Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS

Krant: trollen Rusland ondermijnen steun voor Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP) - Russische spindoctors en trollen hebben een desinformatiecampagne gevoerd om in de Verenigde Staten de steun voor Oekraïne te ondermijnen. Dat bericht de krant The Washington Post, die zich baseert op interne documenten van het Kremlin. Die zouden zijn bemachtigd door een Europese inlichtingendienst.

Het gaat volgens de krant om meer dan honderd documenten uit de periode tussen mei 2022 en augustus 2023. Daar komt uit naar voren dat met duizenden nepnieuwsberichten en posts op sociale media is geprobeerd politieke discussies te beïnvloeden. Zo zou de Oekraïense president Volodymyr Zelensky als corrupt zijn afgeschilderd. Ook is opgeroepen financiering voor veiligheidsmaatregelen aan de Amerikaanse grens met Mexico prioriteit te geven over steun voor Oekraïne.

Westerse functionarissen zeggen volgens de krant dat propaganda voor Rusland bijna net zo belangrijk is als de militaire operaties zelf. Dat komt doordat Oekraïne westerse wapens nodig heeft om zich te verdedigen. "Het heeft voor Rusland de hoogste prioriteit om de levering van wapens te stoppen. Dus ze proberen van alles en kijken wat er werkt", aldus een Republikeinse bron in de krant.

Russische plannen

The Washington Post legde onder meer de hand op Russische plannen om de herkomst van desinformatie op sociale media te verbergen. Het zou de bedoeling zijn geweest om accounts "maar kort te gebruiken" op bijvoorbeeld Facebook, YouTube en het toenmalige Twitter, dat nu X heet. Dat is een techniek waarbij accounts of berichten worden verwijderd als desinformatie is overgenomen en verspreid door andere internetgebruikers.

The Washington Post noemt ook een voorbeeld van een bericht dat door een Russische politiek strateeg is besteld bij trollen. Er moest een tekst van maximaal tweehonderd tekens komen die zogenaamd van een Amerikaan was. Die niet-bestaande persoon moest "geen voorstander zijn van de militaire steun die de VS aan Oekraïne geeft, maar van mening zijn dat het geld uitgegeven moet worden aan het verdedigen van de grens van Amerika, niet die van Oekraïne", citeert de krant. "Hij beseft ook dat het beleid van Biden het land naar de ondergang zal leiden."

Meer uit Buitenland

Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

2 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

5 uur geleden
Regering VS wil geld terug van Harvard-universiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.

6 uur geleden
Khamenei schuift aanvallen op Turkije en Oman af op Israël

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.

6 uur geleden
Levenslang voor Franse jihadist om genocide op Jezidi's

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.

7 uur geleden
Acteur Chuck Norris (86) overleden

HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.

8 uur geleden
Trump noemt bondgenoten 'lafaards' om Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."

8 uur geleden