Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS
WASHINGTON (ANP) - Russische spindoctors en trollen hebben een desinformatiecampagne gevoerd om in de Verenigde Staten de steun voor Oekraïne te ondermijnen. Dat bericht de krant The Washington Post, die zich baseert op interne documenten van het Kremlin. Die zouden zijn bemachtigd door een Europese inlichtingendienst.
Het gaat volgens de krant om meer dan honderd documenten uit de periode tussen mei 2022 en augustus 2023. Daar komt uit naar voren dat met duizenden nepnieuwsberichten en posts op sociale media is geprobeerd politieke discussies te beïnvloeden. Zo zou de Oekraïense president Volodymyr Zelensky als corrupt zijn afgeschilderd. Ook is opgeroepen financiering voor veiligheidsmaatregelen aan de Amerikaanse grens met Mexico prioriteit te geven over steun voor Oekraïne.
Westerse functionarissen zeggen volgens de krant dat propaganda voor Rusland bijna net zo belangrijk is als de militaire operaties zelf. Dat komt doordat Oekraïne westerse wapens nodig heeft om zich te verdedigen. "Het heeft voor Rusland de hoogste prioriteit om de levering van wapens te stoppen. Dus ze proberen van alles en kijken wat er werkt", aldus een Republikeinse bron in de krant.
Russische plannen
The Washington Post legde onder meer de hand op Russische plannen om de herkomst van desinformatie op sociale media te verbergen. Het zou de bedoeling zijn geweest om accounts "maar kort te gebruiken" op bijvoorbeeld Facebook, YouTube en het toenmalige Twitter, dat nu X heet. Dat is een techniek waarbij accounts of berichten worden verwijderd als desinformatie is overgenomen en verspreid door andere internetgebruikers.
The Washington Post noemt ook een voorbeeld van een bericht dat door een Russische politiek strateeg is besteld bij trollen. Er moest een tekst van maximaal tweehonderd tekens komen die zogenaamd van een Amerikaan was. Die niet-bestaande persoon moest "geen voorstander zijn van de militaire steun die de VS aan Oekraïne geeft, maar van mening zijn dat het geld uitgegeven moet worden aan het verdedigen van de grens van Amerika, niet die van Oekraïne", citeert de krant. "Hij beseft ook dat het beleid van Biden het land naar de ondergang zal leiden."
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - De NAVO roept de parlementen van NAVO-landen op te helpen regels te versoepelen die de wapenindustrie in de weg zouden zitten om meer te maken. "Jullie kunnen ons echt helpen om af te komen van alle obstakels" voor het opvoeren van de productie en samenwerking tussen industrieën, hield de plaatsvervanger van NAVO-topman Mark Rutte hen maandag voor.
1 uur geledenJEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de Russische suggestie weerlegd om een referendum te houden over EU-toetreding. Dat zegt de Armeense leider in een video op Facebook. De Russische president Vladimir Poetin oefende afgelopen week druk uit op het land om een referendum uit te schrijven. Dit om groeiende onvrede binnen het Kremlin over de toenadering die Armenië lijkt te zoeken tot de Europese Unie.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
4 uur geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
4 uur geleden