Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS

Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP) - Russische spindoctors en trollen hebben een desinformatiecampagne gevoerd om in de Verenigde Staten de steun voor Oekraïne te ondermijnen. Dat bericht de krant The Washington Post, die zich baseert op interne documenten van het Kremlin. Die zouden zijn bemachtigd door een Europese inlichtingendienst.

Het gaat volgens de krant om meer dan honderd documenten uit de periode tussen mei 2022 en augustus 2023. Daar komt uit naar voren dat met duizenden nepnieuwsberichten en posts op sociale media is geprobeerd politieke discussies te beïnvloeden. Zo zou de Oekraïense president Volodymyr Zelensky als corrupt zijn afgeschilderd. Ook is opgeroepen financiering voor veiligheidsmaatregelen aan de Amerikaanse grens met Mexico prioriteit te geven over steun voor Oekraïne.

Westerse functionarissen zeggen volgens de krant dat propaganda voor Rusland bijna net zo belangrijk is als de militaire operaties zelf. Dat komt doordat Oekraïne westerse wapens nodig heeft om zich te verdedigen. "Het heeft voor Rusland de hoogste prioriteit om de levering van wapens te stoppen. Dus ze proberen van alles en kijken wat er werkt", aldus een Republikeinse bron in de krant.

Russische plannen

The Washington Post legde onder meer de hand op Russische plannen om de herkomst van desinformatie op sociale media te verbergen. Het zou de bedoeling zijn geweest om accounts "maar kort te gebruiken" op bijvoorbeeld Facebook, YouTube en het toenmalige Twitter, dat nu X heet. Dat is een techniek waarbij accounts of berichten worden verwijderd als desinformatie is overgenomen en verspreid door andere internetgebruikers.

The Washington Post noemt ook een voorbeeld van een bericht dat door een Russische politiek strateeg is besteld bij trollen. Er moest een tekst van maximaal tweehonderd tekens komen die zogenaamd van een Amerikaan was. Die niet-bestaande persoon moest "geen voorstander zijn van de militaire steun die de VS aan Oekraïne geeft, maar van mening zijn dat het geld uitgegeven moet worden aan het verdedigen van de grens van Amerika, niet die van Oekraïne", citeert de krant. "Hij beseft ook dat het beleid van Biden het land naar de ondergang zal leiden."

Meer uit Buitenland

Dode bij lawine in Italiaanse Alpen, twee gewonden

COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.

2 uur geleden
Regering Israël akkoord met omstreden plannen Westoever

JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.

2 uur geleden
Rubio: VS plaatsen geen vraagtekens bij Navalny-onderzoek

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.

2 uur geleden
Oekraïense oud-minister bij grens opgepakt tijdens vluchtpoging

KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.

5 uur geleden
Buitenlandchef: EU wil Oekraïne nog geen toetredingsdatum geven

MÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.

6 uur geleden
Meer dan 10 doden in Gaza door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.

6 uur geleden
Geen arrestaties na huiszoeking in ontvoeringszaak Guthrie

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.

7 uur geleden