Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS

Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP) - Russische spindoctors en trollen hebben een desinformatiecampagne gevoerd om in de Verenigde Staten de steun voor Oekraïne te ondermijnen. Dat bericht de krant The Washington Post, die zich baseert op interne documenten van het Kremlin. Die zouden zijn bemachtigd door een Europese inlichtingendienst.

Het gaat volgens de krant om meer dan honderd documenten uit de periode tussen mei 2022 en augustus 2023. Daar komt uit naar voren dat met duizenden nepnieuwsberichten en posts op sociale media is geprobeerd politieke discussies te beïnvloeden. Zo zou de Oekraïense president Volodymyr Zelensky als corrupt zijn afgeschilderd. Ook is opgeroepen financiering voor veiligheidsmaatregelen aan de Amerikaanse grens met Mexico prioriteit te geven over steun voor Oekraïne.

Westerse functionarissen zeggen volgens de krant dat propaganda voor Rusland bijna net zo belangrijk is als de militaire operaties zelf. Dat komt doordat Oekraïne westerse wapens nodig heeft om zich te verdedigen. "Het heeft voor Rusland de hoogste prioriteit om de levering van wapens te stoppen. Dus ze proberen van alles en kijken wat er werkt", aldus een Republikeinse bron in de krant.

Russische plannen

The Washington Post legde onder meer de hand op Russische plannen om de herkomst van desinformatie op sociale media te verbergen. Het zou de bedoeling zijn geweest om accounts "maar kort te gebruiken" op bijvoorbeeld Facebook, YouTube en het toenmalige Twitter, dat nu X heet. Dat is een techniek waarbij accounts of berichten worden verwijderd als desinformatie is overgenomen en verspreid door andere internetgebruikers.

The Washington Post noemt ook een voorbeeld van een bericht dat door een Russische politiek strateeg is besteld bij trollen. Er moest een tekst van maximaal tweehonderd tekens komen die zogenaamd van een Amerikaan was. Die niet-bestaande persoon moest "geen voorstander zijn van de militaire steun die de VS aan Oekraïne geeft, maar van mening zijn dat het geld uitgegeven moet worden aan het verdedigen van de grens van Amerika, niet die van Oekraïne", citeert de krant. "Hij beseft ook dat het beleid van Biden het land naar de ondergang zal leiden."

Meer uit Buitenland

Twee mannen opgepakt voor brandstichting synagoge Londen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.

48 minuten geleden
Waarschuwing voor tsunami in Japan na zware aardbeving

HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.

2 uur geleden
Bultrug Timmy weet op eigen kracht los te komen voor Duitse kust

WISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.

4 uur geleden
China oefent in westen Stille Oceaan in reactie op Japan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.

5 uur geleden
Doden bij beschieting vermeende drugsboot in Caribisch gebied

WASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

7 uur geleden
Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

11 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

11 uur geleden