Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS
WASHINGTON (ANP) - Russische spindoctors en trollen hebben een desinformatiecampagne gevoerd om in de Verenigde Staten de steun voor Oekraïne te ondermijnen. Dat bericht de krant The Washington Post, die zich baseert op interne documenten van het Kremlin. Die zouden zijn bemachtigd door een Europese inlichtingendienst.
Het gaat volgens de krant om meer dan honderd documenten uit de periode tussen mei 2022 en augustus 2023. Daar komt uit naar voren dat met duizenden nepnieuwsberichten en posts op sociale media is geprobeerd politieke discussies te beïnvloeden. Zo zou de Oekraïense president Volodymyr Zelensky als corrupt zijn afgeschilderd. Ook is opgeroepen financiering voor veiligheidsmaatregelen aan de Amerikaanse grens met Mexico prioriteit te geven over steun voor Oekraïne.
Westerse functionarissen zeggen volgens de krant dat propaganda voor Rusland bijna net zo belangrijk is als de militaire operaties zelf. Dat komt doordat Oekraïne westerse wapens nodig heeft om zich te verdedigen. "Het heeft voor Rusland de hoogste prioriteit om de levering van wapens te stoppen. Dus ze proberen van alles en kijken wat er werkt", aldus een Republikeinse bron in de krant.
Russische plannen
The Washington Post legde onder meer de hand op Russische plannen om de herkomst van desinformatie op sociale media te verbergen. Het zou de bedoeling zijn geweest om accounts "maar kort te gebruiken" op bijvoorbeeld Facebook, YouTube en het toenmalige Twitter, dat nu X heet. Dat is een techniek waarbij accounts of berichten worden verwijderd als desinformatie is overgenomen en verspreid door andere internetgebruikers.
The Washington Post noemt ook een voorbeeld van een bericht dat door een Russische politiek strateeg is besteld bij trollen. Er moest een tekst van maximaal tweehonderd tekens komen die zogenaamd van een Amerikaan was. Die niet-bestaande persoon moest "geen voorstander zijn van de militaire steun die de VS aan Oekraïne geeft, maar van mening zijn dat het geld uitgegeven moet worden aan het verdedigen van de grens van Amerika, niet die van Oekraïne", citeert de krant. "Hij beseft ook dat het beleid van Biden het land naar de ondergang zal leiden."
Meer uit Buitenland
VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
15 minuten geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
13 uur geleden