Krant: Trump wil protectionist Lighthizer weer als handelsman
LONDEN (ANP) - Robert Lighthizer, die onder Donald Trump handelsgezant was toen de Verenigde Staten een handelsoorlog met China begonnen, is gevraagd deze functie opnieuw te bekleden nu de aankomend president zijn kabinet samenstelt. Dat schrijft de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
Volgens de krant wil Trump Lighthizer graag weer als handelsgezant, hoewel hij zelf lobbyde voor een andere positie zoals minister van Economische Zaken. Maar volgens ingewijden gaat die laatste functie waarschijnlijk naar Linda McMahon, zakenvrouw en voormalig directeur van worstelorganisatie World Wrestling Entertainment (WWE).
Lighthizer (77), die van oorsprong advocaat is, had ook interesse in de functie van minister van Financiën, weet de Financial Times. Die post gaat naar verwachting evenwel naar een financieel expert. Mogelijke kandidaten zouden hedgefondsmanagers Scott Bessent en John Paulson zijn.
Hoge invoertarieven
De mogelijke herbenoeming van Lighthizer, een fervente voorstander van een protectionistisch economisch beleid, maakt handelspartners van de VS volgens de krant waarschijnlijk nerveus. Trump heeft beloofd hoge invoertarieven in te stellen op alle importen, met name op Chinese goederen.
In een opiniestuk in de Financial Times, gepubliceerd vlak voor de Amerikaanse verkiezingen, noemde Lighthizer vrijhandel nog als de oorzaak van het verlies van Amerikaanse banen. Hij beoordeelde daarbij het Amerikaanse handelstekort als "alarmerend". "Geconfronteerd met een systeem dat ons land ernstig in de steek laat, heeft Trump besloten dat er actie moet worden ondernomen", schreef hij.
Het is wel nog onduidelijk of Lighthizer de functie zal accepteren. Hij reageerde tegenover de Financial Times niet op verzoeken om commentaar. Ook een woordvoerder van Trump gaf niet direct een reactie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
2 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
5 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.
6 uur geleden