truss zou dan de derde vrouwelijke premier van het Verenigd Koninkrijk worden, na haar partijgenoten Margaret Thatcher en Theresa May.
Truss heeft eerder al gezegd binnen een week na haar benoeming met een plan te komen om de hoge energiekosten voor Britten aan te pakken en de energievoorziening te verbeteren. Zo wil ze meer olie en gas gaan winnen in de Noordzee, maar ook meer duurzame energie en kernenergie gaan opwekken. Daarnaast heeft ze gezegd belastingen te zullen verlagen om de economie te stimuleren.
Recessie
De Britse economie kan in een recessie belanden door de tegenwind van de hoge inflatie, die de koopkracht van huishoudens zwaar onder druk zet. In het Verenigd Koninkrijk zijn er afgelopen stakingen geweest van bijvoorbeeld postbezorgers, havenarbeiders en spoormedewerkers om flinke loonsverhogingen te eisen tegen de "cost of living crisis", zoals de Britten de inflatiecrisis noemen.
Kwasi Kwarteng, die waarschijnlijk minister van Financiën onder Truss wordt, heeft al gezegd dat het Verenigd Koninkrijk verantwoordelijk om zal gaan met het lenen van geld op de kapitaalmarkten om steunpakketten te financieren. Het is volgens hem de "juiste keuze" om huishoudens te helpen de winter door te komen. Kwarteng was minister van Economische Zaken onder Johnson.
De druk op Londen om meer te doen tegen de energiecrisis is maandag verder toegenomen omdat Rusland de belangrijke gaspijpleiding Nord Stream 1 naar Duitsland langer heeft stilgelegd. Daardoor schoot de Europese gasprijs scherp omhoog.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen het vrijdag verschenen advies van Peter Wennink. Zij herkennen "de zorgen, knelpunten, kansen, oplossingsrichtingen en urgentie" die Wennink benoemt in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen.
4 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.
5 uur geleden