Krant: Scholz verhinderde benoeming Von der Leyen als NAVO-baas
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft eind vorig jaar de benoeming tegengehouden van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie tot secretaris-generaal van de NAVO. Dat meldt de Duitse krant Welt am Sonntag op basis van verschillende hoge EU-functionarissen en topdiplomaten.
De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken zou haar benoeming hebben voorgelegd aan president Joe Biden. Die sprak Scholz over het idee, maar de bondskanselier zou er niet voor te porren zijn geweest. De functie is volgens de SPD-politicus te belangrijk om aan een christendemocraat uit Duitsland over te laten. Ook is ze in zijn ogen te kritisch over Moskou, wat op lange termijn een nadeel kan zijn.
Von der Leyen heeft zich de afgelopen tijd regelmatig uitgelaten over de oorlog in Oekraïne en de strijd in de Gazastrook. Dat zij zich uitspreekt over buitenlands beleid wekt irritatie op bij EU-Raadsvoorzitter Charles Michel en EU-hoofddiplomaat Josep Borrell.
Ondertussen nemen de kansen van premier Mark Rutte toe om de nieuwe NAVO-baas te worden, schrijft de Duitse krant. 21 landen hebben hun steun voor hem uitgesproken en na de Veiligheidsconferentie in München, die dit weekend wordt gehouden, zullen er waarschijnlijk nog een paar extra volgen.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP) - De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zetten seksueel geweld in als wapen in Darfur. Dat meldt de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG) in een rapport over de situatie in de Soedanese regio.
15 minuten geledenTEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
5 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
14 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
15 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
16 uur geleden