Krant: Truss komt met 100 miljard pond aan steun tegen inflatie
LONDEN (ANP) - Liz Truss, die naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk gaat worden, is van plan met een steunpakket van 100 miljard pond, omgerekend 116 miljard euro, te komen om huishoudens te helpen met de zeer sterk stijgende energieprijzen en hoge inflatie. Dat meldde de Britse krant Daily Mail. Truss wil volgens de krant onder andere de energieprijzen bevriezen.
Naar verwachting wordt Truss maandagmiddag door de Conservatieve Partij benoemd tot opvolger van Boris Johnson en zal de minister van Buitenlandse Zaken dan dinsdag de functie van premier overnemen. Truss was in een race verwikkeld met minister van Financiën Rishi Sunak om het premierschap. De 47-jarige Truss zou dan de derde vrouwelijke premier van het Verenigd Koninkrijk worden, na haar partijgenoten Margaret Thatcher en Theresa May.
Truss heeft eerder al gezegd binnen een week na haar benoeming met een plan te komen om de hoge energiekosten voor Britten aan te pakken en de energievoorziening te verbeteren. Zo wil ze meer olie en gas gaan winnen in de Noordzee, maar ook meer duurzame energie en kernenergie gaan opwekken. Daarnaast heeft ze gezegd belastingen te zullen verlagen om de economie te stimuleren.
Recessie
De Britse economie kan in een recessie belanden door de tegenwind van de hoge inflatie, die de koopkracht van huishoudens zwaar onder druk zet. In het Verenigd Koninkrijk zijn er afgelopen stakingen geweest van bijvoorbeeld postbezorgers, havenarbeiders en spoormedewerkers om flinke loonsverhogingen te eisen tegen de "cost of living crisis", zoals de Britten de inflatiecrisis noemen.
Kwasi Kwarteng, die waarschijnlijk minister van Financiën onder Truss wordt, heeft al gezegd dat het Verenigd Koninkrijk verantwoordelijk om zal gaan met het lenen van geld op de kapitaalmarkten om steunpakketten te financieren. Het is volgens hem de "juiste keuze" om huishoudens te helpen de winter door te komen. Kwarteng was minister van Economische Zaken onder Johnson.
De druk op Londen om meer te doen tegen de energiecrisis is maandag verder toegenomen omdat Rusland de belangrijke gaspijpleiding Nord Stream 1 naar Duitsland langer heeft stilgelegd. Daardoor schoot de Europese gasprijs scherp omhoog.
Meer uit Financieel
LEIDSCHENDAM (ANP) - De directe impact van de oorlog in het Midden-Oosten is volgens Fugro grotendeels beperkt gebleven tot de activiteiten van het bedrijf in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en Qatar. Dat meldt de bodemonderzoeker en oliedienstverlener donderdag bij de publicatie van de kwartaalcijfers. Ook spreekt het bedrijf van enkele indirecte gevolgen in andere landen en regio's.
8 minuten geledenHUIZEN (ANP) - Lidl Nederland begint een proef om oneetbaar geworden voedsel, waaronder maaltijdsalades, fruit en graanproducten, om te zetten in veevoer. Als de proef slaagt, verwacht de super jaarlijks 10 miljoen kilo aan voedselverspilling te kunnen voorkomen. Dat staat gelijk aan ruim 330 volgeladen vrachtwagens.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft voor het eerst in ruim een jaar weer meer bier verkocht. In Europa en de Amerika's zette de daling wel door, maar in de regio's Azië/Pacific en Afrika/Midden-Oosten werden meer drankjes van het Nederlandse concern gedronken. Het zorgde voor een totale stijging van 1,2 procent in het eerste kwartaal, de eerste groei sinds het laatste kwartaal van 2024.
29 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Meer dan 2700 vakantiewoningen in Nederland werden vorig jaar via een NVM-makelaar in de verkoop gezet, het hoogste aantal in vijftien jaar. "De markt wordt sterk beïnvloed door wijzigingen in box 3, hogere btw op verhuur en stijgende lasten. Vooral beleggers haken vaker af, terwijl particuliere kopers kritischer worden", staat in een rapport van makelaarsorganisatie NVM.
32 minuten geledenDUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi blijft profiteren van de grote vraag naar geavanceerde chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI). Het bedrijf uit Duiven behaalde in het eerste kwartaal fors meer omzet dan een jaar eerder en rekent voor het lopende tweede kwartaal op verdere groei.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De gemiddelde pensioenleeftijd is vorig jaar gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 gingen ruim 100.000 werknemers gemiddeld op 66 jaar en 4 maanden met pensioen, ruim 2,5 maanden later dan in 2024.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van volledig elektrische auto's in de hele Europese Unie is in maart met bijna 50 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dat meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Nederland vormt daarin wel een uitzondering.
2 uur geleden