Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: Scholz verhinderde benoeming Von der Leyen als NAVO-baas

Krant: Scholz verhinderde benoeming Von der Leyen als NAVO-baas

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft eind vorig jaar de benoeming tegengehouden van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie tot secretaris-generaal van de NAVO. Dat meldt de Duitse krant Welt am Sonntag op basis van verschillende hoge EU-functionarissen en topdiplomaten.

De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken zou haar benoeming hebben voorgelegd aan president Joe Biden. Die sprak Scholz over het idee, maar de bondskanselier zou er niet voor te porren zijn geweest. De functie is volgens de SPD-politicus te belangrijk om aan een christendemocraat uit Duitsland over te laten. Ook is ze in zijn ogen te kritisch over Moskou, wat op lange termijn een nadeel kan zijn.

Von der Leyen heeft zich de afgelopen tijd regelmatig uitgelaten over de oorlog in Oekraïne en de strijd in de Gazastrook. Dat zij zich uitspreekt over buitenlands beleid wekt irritatie op bij EU-Raadsvoorzitter Charles Michel en EU-hoofddiplomaat Josep Borrell.

Ondertussen nemen de kansen van premier Mark Rutte toe om de nieuwe NAVO-baas te worden, schrijft de Duitse krant. 21 landen hebben hun steun voor hem uitgesproken en na de Veiligheidsconferentie in München, die dit weekend wordt gehouden, zullen er waarschijnlijk nog een paar extra volgen.

Meer uit Buitenland

Dodental loopt op na brand op vrachtschip in China

QINGDAO (ANP/AFP) - Het dodental na een brand op een vrachtschip in China is opgelopen naar 25, melden staatsmedia. Eerder werd bekend dat er vijf gewonden waren.

46 minuten geleden
Rutte rekent erop dat radicaal-rechts niet zwicht voor Rusland

BERLIJN (ANP) - Ook als radicaal-rechts in belangrijke NAVO-landen als Frankrijk aan de macht komt zal er voor Rusland en Oekraïne weinig veranderen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De steun voor Oekraïne en de herbewapening van Europa zullen volgens hem doorgaan.

1 uur geleden
Zeker 20 doden door brand op vrachtschip in China

QINGDAO (ANP/AFP) - Door een grote brand op een vrachtschip in China zijn zeker twintig doden gevallen, melden Chinese staatsmedia. De boot lag voor onderhoud aangemeerd in de oostelijke havenstad Qingdao.

1 uur geleden
Neerwaartse trend asielaanvragen in EU zet eerste helft 2026 door

BRUSSEL (ANP) - Het aantal asielaanvragen in de EU en niet-lidstaten Noorwegen en Zwitserland lag in het eerste halfjaar van 2026 op het laagste punt in vijf jaar voor die periode. Dat meldt het EU-asielagentschap EUAA. In het eerste halfjaar lag het aantal in de zogenoemde EU+ met circa 332.000 asielaanvragen 17 procent lager dan in dezelfde periode in 2025.

2 uur geleden
Macron spreekt ambitie voor bemande Europese ruimtemissie uit

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de ambitie uitgesproken dat Europa binnen een decennium in staat is bemande ruimtereizen uit te voeren. Dat deed hij tijdens een internationale ruimteconferentie in Parijs, waar hij Europa opriep die droom te helpen verwezenlijken. "Ons Europese ruimteprogramma blijft fragiel, we moeten ons daarom meer inspannen", aldus Macron in Parijs.

3 uur geleden
Ex-president Ecuador krijgt cel voor corruptiezaak pandemie

QUITO (ANP/AFP/RTR) - De Ecuadoraanse oud-president Abdalá Bucaram is schuldig bevonden in een corruptiezaak rond de verkoop van coronatests en andere medische benodigdheden tijdens de coronapandemie. Hij en zijn zoon zijn allebei veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar en vier maanden.

4 uur geleden
Houthi's: tientallen Saudische luchtaanvallen op Jemen

SANAA (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië heeft zo'n veertig luchtaanvallen uitgevoerd op Jemen, meldt het door Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Verschillende westelijke regio's zouden zijn aangevallen.

5 uur geleden